Fotó: Barabás Ákos
Noha 2007-ben, nyugdíjazása után két évvel függesztette fel végleg kapcsolatát a székelyudvarhelyi kórházzal, dr. Venczel László sebész főorvos nem tudott elszakadni szakmájától: máig rendel a Templom utcai permanenciaközpontban. A több évtizedes tapasztalattal rendelkező, nemcsak Udvarhelyen, hanem a régióban is elismert doktor urat csütörtökön este emlékdíjjal tünteti ki a Pápai Páriz Ferenc Alapítvány.
2015. szeptember 09., 20:052015. szeptember 09., 20:05
Venczel László 1942. január 21-én született Kolozsváron, ötgyerekes család legidősebb fiaként. 1947-ben költöztek Székelyudvarhelyre, édesapja a Gimnázium tanára, igazgatója volt. Ebben az iskolában végezte elemi és középiskolai tanulmányait, 1959-ben érettségizett, 1965-ig a Marosvásárhelyi Orvosi Egyetem hallgatója volt, két évig még ott dolgozott. 1967-től négy évig Vajdahunyadon dolgozott (1970-ben szakvizsgázott Bukarestben), 1971-től nyugdíjazásáig a székelyudvarhelyi kórház sebésze volt.
Mintegy negyven évig volt az udvarhelyi kórház munkaközösségének tagja, szervesen hozzájárult az intézmény felvirágoztatásához, fejlődéséhez. Kezdeményezésére 1996. február 8-án végezték el az első laparoszkópos műtétet Székelyudvarhelyen, az országban az udvarhelyi volt a tizenkettedik ilyen gép, amelyet használatba helyeztek. Az úttörő beavatkozási módszer számtalan pácienst vonzott a környékről és az ország más részeiről is. Mint Venczel doktor elmondta, közepes és nagy műtétet körülbelül húszezret végzett több tíz éves pályafutása alatt, de a kórházban, a járóbeteg-rendelőben és a magánrendelőben közel 50–60 ezren fordultak meg nála. Különleges kapcsolat kötötte a kórházhoz, egyébként feleségét is ott ismerte meg, árulta el. 2007-ben ugyan visszavonult, kétéves szünet után azonban mégis visszatért a szakmához: 2010 januárjától ismét fogadja a pácienseket a Templom utcai permanenciaközpontban.
„Igen aktívak továbbra is a napjaim. A vizsgálatok mellett gyakran végzünk kisebb műtéteket is a rendelőben: apróbb szépészeti, bőrgyógyászati beavatkozásokat” – sorolta a doktor úr, akit szerdán munka közben értünk el a magánrendelőben. Meglepetéssel fogadta a kitüntetést, munkájának újabb elismerését, és elárulta: izgalommal készül a csütörtök esti ünnepségre.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
Elkezdi a régi aszfalt felmarását a kivitelező kedden délben a Tamási Áron utcában, a művelődési ház és a körforgalom közötti szakaszon – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tagjai hétfői ülésükön a parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálták meg – számolt be az elnöki hivatal.
A tervezettnél lassabban haladnak a Korond-patak ideiglenes eltereléséhez szükséges csövek összehegesztésével és felszerelésével a parajdi sóbányánál, így tíz-tizennégy napos késéssel kell számolni a munkálatok július 1-jére ígért befejezéséhez képest.
A sport nem mindig a versenyekről, az éremtáblákról és a reflektorfényről szól. Van, amikor a mozdulatok mögött sokkal több rejlik: egy belső világ, amely csendes, de eltökélt, érzékeny, de erős. Veress Erna Down-szindrómás úszó története pont ilyen.
Elkészült a Tompa László utca aszfaltozásával a kivitelező Székelyudvarhelyen, ezzel egy fontos közlekedési alternatíva szabadult fel a gépjárművezetők előtt.
Hosszab áramszünet várható hétfőn Nyikómalomfalván, a szolgáltató ugyanis javítási munkálatokat végez – derük ki a szerkesztőségünknek is elküldött közleményből.
Elindult a jelentkezési időszak azon tulajdonosok számára, akik régi ingatlanjukat turisztikai célokra hasznosítanák Szentegyházán. A támogatás összege elérheti az 50 000 eurót.
szóljon hozzá!