Összefogás révén épül újra a népi fürdő Korondon. Noha jelenleg a Csiga-domb főként az aragonit miatt ismert, hajdanán Unicum nevű sós vizű fürdője révén volt népszerű. Ezt a nyári csobbanót építik újra év végéig a Korondi Turisztikai Egyesület kezdeményezésére, a munkálatokat a napokban kezdik el.
2015. október 03., 17:412015. október 03., 17:41
Már ezen a héten elkezdik az Unicum-fürdő újraépítésének munkálatait a Korond határában található Csiga-dombon, a település önkormányzata ezen a héten 20 ezer lejt hagyott jóvá a munkálatok elvégzésére. A csobbanó újraépítését a Korondi Turisztikai Egyesület kezdeményezte, az egykor híres, hideg vizű medence helyén felépülő új fürdőben már jövő évtől felfrissülhetnek a település lakói és látogatói. Pál Zoltán, a Korond–Parajd Természetvédelmi Gondnokság vezetője elmondta, hogy már az 1700-as évek végi írásokban is említették a fürdőt. A korondi gyógyfürdőt egyébként gróf Teleki Sándor is meglátogatta, 1729-ben Teleki Pál széki grófnak írott levelében a víz gyógyító hatásáról számolt be. A korondi fürdő népszerű volt az 1800-as években, a település látogatói gyakran ebben a hideg vizű medencében áztatták magukat. Az Unicum-fürdőként ismert hely Pál Zoltán szerint az árcsói borvizes fürdők nyári párja volt, fénykorában félóránként szekér járt a két fürdő között. Mára azonban iszap, gaz és nád borítja a hajdanán népszerű hidegfürdő helyét.
Az eredeti helyszínen, az eredetihez hasonlatos formában szeretne év végéig két medencét felépíteni a Korondi Turisztikai Egyesület. Az ötlet már évekkel ezelőtt megszületett, azonban pénz hiányában nem valósult meg. Idén viszont a helyi vállalkozók, a Korondi Közbirtokosság, a település önkormányzata, a megyei tanács támogatásával, valamint a Korond–Parajd Természetvédelmi Gondnoksággal partnerségben megvalósul a régi álom. Ravasz Mihály, a Korondi Turisztikai Egyesület elnöke érdeklődésünkre elmondta, hogy az egyesület kezdeményezésére a régi helyszínen teljesen új medencéket építenek, ugyanis a régi már használhatatlanná vált. Az felnőtteknek szánt 8x12 méteres medencében hideg sós vízben ázhatnak a látogatók, míg a gyerekek édes vízben, egy 4x4 méteres medencében csobbanhatnak majd. Az agyagos talajba ásott medencéket a helyi közbirtokosságtól adományba kapott deszkával bélelik ki, belül padokkal veszik körbe, így ülőfürdőként használhatják majd a látogatók. A sós víz egy részét a medence alatti forrásból nyerik majd, de távolabbról is vezetnek bele vizet – magyarázta Ravasz Mihály. A medencéket két méter széles pallóval egészítenék ki, ahol a fürdőzők pihenni, napozni is tudnak majd. Továbbá a vendégek számára öltözőt, illemhelyet is kialakítanak, de a területen még egy kapusszoba is lesz. Mivel a terület legelőkkel van körbevéve, bekerítik – tette hozzá a turisztikai egyesület elnöke.
Mivel jelenleg nád borítja az egykori fürdőhelyet, így egyengetni kell a területet a mederásás előtt. A munkálatokat már a napokban elkezdik. A korondi önkormányzat a gépi munkálatok támogatását, illetve a fürdőhelyhez vezető út javítását vállalta el – tudtuk meg Ravasz Mihálytól. Vágási Alberttől, Korond községmenedzserétől megtudtuk, hogy a helyi önkormányzat 20 ezer lejes keretösszeget hagyott jóvá a projekt megvalósítására, és a munkálatok elvégzésére közbeszerzést hirdetnek ki. Mint kiderült, a gépi munkák elvégzésére a határidő december 20-a, ezért a községmenedzser szerint már október folyamán hozzáfognak. A turisztikai egyesület reményei szerint év végéig befejezik a teljesen új építményt. Nem lesz strandkomplexum, azonban méltó módon lehet tisztelegni ezzel a kezdeményezéssel az egykori fürdőhely és a kialakult kultúra előtt – mondta el Pál Zoltán, aki szerint már jövő szezonban használható lesz a csobbanó. A munkálatokhoz egyébként a turisztikai egyesület 8640 lejt kapott Hargita Megye Tanácsának pályázatán, a közbirtokosság 19 köbméter deszkával és gerendával támogatta az ülőfürdő építését, az egyesület pedig 2100 lejes önrésszel járul hozzá a projekthez. Valószínűleg rengeteg előre nem látható kiadás lesz még, ezért nehéz felmérni a költségek összértékét – tette hozzá Ravasz. A megvalósításhoz szükséges hiányzó összeget a helyi vállalkozók, valamint a lelkes adományozók segítségével szeretnék összegyűjteni.
A megújult ülőfürdő üzemeltetője és karbantartója a Korond Turisztikai Egyesület lesz. A turisták jelképes összegért, míg a kalákázók és a helybéliek ingyen csobbanhatnak majd – tudtuk meg Ravasz Mihálytól, aki reméli, hogy a kezdeményezéssel a fürdőhely melletti Csiga-domb tanösvénye is látogatottabb lesz.
Drágul az élet, megszűnnek mentességek: augusztustól új adók, emelkedő ÁFA és szigorodó szabályok sújtják a lakosságot Romániában. A vállalkozók mellett nyugdíjasok, kismamák és családok is komoly terhekkel szembesülnek.
Jelentős felújítás kezdődött a székelyudvarhelyi Orbán Balázs Általános Iskolában: a munkálatok idejére a diákokat más iskolák fogadják be szeptembertől, az önkormányzat pedig saját forrásból is hozzájárul a költségekhez.
Különleges filmes hétvégével várják az érdeklődőket Székelyudvarhelyen a városi könyvtár előtti térre. Július 18–19-én dokumentumfilm-vetítéseket és közönségtalálkozókat tartanak, neves rendezők és televíziós szakemberek részvételével.
A vezetékek befogadó és kifolyó részénél újabb betonozási munkálatokra van szükség, így csak nagyjából két hét múlva terelhetik el a Korond patakot. Jó hír viszont, hogy megérkezett az első előzetes jelentés a földtani mérésekről.
Kápolnásfaluban és Székelyudvarhelyen két egymást követő napon lesz áramszünet karbantartási munkálatok miatt – közölte az Electrica áramszolgáltató.
A Romániai Könyvelők Napját ünnepelték Székelyudvarhelyen hétfőn. Az esemény középpontjában a szakma digitális jövője és emberi oldala állt: „a jövő könyvelője már nemcsak számol, hanem irányt mutat” – hangzott el a rendezvényen.
Már csak néhány csövet kell összehegeszteni ahhoz, hogy átirányíthassák a vezetékekbe a Korond-patakot, ideiglenesen elterelve azt a beszakadt parajdi sóbányától. Kiderült az is, hogy a patak vize sajnos a bánya feletti részen is sós.
Ünnepélyes bokrétaavatóval hívták fel a figyelmet Abásfalván arra a különleges közösségi projektre, amely nemcsak építészeti, hanem kulturális és közösségformáló jelentőséggel is bír.
A turisták közül többen érdeklődtek, hogy miért zavarosabb a víz a parajdi sós vizű strand medencéiben, amelyre meglehetősen pozitív választ kaptunk: a gyógyhatású termálvíz teszi opálosabbá a strand medencéit.
Több láda sör szóródott szét péntek délután Felsősófalva főútján, miután egy teherszállító jármű rakománya a földre esett. Az országutat félpályán lezárták, emiatt kisebb torlódás alakulhat ki.
szóljon hozzá!