Országos szinten az olajkitermelésben és a gázkitermelésben dolgozók keresnek a legjobban, 4296 lejes átlag havi bérrel térhettek haza idén szeptemberben, míg Hargita megyében a szolgáltatási ágazatokban dolgozóknál mutatták ki az átlagosan legmagasabb nettó jövedelmet, mely augusztusban 1123 lejre rúgott.
2012. november 07., 18:362012. november 07., 18:36
2012. november 07., 18:442012. november 07., 18:44
Az Országos Statisztikai Hivatal jelentése szerint Romániában a szeptemberi bruttó átlagkereset 2122 lej volt, mely az augusztusit alig 0,2 százalékkal haladta meg. Ugyanebben a hónapban a nettó jövedelem országos átlaga 1538 lej volt, négy lejjel (0,3 százalékkal) több mint az augusztusi.
Országos szinten az olajkitermelésben és a gázkitermelésben dolgozók kerestek a legtöbbet, átlagosan nettó 4296 lejt, a legalacsonyabb fizetéseket pedig a szállásadók, vendéglők alkalmazottai kapták, havi 845 lejt. A hivatali jelentés szerint az országos nettókereset 5,1 százalékkal nőtt múlt év szeptemberéhez képest.
Megyei adatok
Az országosnál azonban sokkal alacsonyabb a Hargita megyében dolgozó alkalmazottal havi átlagfizetése. Bár a megyei statisztikai hivatal legutóbbi jelentése csak az augusztusi béreket tartalmazza, ezek szemrevételezéséből hamar kiderül, hogy a fizetések arányaikban minimálisan növekedtek az elmúlt egy évben.
Hargita megyében három főágazat alá vannak besorolva a jövedelmek: az első kategóriába tartozik a mezőgazdaságban dolgozók, valamint a vadászattal, erdőgazdálkodással és horgászattal foglalkozók bére, a másodikba az iparban és építészetben dolgozó alkalmazottak fizetése, a harmadikba pedig a különféle szolgáltatási cégeknél dolgozók keresete.
A Hargita megyei statisztikai hivatal adatai alapján a munkavállalók száma több ezerrel nőtt az előző évhez képest. Ezek alapján 2011 augusztusában 62 881 ember volt alkalmazva, mely szám egy év alatt 65 430-ra ugrott. Körülük 2012 augusztusában 1424-en mezőgazdasággal, erdészettel, vadászattal és horgászattal foglalkoztak, 27 022-en iparban és építészetben, 36 984-en pedig a szolgáltatások területén voltak foglalkoztatva.
Megyei szinten a statisztikai hivatal számításai szerint az elmúlt egy évben emelkedtek a fizetések. Átlagosan a Hargita megyeiek bére tavaly augusztustól egy év alatt nettó 982 lejről 1084-re ugrott. Ezt lebontva az első kategóriában dolgozóké tavaly augusztusban 851 lej volt, idén 936 lett, a második kategóriásoké 984 lejről 1043-ra emelkedett, a harmadiknál pedig 985-ről 1123-ra nőtt. Ugyanakkor 2011 augusztusa és 2012 augusztusa között a munkanélküli segélyre jogosultak száma Hargita megyében 8286-ról 9029-re ugrott.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
szóljon hozzá!