Fotó: Pál Árpád
Elavult vagy improvizált villanyvezetékek miatti rövidzárlat, rosszul szigetelt, eldugult kémények, padlástérben kiépített füstölők okoznak leggyakrabban tűzesetet az udvarhelyszéki települések portáin. Az önkéntes tűzoltók a megelőzésről tájékoztatják a lakosságot, továbbá folyamatosan ellenőrzik a lakóházak és gazdasági épületek tűzbiztonságát is.
2016. november 09., 22:402016. november 09., 22:40
2016. november 09., 22:412016. november 09., 22:41
Az önkéntes tűzoltók októberben ellenőrizték a küküllőkeményfalvi és fenyédi háztartásokat. A községben sok helyen olyan hagyományos kályhával fűtenek, amely alatt beépített fatároló van, ezért különösen fontos a kályha környékének tisztán tartása és a kiugró szikrát felfogó fémtálca elhelyezése – tájékoztatott András Ferenc, a küküllőkeményfalvi önkéntes tűzoltók vezetője. A tűztér mögött fémlemezt vagy hőálló burkolatot kell elhelyezni, ez megakadályozza a vakolat mögötti faszerkezet kimelegedését.
A melléképületekben a villanyégők melletti pókhálók kigyulladhatnak, ugyanakkor veszélyes lehet a pajtákban és csűrökben a kábelek szakszerűtlen elvezetése is.
A padlástereket télen sokan használják füstölőként. Bögöz községben előfordult már olyan eset, hogy a hatékonyabb füstölés érdekében a kéménynyílásból eltávolították a zárat, és mire észbe kaptak, a ház tetőszerkezete már égett – mesélte Szigyártó János Attila, a helyi egység parancsnoka. Elmondta azt is, hogy falvakban vannak olyan öreg házak, amelyeken még kémény sincs, a füst pedig a padlástérbe kerülve a cserepek között távozik.
A községben sok az olyan régi építésű ház, amelyben elavult a villamos hálózat. A rendszer már nem bírja el az egy időben működtetett nagy fogyasztású elektromos berendezéseket, ugyanakkor a szigetelés is gyakran meggyengül, emiatt rövidzárlat keletkezhet, és ha gyúlékony anyag található a közelben, máris megtörténik a baj. Szigyártó elmondta, múlt héten rövidzárlat miatt kisebb tűz keletkezett egy helyi háztartás melletti kazánházban. A bögözi önkéntesek november második felében végzik a lakosság tűzmegelőzési tájékoztatását és a lakóházak, gazdasági épületek tűzvédelmi ellenőrzését.
A homoródszentmártoni önkéntes tűzoltók tavaly a község templomainak, imaházainak, illetve parókiaépületeinek tűzbiztonságát ellenőrizték, a tűzoltópalackok állapotára, a menekülési tervre, valamint a villámhárítók állapotára voltak kíváncsiak – tudtuk meg Mostis Ádám parancsnoktól. A községhez tartozó tíz kultúrotthonban is jártak, a tanév kezdetekor pedig felmérték a három iskola biztonságosságát, a napokban további három iskolai épületet vizsgálnak meg. A hónap vége felé az ellenőrzéseket kiterjesztik a lakóházakra és gazdasági épületekre is, elsősorban a tűzhelyeket, az elektromos hálózatot és a kémények állapotát vizsgálják meg.
Előfordul, hogy bár első látásra tiszta a kürtő, a sípnak nevezett könyökrész – amely a kazánból a kéményhez csatlakozik – a koromtól és kátránytól eldugul, emiatt rendkívül gyúlékonnyá válik. A községben nemrég fordult elő, hogy a füstelvezető alulról feltelt, és a tűztől annyira felhevült, hogy kigyulladt. „Ilyenkor az első reakció az lehet, hogy öntsünk rá egy vödör vizet. Azonban a vízből gőz képződik, ami szétveti a kéményt, emiatt csak poroltót szabad használni” – hívta fel a figyelmet Mostis.
A parancsnok kitért arra is, hogy a kémények külső falát kötelező levakolni, ezzel elkerülhető a füst és szén-monoxid rések közötti kiszivárgása, a szikra kipattanása, és az égő kátrány sem tud kifolyni.
Múlt héten Homoródszentpéteren valószínűleg egy kéményből kipattant parázs lobbantotta lángra a pincében tárolt gyúlékony anyagokat. A tűzoltóparancsnok szerint jó, ha a kazánházban legalább egy poroltó van.
Már nem lehet menteni az utolsó részt sem, veszélybe került a föld alatti sókészlet is – ismerte el csütörtöki közleményében az Országos Sóipari Társaság (Salrom).
Mintegy hetvenen gyűltek össze a parajdi sóbányához tartozó irodáknál csütörtökön kora délután, a feldühödött emberek magyarázatot és lemondásokat követelnek. Az igazgató le is mondott.
Elöntötte a víz a sóbánya Telegdy-részét is, az utolsó területet, amelynek a megmentésében még bíztak Parajdon. Átszakadhatott a napokban felépített gát a nagy nyomás alatt.
Noha csökkent valamelyest a vízhozama a Korond-patakának, kedden és szerdán is jelentős mennyiségű víz folyt be a bányába. Egy nap különbséggel mutatjuk a változást képpáron.
Csökkent a Korond-patakának vízhozama, van remény a parajdi sóbánya megmentésére – jelentette ki Bíró Barna Botond Hargita megyei tanácselnök csütörtökön. A beomlott szakasz környéke továbbra is életveszélyes, de szakértők szerint a bánya helyreállítható.
Éjszaka feltelt vízzel a parajdi sóbánya turisztikai része – a vízszint már az éttermet veszélyezteti. A mentőcsapatok a Telegdy-rész megóvásán dolgoznak.
Csak kétségbeesett és csalódott helybéliekkel, illetve néhány szörnyülködő turistával lehetett találkozni szerdán délelőtt Parajdon. Beszéltünk ugyanakkor a község egykori polgármesterével is, aki szerint mulasztás miatt ömlik be a víz a sóbányába.
Cáfolta szerdán Hargita megye prefektusa a parajdi sóbánya várható beomlására vonatkozó információkat.
Veszélyessé vált a munkálatok helyszíne, beszakadhat a patakmeder, ezért nem közelíthetik meg a patak vizét elnyelő rést a szakemberek. A víz továbbra is megállíthatatlanul ömlik a bányába, szerdán elérheti a kedden kiürített turisztikai részleget.
Felfüggesztett jogosítvánnyal és ittasan vezetett egy férfi Felsőboldogfalván kedden reggel, de nem jutott messzire, a rendőrök megállították és alkoholszondás vizsgálatnak vetették alá.
szóljon hozzá!