Fotó: Barabás Ákos
A román köztévé „fizetési értesítésben” szólította fel egy székelyudvarhelyi olvasónk egyéni vállalkozását arra, hogy évekre visszamenőleg fizesse ki a tévéilletéket. Mivel nem is rendelkezik tévékészülékkel, ezért természetes személyként már kérte a díj visszavonását, amit most a lakcímére bejegyeztetett egyéni vállalkozásával is ki akarnak fizettetni.
2016. április 29., 17:412016. április 29., 17:41
A március 30-án keltezett levélben a köztévé felszólította olvasónk egyéni vállalkozását, hogy 2013 áprilisáig visszamenőleg fizesse ki a tévéilletéket, összesen 144 lejt. Panaszosunknak egyéni vállalkozóként nincs külön szerződése az áramszolgáltatóval, de vállalkozói tevékenységéhez sincs szüksége a köztévé szolgáltatásaira, mint elmondta, még tévékészülékkel sem rendelkezik, éppen ezért természetes személyként is kérvényezte a tévéilleték visszavonását.
A köztévé marosvásárhelyi területi kirendeltsége által postázott levélben a 1994/41-es számú törvény 40. szakaszára hivatkozva többször is nyomatékosan felszólítják az illeték kifizetésére. Olvasónk felhívta a levélben feltüntetett kapcsolattartó személyt, aki érdeklődésére azt válaszolta, hogy amikor egyéni vállalkozást indított, tudomásul vette a fizetési kötelezettséget, továbbá azt állította, hogy az alkotmány is kötelezi az illeték törlesztésére.
„Ha volna tévém, ez akkor is felháborító lenne, hiszen feltételezésük szerint a készüléket nemcsak magánszemélyként, hanem egyéni vállalkozóként is használom, tehát duplán kell fizetnem az illetéket. Ilyen elv alapján minden szolgáltatást kétszer kellene kifizetnem?” – tette fel a kérdést, hozzáfűzve, hogy eldöntötte, nem fizeti ki a tévédíjat.
Az állami televízió marosvásárhelyi illetékesét mi is szerettük volna megkérdezni az ügyben, ám egyelőre sem telefonon nem volt elérhető, sem e-mailen nem válaszolt.
A törvény értelmében – melyre a marosvásárhelyi területi stúdió is hivatkozik a levélben – minden háztartás, valamint jogi személy köteles tévé- és rádióilletéket fizetni. A természetes személyeknek 4 lejt kell fizetniük havonta, a jogi személyeknek pedig 4 és 50 lej közötti összeget. A díj kifizetésére az összes Romániában élő család köteles, kivéve a tévékészülékkel nem rendelkező személyeket, akik erről saját felelősségre tesznek nyilatkozatot. Ugyanakkor az Alkotmánybíróság és a Legfelső Semmítő- és Ítélőszék négy éve hozott döntése szerint mentesülnek a kötelezettség alól azok a vállalatok is, amelyek bizonyítani tudják, hogy nem használják a köztévé szolgáltatásait.
Nem törvénybe ütköző a levél tartalma
A kiküldött levélről Marosi György székelyudvarhelyi ügyvédet is megkérdeztük, aki szerint nem törvénybe ütköző egy hasonló értesítés kipostázása, ám az nem is kötelez senkit a levélben feltüntetett összeg kifizetésére. „Ha az érintett nem akarja kifizetni az összeget, akkor egyszerűen nem fizeti ki. Ebben az esetben a labda megint a televíziótársaság térfelén pattog, s ha tovább akarja vinni az ügyet, be kell perelnie az illetőt” – mondta Marosi.
Az ügyvéd szerint azonban az ilyen ügyek megoldása viszonylag bonyolult, ugyanis az elmúlt években többször is módosult a tévé- és rádióilletékre vonatkozó jogszabály. Mint kiderült, vállalkozók már többször fordultak hasonló problémákkal az udvarhelyi ügyvédi irodához, ugyanis gyakran megtörtént, hogy olyan cégeknek postáztak fizetési értesítést, amelyek tevékenységéhez nem szükségesek a köztévé szolgáltatásai.
Az esőzések miatt szerdától több napra leállították a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatokat a parajdi sóbányánál – közölte Hargita megye prefektusa.
Előbb az étkező turistákat kergette el a tányérok mellől, majd a kiérkező hatóságokra is rárontott az a fiatal medve, amelyet szerdán délben kénytelenek voltak kilőni a vadászok egy zeteváraljai panzió udvarán.
Jövőre elkezdődhet a Harvíz Rt. vízhálózattal kapcsolatos udvarhelyszéki nagyberuházása, több mint 40 millió lejre növeli a város az EU-s beruházások önrészének biztosítására szánt hitelvonalát – derült ki a székelyudvarhelyi képviselők ülésén.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
szóljon hozzá!