Fotó: Veres Nándor
A lakosság fele nem mos kezet vécézés után, a diákok jelentős része nincs tisztában a járvány fogalmával, és vidéken még mindig bevett gyakorlat, hogy a szemetet a patakba öntik – egyebek között ezekkel a tényezőkkel érvel az egészségnevelés oktatásban történő kötelező bevezetése mellett Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője.
2015. február 26., 19:342015. február 26., 19:34
Komoly lobbit folytat a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője, hogy az egészségnevelést kötelező tantárgyként vezessék be az oktatásba. A téma Romániában már többször is terítékre került az elmúlt években, ezúttal törvénytervezet formájában hallgatólagosan a képviselőház is elfogadta, ám a szenátus véleményezésére is szükség van, ugyanis a kérdésben utóbbi az ügydöntő fórum.
„Világosan látszik, hogy az egészségügyi nevelés, egészségügyi műveltség szempontjából nagyon rosszul állunk” – fogalmazott Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője, aki szerint ha önként nem szerezzük meg az egészséges életvitelhez szükséges alapvető információkat, akkor belénk kell azt nevelni, méghozzá gyerekkorban, hiszen akkor a legkönnyebb. A lakosság fele nem mos kezet vécézés után, a kisbabás anyák egy része a pelenkázás után sem, a kötelező védőoltások megjelenése után születettek nincsenek tisztában a járvány fogalmával és jelentéstartalmával, de olyanok is vannak, akik még soha nem mostak fogat – érvel a meghökkentő tényekkel a megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője.
Mondják, hogy mi, ezen a vidéken élők felvilágosultabbak és egészségtudatosabbak vagyunk, de vajon elegendő-e ez ott, ahol még mindig nem értik, miért nem lehet a temető vagy a pöcegödör mellé kutat ásni, vagy ahol vidéken még mindig bevett szokás, hogy a szeméttől úgy szabadulnak meg, hogy a patakba öntik, legyen az elrongyolódott ruha, pillepalack vagy éppen a tavaszi nagytakarításkor kiszelektált lyukas, rozsdás lavór, esetleg egy kályha maradványai – sorolja a nálunk is gyakran tapasztalt jelenségeket Tar Gyöngyi.
Az egészségnevelést – egészségügyi és pedagógiai – kettős képzéssel rendelkező, felkészült szakembereknek kellene oktatniuk, vannak is ilyen pedagógusok a megyében, hiszen korábban volt már ilyen tanfolyam, és a jövőben is lehet hasonlókat szervezni – fejtette ki Tar Gyöngyi, hozzáfűzve, a tananyaghoz akár külföldi oktatási rendszerekből is át lehetne venni az ott bevált mintákat.
A megyei közegészségügy vezetője támogató aláírások gyűjtésébe kezdett néhány hete, az igazgatóság munkatársai mellett a megyei tanfelügyelőségen, a vöröskeresztnél, a megyei pszichopedagógiai szövetségnél és Hargita megyei politikusoknál is kedvező fogadtatásra talált kezdeményezése.
Az egészségnevelés nem ismeretlen a román oktatási rendszerben, választható tantárgyként most is oktatják az elemi osztályokban. Noha Tar Gyöngyi szerint gyakori, hogy vagy nem választják ezt a tantárgyat, vagy más tantárgyak ismereteit pótolják ezeken az órákon, vannak olyan iskolák, ahol ezeken az órákon az egészségtudatos életvitelt oktatják. A Nyikó menti iskolákban hosszú évek óta nagyon hatékonyan működik az egészségnevelés, és most is nagyon sok osztályban ezt a tantárgyat választották a diákok – mondta el érdeklődésünkre Csáki Péter. A siménfalvi Marosi Gergely Általános Iskola igazgatója szerint az egészségnevelés tankönyv jól megszerkesztett, és a tantárgy az alapvető tisztálkodástól a társadalmi viszonyokig számos, ebbe a tárgykörbe tartozó témát átfog.
Romániában nem csak a tanterv törzsanyagát, valamint a diákok ismereteit jellemzik hiányosságok egészségügyi szempontból, az iskolahálózatban is alapvető hiányosságok tapasztalhatók: a tanintézetek – leggyakrabban vidéki iskolák és napközik – hosszú évek óta közegészségügyi engedély nélkül működnek, többnyire a vezetékes víz hiánya miatt. Hargita megyében mintegy száz ilyen napközi- vagy iskolaépület van, ezek közé tartozik a siménfalvi iskolaközpont kobátfalvi épülete is. Itt azonban csak a közegészségügyi elvárásoknak megfelelő ivóvizet nem tudtak még biztosítani, ugyanis nincs vezetékes víz a faluban – mondta el az intézmény igazgatója, aki szerint ilyen körülmények között a közegészségügyi engedéllyel nem rendelkező iskolaépületben sincs akadálya a hatékony egészségnevelésnek.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
Gyengébb virágzást hozott idén a Farcád és Sükő környéki cseresznyefák számára az áprilisi fagy.
szóljon hozzá!