Fotó: Mihály Csaba
Nagy üzlet garázsvásárlásba fektetni Udvarhelyen, ugyanis a bérbeadás annyit hozhat a konyhára, mint egy kisebb lakás havi bére, a garázs viszont nagyságrendekkel olcsóbb, mint egy tömbházlakás. Ráadásul funkcióját tekintve használhatóbb is annál – a garázstulajdonosok találékonysága és a szükség miatt létezik már garázsműhely, garázsnyaraló, garázsbolt, garázskocsma, garázsól, de összkomfortos garázsház is Székelyudvarhelyen. A parkolás egyre inkább másodlagos szerepet tölt be felhasználásukban.
2016. április 25., 10:452016. április 25., 10:45
Székelyudvarhely ingatlanpiaca kínálatában semmivel sem különbözik bármely más piactól: a kereslet irányába fejlődik – kezdte a garázspiaci pezsgéssel kapcsolatos magyarázatát Bokor Attila székelyudvarhelyi ingatlanérték-becslő.
Azt, hogy vonzó befektetést jelent az építés, jól jelzi, hogy Székelyudvarhelyen már vadonatúj építésű garázsok is leköthetők őszi átadással. Noha elsőre az egyre több gépkocsi és az állandósuló parkolóhelyhiány magyarázná a garázsépítések szükségességét, a gyakorlat egészen mást mutat. Székelyudvarhelyen a legváltozatosabb módon használják a garázsokat tulajdonosaik, de az is megtörtént már, hogy két-három garázst összeépítve lakófelületeket alakítottak ki – írja hétfői címlaptörténetében az Udvarhelyi Híradó.
„A kereslet egyik oka valóban a tömbháznegyedi parkolóhelyek hiánya. Egyre több családban ma már két autóval is rendelkeznek, s azokat, főleg télen, biztonságos helyen szeretnének tudni” – magyarázta Bokor. A rendeltetéssel kapcsolatban viszont hozzátette azt is, hogy egyre többen jövedelemkiegészítésre szeretnék használni garázsukat, főként a nyári időszakban: az autók által télen elfoglalt helyen nyáron vállalkozásokat működtetnek. Azok a vállalkozások, amelyek nem igényelnek forgalmas helyen kereskedelmi felületet, jól megférnek egy 20–40 négyzetméteres garázsban is, ideális például autószerelők, kárpitosok, alkatrész-forgalmazók számára.
A felső Bethlen-negyed mögötti garázsok tulajdonosaitól, bérlőitől érdeklődve megtudtuk, hogy sokuknak a tömbházakból is menekvést jelent az az idő, amit ott tölthetnek. Az pedig, hogy sokan maszekelnek, tehát jövedelmező tevékenységet végeznek ezekben, Bokor szerint megmagyarázza az új garázsok építésének rentábilitását – számol be a napilap.
Udvarhelyen a meglévő garázssorok a lakótelepek szélein helyezkednek el, és a terület, amin fekszenek, vagy a tömbházakhoz tartozik, vagy pedig olyan városi tulajdont képez, amelyet erre a célra adtak hosszú távú használatba. Mivel egyre kevesebb a város tulajdonában lévő használatba adható terület, vannak vállalkozók, akik magánterületen építenek és értékesítenek garázsokat, de egyre fogy a bérelhető garázsok száma is.
A garázsok ára nagyon változó, de átlagban 3500–5000 euróba kerülnek – tudtuk meg az ingatlanbecslőtől. A magánterületen épített új létesítmények a legdrágábbak, legolcsóbban a hosszú távra használatba adott területeken régen épült garázsokat kínálják eladásra. Bokor Attila szerint bérük havi 80-tól 120 euróig is terjedhet. Ez Székelyudvarhelyen egy garzon vagy egy kétszobás lakás havi bérével egyenértékű összeg, garázst viszont jóval olcsóbban lehet vásárolni, mint lakást. A vásárlásnak azonban buktatói is vannak Udvarhelyen. Bokor figyelmezteti is a leendő vásárlókat, hogy érdeklődjenek a terület jogi helyzetéről: ha egy garázs olyan területen fekszik, amelynek például 30 éves használatba adási ideje pár év múlva lejár, utána tulajdonosa más rendeltetést is kijelölhet a területnek, és akár le is bonthatja a garázst. Egyébként az elmúlt években Udvarhelyen lebontott garázsok illegálisan voltak felépítve, mondta a szakember.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
szóljon hozzá!