Fotó: Barabás Ákos
Lehetett kóstolni, vásárolni, sőt a termékek készítéséről is kíváncsiskodni a hétvégén nyolcadik alkalommal megrendezett Udvarhelyszéki Gyümölcsfesztiválon. Tizenegy település mutatta be gyümölcs- és gyógynövénykészítményeit. A rendezvénynek fontos része volt a tudásátadás is.
2016. szeptember 25., 21:452016. szeptember 25., 21:45
„Udvarhely élen jár a szövetkezeti gondolat megfogalmazásában, és ez nagyon fontos a közösség jövője szempontjából” – fogalmazott Zsigmond Barna Pál, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezetője a fesztivál megnyitóján. Kijelentette, a székely közösségeknek lehetséges kitörési pontot jelent az élelmiszeripar, illetve a turizmus, a kettő pedig összefügg. A szervező Civitas Alapítványt méltatva elmondta, láthatóan komoly lépéseket tett annak érdekében, hogy a környékünkön fellelhető gyümölcsök és gyógynövények ne csak nyersanyagokként kerüljenek eladásra, hanem feldolgozott termékekként is.
Fontos, hogy a fiatalok gyakorolni tudják a hagyományos megélhetési formákat, különben nem marad más számukra, mint az elvándorlás, így pedig szétesnek a közösségek – fogalmazott Gálfi Árpád székelyudvarhelyi polgármester. Jelentős megvalósításnak tartja a rendezvény azon újdonságát, hogy idéntől a gyümölcsök mellett a gyógynövények is megjelentek a kínálatban, amelyek a drága gyógyszerek természetes alternatívái. Orbán Árpád alpolgármester, a Civitas Alapítvány egykori vezetője hangsúlyozta, a hasonló mozgalmak önmagukban fontosabbak, mint a mögöttük álló szervezetek, hiszen a közösségek jövője függhet a kezdeményezések sikerétől.
A fesztivál első rendezvénye a Gyógynövények szerepe a közösségek életmódváltásában című konferencia volt, ahol magyarországi és erdélyi meghívottak beszéltek arról, miként lehet megélni a gyógyfüvek gyűjtéséből, feldolgozásából, illetve milyen támogatásokat lehet igényelni.
A minifocipályán gyógynövénysátrat állítottak fel, ahol vetélkedőket, előadásokat, illetve termékbemutatót is tartottak. Egyebek mellett fűszersókat, teakeverékeket, tinktúrákat, olajokat, álompárnákat állítottak ki.
Ottlétünkkor éppen az általa is gyűjtött gyógynövényekről tartott előadást Mihály Erika, aki Székelymuzsnáról érkezett. A gyógynövény abban jobb a gyógyszernél, hogy ingyen beszerezhető, ráadásul fogyasztása után nem jelentkeznek mellékhatások – fejtette ki Mihály Erika. Az is kiderült, hogy a vonatkozó európai uniós normák nem tesznek jót a gyógyfüvek megmaradásának, hiszen az egy időben történő kaszálások némely fajok kipusztulásához vezethetnek. A közönség egyik tagja szerint jobb volna, ha lenne némi türelmi időszak – két hét – a mezők kaszálását illetően, hiszen egy adott időben eltérők a viszonyok Udvarhelyen és például a földrajzilag magasabban található Muzsnában.
Noha kevés gyümölcs termett idén az udvarhelyszéki gyümölcsösökben, ez csak gazdagabbá és ízesebbé tette az idei termékeket, hiszen a hiány pótlására erdei gyümölcsöket használtak a gazdasszonyok.
Fenyőkútról érkezett a vásárra Tófalvi Lajos és felesége, akik megnyerték az Udvarhelyszék legízesebb lekvárja díjat. Bazsalikommal ízesített, szeder, áfonya, málna, kerti eper és meggy keverékéből készült lekvárral neveztek be a megmérettetésre. „Mindenki a nagymamaféle ízt keresi, mi pedig a régi receptek alapján dolgozunk, amelyeket szüleink hagytak ránk” – fogalmazott szerényen Tófalvi.
A legszebb kiállítóstandnak járó díjat Firtosmartonos képviselői vihették haza a vásárról. Vass Ida, a kompozíciót összeállító gazdasszony elmondta, településük nevét öregbíteni jöttek a fesztiválra, nem is gondolták, hogy valamit nyernek. A szüleiktől örökölt kendőket, terítőket és egyéb díszeket tettek ki az asztalra. Ők gyógykészítményeket – például homoktövis- és fenyőrügyszirupot –, valamint lekvárokat árultak. Egyik különlegesség a „Firtosbull” volt, amely egy paradicsomléből, céklaléből és sárgarépaléből összekevert vitaminbomba.
A vásáron fellelhető lekvárok 10–15 lejbe kerültek, a szörpök valamivel olcsóbbak voltak.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
Elkezdi a régi aszfalt felmarását a kivitelező kedden délben a Tamási Áron utcában, a művelődési ház és a körforgalom közötti szakaszon – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tagjai hétfői ülésükön a parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálták meg – számolt be az elnöki hivatal.
A tervezettnél lassabban haladnak a Korond-patak ideiglenes eltereléséhez szükséges csövek összehegesztésével és felszerelésével a parajdi sóbányánál, így tíz-tizennégy napos késéssel kell számolni a munkálatok július 1-jére ígért befejezéséhez képest.
szóljon hozzá!