Fotó: Farkas Antal
Hagyományteremtő szándékkal szervezték meg szombaton Székelyudvarhely első téltemető rendezvényét, melyen az alsósófalvi Fonó Hagyományőrző Csoport, illetve az UNESCO-nak az emberiség szellemi kulturális örökség-listáján is szereplő mohácsi busók mutatták be tavaszváró hagyományaikat. A rengeteg nevetéssel, hangzavarral fűszerezett télűző rendezvény a becslések szerint több mint ezer részvevőt vonzott.
2014. február 16., 18:442014. február 16., 18:44
2014. február 16., 19:002014. február 16., 19:00
A sófalvi hagyományőrzők és az álarcos, birkabőrcsuklyás, zajkeltő eszközök egész tárházával felszerelkezett mohácsi busók gondoskodtak arról, hogy minden részvevő jól szórakozzon a polgármesteri hivatal által szombat délutánra a Márton Áron téren megszervezett farsangtemető rendezvényen: a kétféle látványos népszokás jól megfért egymás mellett, és bizonyára minden jelenlévő számára nyújtott új élményeket.
A mohácsi téltemetők kavalkádja szombat délelőtt tizenegy órakor indult toborzó körútjára a Márton Áron térről, hogy a Cserehátról, a Tábor-lakótelepről, illetve a Bethlen-negyedből is mulatságra hívja az embereket délután öt órára. A birkabőrbe bújt, fűzfából faragott maszkot viselő, kolompokkal, kereplővel és egyéb zajkeltő eszközökkel felszerelkezett busók zenészkísérettel, szekérrel és gyalogosan járták végig a várost, saját hagyományaik szerint megtréfálták a járókelőket, bementek az üzletekbe, sőt némelyikük még a hóba is belefeküdt, így kívánva eltüntetni a tél nyomait.
Tűzgyújtás a Márton Áron téren
Délután öt órára aztán több mint ezer érdeklődő, köztük rengeteg gyerek gyűlt össze a Márton Áron téren, hogy a két közösség hagyományait is felvonultató télűző rendezvény nevetést csaljon ki belőlük. A zsúfolt főtéren az alsósófalvi farsangtemetőkkel és a tréfálkozó, lányokat és nőket ölelgető busókkal fényképezkedtek is a jelenlévők, de általános derültséget váltottak ki a pikáns mozdulatok és szóbeli utalások is, melyek a hagyományokhoz híven gyakran megjelentek mindkét csapat produkciójában.
A télűző programot a sófalvi farsangtemetők indították: a férfinak öltözött nők és asszonyi ruhába bújt férfiak felvonultak a főtéren, közben a farsang hagyományos figuráját, Illyést a Városháza udvarán, a Kossuth utca központ felőli sarkánál, illetve a Patkóba visszatérve is megsiratták. A siratás nótázással, illetve a jelenlévők táncra kérésével párosult, a szervezők pedig fánkkal, pálinkával kínálták a részvevőket. A nótás, táncos felvonulás a Márton Áron téren fejeződött be, ahol a mohácsi busók tréfálkozását és hagyományos sokac, azaz baranyai horvát táncait, majd az alsósófalvi Fonó Hagyományőrző Csoport bábuégetését kísérhették figyelemmel a részvevők. A derűs, enyhe idő tovább fokozta a vidám hangulatot, ám sötétedés után jó volt közelebb húzódni Illyés tüzéhez.
Hagyományt teremtenének
A szervezők részéről Kerekes Csilla elmondta, rendkívül sikeresnek ítélték a hagyományteremtő szándékkal megszervezett rendezvényt. A következő években tovább szeretnék bővíteni a meghívott farsangoló közösségek listáját, hogy még több tájegység népszokásait mutassák meg a székelyudvarhelyi közönségnek, de a mohácsi csapatot is szívesen viszontlátnák vidékünkön.
Mindenhol népszerű a télűzés
Az egyik mohácsi busó, Illés Richárd elmondta, a nagy múltú busójárás egyik leglényegesebb eleme a fából faragott maszk, amely mögött a hétköznapi ember busóvá változik – ennek takarásában nőkkel tréfálkoznak, a hiedelem szerint termékenységi varázslatokat végeznek, és nem derül ki a kilétük. Hozzáfűzte, a busók Székelyudvarhelyen rengeteg pozitív élménnyel gazdagodtak, és rendkívül barátságos fogadtatásra leltek.
Ha meghívják őket, máskor is szívesen ellátogatnak ide – ígérte Vikár Csaba, a csoport vezetője. Hozzáfűzte, céljuk az 1700-as évek végétől jegyzett, kezdetben – pogány szokásként – tiltott, a későbbiekben igencsak felkapott busójárás megismertetése vidékünk lakóival. Véleménye szerint tizenkét szép busóval – sokác női népviseletbe öltözött, elfátyolozott arcú nők vagy férfiak – mindössze csak ízelítőt adhattak otthoni, a farsang utolsó hétvégéjén mintegy nyolcszáz-ezer busó részvételével zajló hagyományos ünnepükből, melyre mindenkit szeretettel várnak. Beszélgetésünk közben sem vette le álarcát, ugyanis az igazi busó nem fedheti fel kilétét.
A közelben is dívik azonban a téltemetés hagyománya: a sófalvi Fonó Hagyományőrző Csoport képviselője, Fülöp Zoltán elmondta, helységükben mintegy százötvenen kapcsolódnak be a néhány évtizede majdnem megszűnt, ám a nyolcvanas években felelevenített hagyományos farsangtemetés ceremóniájába.
Ismét Székelyudvarhelyre látogatott a magyarországi Plüss Kommandó, amely ezúttal is értékes adományokat hozott a Székelyudvarhelyi Városi Kórház újszülött osztályának, szerdán.
Licitálás útján keresnek új üzemeltetőt Székelyudvarhelyen a strand és a jégpálya büféjéhez, ugyanakkor három alapvető termékre ársapkát vezetnek be. Közben javában zajlanak a strand karbantartási munkálatai.
Medvét észleltek a zetelaka Községhez tartozó Zeteváralján, ezért Ro-Alert figyelmeztetést küldtek a hatóságok a helyieknek. A lakosságot óvatosságra intették – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
szóljon hozzá!