Fotó: Lukácsi Lehel
Immár hagyománnyá vált, hogy a székelyudvarhelyi Septimia Szabadidőközpont támogatásával ősszel egyhetes művésztábort rendeznek a központban. A táborba a Maros Megyei Képzőművészeti Egyesület (MMKE) tagjait hívják, idén november 15. és 22. között tizenhat alkotó tartózkodik a Septimiában.
2014. november 20., 11:502014. november 20., 11:50
Ebben az évben, a negyedik itteni táborban a „Székelyudvarhely, mi így látunk” tematikai megjelölés köré csoportosul a tevékenység. A város nevezetes épületei sorakoznak fel a fotósok és festők egymás mellé helyezett alkotásain. Az MMKE képviseletében a székelyudvarhelyi születésű Soó Emma festőművészre hárul a szervezés feladata, aki örömmel tesz eleget a felkérésnek, hiszen bár hosszú évtizedek óta Marosvásárhelyen él és alkot, mindig szívesen tér haza gyermekkora városába.
„Arra nincs most lehetőség, hogy a szabadban dolgozzunk, de a szervezők rendelkezésünkre bocsátottak egy helyi, profi és amatőr fotósok által készített fényképsorozatot, amely különböző nap- és évszakokban ábrázolja Udvarhely utcáit, kiemelkedő fontosságú helyszíneit és épületeit. Akinek ideje, kedve és ereje van, személyesen is megtekintheti ezeket, nyilvánvaló, hogy ennek nincs akadálya. Technikai, formai megkötés nincs. Mivel különböző életkorú és ízlésű képzőművészek vagyunk, a paletta igen széles. Olaj- és pasztellképek, grafikák egyaránt készülnek” – fejtette ki a festőművész.
Kiállításokon az alkotások
A tavalyi anyag eljutott Marosvásárhelyre, a Kövesdombi Unitárius Egyházközség gyülekezeti termében és Marosszentgyörgyön tartottak sikeres kiállításokat. „Nemcsak a tavalyi, hanem mindhárom tábor anyagából válogattunk. Érdekességnek számít, hogy az utóbbi hónapokban az ákosfalvi községvezetés is felfedezett minket. Ez a 10–15, olykor több főből álló kis társaság kezd lazán szerveződő csoporttá összeállni, oly módon, hogy alkotásain egyre nagyobb szerepet kap az udvarhelyi, az udvarhelyszéki látvány és annak kivetítődése a művek által” – fogalmazott Soó Emma.
Jó hírű művésztelep
Maros megyében több lelkész, községi polgármester, a művelődési házak dolgozói észrevették, hogy a Kis-Küküllő és a Nyárád mentén is megörökítésre váró régi templomok, kúriák, épen megmaradt falusi házsorok vannak, és feladatuknak érzik ezek művészi „dokumentálását”. Az alkotókat immár a közelbe is hívják, és túl a meglévő képek bemutatásán az ottani tájak, emberek, épületek és hangulatok ábrázolására is felkérik. Az MMKE 1977 óta létezik, külön jogi személyiséggel pedig 1990 óta rendelkezik. Mintegy másfélszáz tagjuk több életkort, több iskolát képvisel. Amatőrök is vannak köztük, illetve olyan friss nyugdíjasok, akik felnőttként végeztek képzőművészeti főiskolát. Gyakori vendégei Törökországban, Görögországban, Magyarországon, Németországban és másutt szervezett művésztelepeknek, sokan állítottak ki egyénileg és közösen rangos kül- és belföldi galériákban.
Többször bemutatják a munkákat
A szerdai sajtótájékoztatón megtudtuk azt is, hogy az idei táborban készült alkotásokat egy vásárral és állófogadással egybekötött kiállításon bárki megtekintheti a Septimiában november 21-én, pénteken délután 6 órától. Ezt követően december 14-én Marosvásárhelyen szerveznek tárlatot.
szóljon hozzá!