Fotó: Thomas Campean
Évről évre egyre kevesebb frissen végzett fiatal jelentkezik be álláskeresőként a munkaerő-elhelyező ügynökséghez. Ennek egyik feltételezett oka az, hogy ma már megvonják tőlük a munkanélküli-segélyt, ha visszautasítják az ügynökség által felajánlott munkát.
2016. augusztus 09., 14:002016. augusztus 09., 14:00
A középiskolai végzősök augusztus másodikáig jelentkezhettek be álláskeresőkként az ügynökségénél ahhoz, hogy később benyújthassák igénylésüket a fél évig folyósított, havi 250 lejes segélyre. Idén a közel 2800 Hargita megyei végzős közül csupán 840-en regisztráltak, közülük 219 fiatal Székelyudvarhelyről és környékéről, 86 pedig Székelykeresztúrról. Ők 2017. május 24-éig nyújthatják be igénylésüket a munkanélküli-segélyre – tudtuk meg Jánó Edittől, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség aligazgatójától. Az ügynökség képviselője úgy látja, évről évre csökken a regisztráltak száma, hiszen tavaly 1485 friss végzős került nyilvántartásba, ami a mostani számnak közel kétszerese.
Mivel az álláskeresőkként bejelentkezetteknek egy évük van rá, hogy benyújtsák igénylésüket a munkanélküli-segélyre, egyelőre nincs tolongás az ügynökség Hargita megyei kirendeltségein. A pénteki adatok szerint 137 igénylést iktattak a megyében, melyek közül 44 Székelyudvarhely környékéről érkezett. Jánó Edit az előző évek tapasztalatai alapján úgy véli, a bejelentkezők számának csökkenését nagymértékben befolyásolja, hogy már nem automatikusan folyósítják a segélyt, hanem álláslehetőséget ajánlanak nekik, hiszen nagy a munkaerőhiány. Azok, akik visszautasítják a felkínált munkát, elveszítik a támogatást.
Az elméleti líceumok nem adnak szakképesítést a diákoknak, ezért bármennyire ügyesek a végzőseik, szakképzetlen munkaerőnek számítanak. Nekik tanfolyamokat szervez az ügynökség ahhoz, hogy növeljék elhelyezkedési esélyeiket. Azok a végzősök, akik ősztől egyetemistákként folytatják tanulmányaikat, csak a tanév megkezdéséig jogosultak munkanélküli-segélyre. Azok közül, akik nem akarnak továbbtanulni, sokan meg sem kísérelnek itthon munkát találni, inkább külföldön próbálnak szerencsét. Azonban elég gyakran megtörténik, hogy nem válik be a külföldi munka, vagy az egyetemista rájön, hogy számára nem megfelelő szakot választott, ezért ha a határidő végéig jelentkezett munkakeresőként, egy éven belül bármikor kérheti a támogatást.
Határidők
Az egyetemi tanulmányaikat befejező fiatalok munkakeresőkként való bejelentkezése esetén a hatvannapos határidőt az utolsó egyetemi év befejezésétől vagy az államvizsga dátumától számítják, a szakiskolás végzősök regisztrálása is folyamatban van még. Amennyiben nem jelentkeznek a határidő végéig, továbbra is fogadják őket munkakeresőkként, de nem kaphatnak munkanélküli-segélyt. Bejelentkezni egyébként akkor is érdemes, ha rögtön munkába állnak, hiszen egyéves munkavállalás esetén 500 lej értékű alkalmazási prémiumban részesülnek.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
szóljon hozzá!