Fotó: Barabás Ákos
Sok a horgász és kevés a hal, mondják a múltat a jelennel összevetve azok a székelyudvarhelyi horgászok, akik már évtizedek óta pecáznak a Nagy-Küküllőn. Noha azóta több halfaj is eltűnt a folyóból, és a zetelaki víztározó megépítése is hatással volt az élővilágára, azért még van kapás a vízparton. Horgászokkal beszélgettünk, és utánanéztünk, hol mennyiért lehet pecázni Udvarhelyszéken.
2016. július 07., 14:562016. július 07., 14:56
„Nincs már márna, nagytestű balin és más nemesebb halfajok” – sorolta két horgászbotja mellett kapásra várva a székelyudvarhelyi Máthé Ferenc, akivel a Küküllő-parton találkoztunk a héten. Elmesélte, hogy halász-vadász családba született, így már kiskorától ráragadt ez a szenvedély, és majdnem hat évtizede, 1958 óta horgászik. Felidézte, hogy a Nagy-Küküllőn Udvarhely és Segesvár között a hetvenes években még tizenegy gát volt, ami azért volt jó, mert kedvezett a halak ívásának, kevesebben is horgásztak akkor, így a halállomány is nagyobb volt, méretesebb példányokkal. Bár örül a zetelaki gátnak, azért úgy látja, vannak hátrányai is, hiszen amiatt, hogy nagy mennyiségű vizet fog fel, az alsó réteg lehűl, ami kiengedve nem kedvez a paducok növekedésének. Pisztrángra horgászni is élvezetes, de ami igazán jó, az a „paducászás” – szögezte le. Szerinte sok a ragadozóhal is, ami pusztítja a nemes fajokat, idejét sem tudja, mikor fogott utoljára nagy márnát. Amikor az időjárás engedi, motorra ül és kimegy valahová a környékre, Ócfalvára vagy Szentpálra. Időnként más megye vizeit is kipróbálja, például elmegy a Bözödi-tóra, ilyenkor jelentkezik az ottani horgászegyesületeknél, és nyugdíjaskedvezményét kihasználva űzi hobbiját. A Dunára is járnak barátaival, de az egy költségesebb szórakozás – mondta.
„Sok mindent tanulunk a fiataloktól is, az új csalikról, technikákról” – mesélte. Büszkén tette hozzá, hogy unokaöccse sporthorgászatban országos bajnok. S azt is megtudtuk, hogy a nyugdíjasok egymás között azt mondják: vegyél sétabotot vagy horgászbotot. Az idős férfi azt mondja, amikor horgászik, megszűnik számára még az idő is, nem érzékeli a külvilágot, emiatt a napokban jól megázott, mert pecabottal a kezében észre sem vette, hogy beborult és eleredt az eső.
Az árakról
Egy bot ára háromszázötven lej körül van, és hozzá még orsót is kell venni, ami legalább száznyolcvan lej, aztán még a műcsalik, ami harminckettő-harminchét lej között mozog – mondta el Máthé Ferenc. Régen, míg dolgozott, könnyebben tudta finanszírozni hobbiját. Amikor a fogásról kérdeztük, azt mondta, nagyon változó, van, hogy három pisztráng is a horgára akad, máskor pedig üres kézzel tér haza. Általában friss kenyérrel, kukaccal vagy gilisztával pecázik, de a műcsalit sem veti meg. „Attól függ, hol vagyunk” – tette hozzá.
A helyekről
Megnéztünk néhány kedveltebb udvarhelyszéki horgászhelyet, s kiderült, hogy a napijegyek ára 10 és 30 lej között van. A Nagyküküllő Horgászegyesületnél a síkvízi engedély 80, a hegyvidéki 100, a kettő együtt pedig 140 lejbe kerül. Lehet váltani napijegyeket is, bár azok kevésbé kedvezményesek. A zeteváraljai víztározónál külön kell fizetni, ez napi 30–35 lejt jelent. Az előírások szerint öt kiló hal vihető haza, vagy egyetlen példány, ha annak súlya meghaladja az öt kilogrammot – tudatta Gothárd Ferenc Alpár halőr.
Rugonfalva
A magántulajdonú tavaknál nincs szükség engedélyre, csak a napijegyek árát kell megtéríteni. A hatórás horgászat 25, a tizenkét órás 35, a huszonnégy órás 60, az éjszakai pedig 40 lejbe kerül a rugonfalvi tónál. A domolykó, kárász, dévérkeszeg csak 20 cm fölött vihető el, az egy kilogrammnál kisebb, illetve két és fél kilónál nagyobb pontyokatat pedig vissza kell engedni a vízbe. A kárász és a keszegfélék kilójának ára 10, míg a pontyé 15 lej.
Zeteváralja
A településen három kisebb tó is van, 10 lejbe kerül a horgászat, aki el akarja vinni a kifogott példányokat, fajtól függően tíztől huszonhárom lejig terjedő összeget kell fizessen kilójáért – tájékoztatott Bálint László tógazda. Reggel hattól este tízig lehet pecázni.
Ócfalva
15, 20 és 25 lejes napijegyet lehet váltani, utóbbiért egy kilónyi halat is elvihet a horgász – mondta Gál Sándor tógazda. Hétköznap reggel hattól este kilencig tart a program, hétvégén egész nap.
Szentpál
A homoródszentpáli halastavaknál 25 lejbe kerül egy napijegy, amelyből 20 százalék kedvezményt kapnak a nyugdíjasok – tudtuk meg Farkas Nándor adminisztrátortól. Reggel hattól este nyolcig lehet pecázni, a beugró egy kilogramm hal árát is tartalmazza, dévérből és kárászból többet is el lehet vinni. A pontynak és az amurnak 13 lej kilója. Van egy külön tavuk a sporthorgászok számára is, itt hattól harminc kilóig terjed a halak súlya, egy stand huszonnégy órára százötven lejért bérelhető ki, és minden halat vissza kell engedni. Versenyeket is szoktak szervezni, aki itt horgászik, annak speciális felszerelésre van szüksége.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
Jelentős beavatkozásokra van szükség a székelyudvarhelyi városközpontban lévő közvécé felújítására, és bár a projekt dokumentációja készül, a kivitelezés költsége is növekszik az évek alatt.
Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
szóljon hozzá!