Fotó: Veres Nándor
Száznál is több oktatási egységnek nincs közegészségügyi engedélye Hargita megyében, mert az épületekben nem megfelelők a működéshez szükséges körülmények. A legnagyobb hiányosságok: a vezetékes és ivóvíz hiánya, a nem megfelelő mellékhelyiségek, valamint az épületfelújítás hiánya.
2014. október 14., 11:412014. október 14., 11:41
Nem kapott közegészségügyi működési engedélyt a Hargita megyei iskola- és napköziépületek ötöde, ugyanis különféle kisebb-nagyobb hiányosságok miatt nem felelnek meg a vonatkozó előírásoknak. A megyei közegészségügyi igazgatóság adatai szerint több mint nyolcezer napközis és iskolás tanul olyan oktatási egységben, amely nem rendelkezik közegészségügyi engedéllyel. Nem tanintézetekről van szó, hanem iskolaépületekről, azaz egy adott iskolaközpontnak nem minden épületében vannak hiányosságok – hangsúlyozta Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője. Elmondta azt is, hogy ezért nem egyeznek az igazgatóság adatai a megyei tanfelügyelőségével, ugyanis utóbbi iskolaközpontonként készíti el az összesítést, a közegészségügyi igazgatóság viszont iskolaépületenként, utóbbinak a kimutatásában ezért szerepel több problémás iskola.
A napközikben a leggyakoribb
Az igazgatóság adatai szerint az 510-ből 114 oktatási egység kezdte a tanévet közegészségügyi működési engedély nélkül, és e tekintetben főként vidéken vannak problémák. A napközikben a leggyakoribbak a hiányosságok, a 273 egység közül 69 nem kapta meg az engedélyt, ezekbe összesen több mint ezer gyerek jár, vagyis a Hargita megyei napköziseknek majdnem tíz százaléka.
Hétezren tanulnak nem megfelelő körülmények között
A 237 Hargita megyei iskolaépület közül 45 nem felel meg a közegészségügyi előírásoknak, kettő kivételével mind vidéki oktatási egység. A közegészségügyi engedéllyel nem rendelkező épületekben működő iskolákban tanul a Hargita megyei diákoknak majdnem a húsz százaléka, összesen több mint hétezer iskolás. A közegészségügyi engedély hiányát eredményező problémák között a legsúlyosabb és a leggyakoribb is egyben a vezetékes, illetve az ivóvíz hiánya – mondta el kérdésünkre Tar Gyöngyi, hozzáfűzve, hogy bár vannak olyan oktatási egységek, amelyekbe be van vezetve a víz, de az nem alkalmas emberi fogyasztásra. A fő probléma következménye egy másik gyakori hiányosság: sok oktatási egységben nincsenek megfelelő illemhelyiségek. Ezek szárazvécékkel működnek, ami szintén nem felel meg az előírásoknak – tájékoztatott a megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője.
A legköltségesebb probléma
A közegészségügyi engedély megszerzését illetően a legnagyobb gond azonban azokkal a felújítatlan oktatási egységekkel van, amelyek visszaigényelt, illetve az örökösök által visszakapott épületekben működnek. Ezekre ugyanis nem költenek pénzt az önkormányzatok, hiszen az épületeknek nem ők a tulajdonosai, így elszámolni sem tudnák a felújításra szánt pénzt – fejtette ki Tar Gyöngyi, hozzáfűzve, hogy ezek esetében új iskolák felépítése hozhat megoldást, de ez nagy költséggel jár. A kisebb hiányosságok között megemlítette, hogy vannak olyan iskolaépületek, amelyekben felújításokat végeztek, de azt megelőzően nem konzultáltak a közegészségügyi igazgatósággal, így az előírtnál kevesebb vécét szereltek be, vagy nem hoztak létre elkülönített fiú-, lány- és tanárvécét, ezért nem kapták meg az engedélyt.
Tízszázalékos a javulás
A megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője azt is elmondta, hogy az előző tanévkezdés előtti adatokhoz képest mintegy tíz százalékot javult a helyzet a közegészségügyi engedélyt megszerző tanintézetek esetében. A javulást vidéken tapasztalták, ami az iskolák felújítását célzó kalákaakcióknak köszönhető, a városi oktatási egységek esetében nincs változás az elmúlt évi adatokhoz képest. Tar Gyöngyi kérdésünkre azt is közölte, hogy azon tanintézetek esetében, ahol határidőre vállalták a problémák megoldását, ideiglenes működési engedélyt állítottak ki, azonban vannak olyan oktatási egységek, amelyek működnek, de még ideiglenes közegészségügyi engedélyt sem kaptak.
Különleges filmes hétvégével várják az érdeklődőket Székelyudvarhelyen a városi könyvtár előtti térre. Július 18–19-én dokumentumfilm-vetítéseket és közönségtalálkozókat tartanak, neves rendezők és televíziós szakemberek részvételével.
A vezetékek befogadó és kifolyó részénél újabb betonozási munkálatokra van szükség, így csak nagyjából két hét múlva terelhetik el a Korond patakot. Jó hír viszont, hogy megérkezett az első előzetes jelentés a földtani mérésekről.
Kápolnásfaluban és Székelyudvarhelyen két egymást követő napon lesz áramszünet karbantartási munkálatok miatt – közölte az Electrica áramszolgáltató.
A Romániai Könyvelők Napját ünnepelték Székelyudvarhelyen hétfőn. Az esemény középpontjában a szakma digitális jövője és emberi oldala állt: „a jövő könyvelője már nemcsak számol, hanem irányt mutat” – hangzott el a rendezvényen.
Már csak néhány csövet kell összehegeszteni ahhoz, hogy átirányíthassák a vezetékekbe a Korond-patakot, ideiglenesen elterelve azt a beszakadt parajdi sóbányától. Kiderült az is, hogy a patak vize sajnos a bánya feletti részen is sós.
Ünnepélyes bokrétaavatóval hívták fel a figyelmet Abásfalván arra a különleges közösségi projektre, amely nemcsak építészeti, hanem kulturális és közösségformáló jelentőséggel is bír.
A turisták közül többen érdeklődtek, hogy miért zavarosabb a víz a parajdi sós vizű strand medencéiben, amelyre meglehetősen pozitív választ kaptunk: a gyógyhatású termálvíz teszi opálosabbá a strand medencéit.
Több láda sör szóródott szét péntek délután Felsősófalva főútján, miután egy teherszállító jármű rakománya a földre esett. Az országutat félpályán lezárták, emiatt kisebb torlódás alakulhat ki.
Az esőzések miatti kétnapos kényszerleállást követően pénteken újraindultak a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatok a beszakadt bányarésznél. Időközben ugyanakkor növekedett a bányában lévő víz szintje.
Népi építészeti tábort szervez a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont és a Magyarországi Tájházak Központi Igazgatósága szeptember 1–5. között Tordátfalván. Jelentkezni augusztus 15-ig lehet.
szóljon hozzá!