Fotó: Barabás Ákos
Felújítanák az udvarhelyi csillagvizsgálót, kétmillió lejből elkészítenék a Stúdió mozi előtti Zenegödröt, ötmillióból építenének biciklisávokat a városban, további ötmillióból pedig kerékpárkölcsönző-rendszert létesítenének. Több udvarhelyszéki településen sípályát és wellnessközpontot hoznának létre, máshol pedig off-road pályát – csak néhány példa az Udvarhelyszék turizmusának és gazdaságának fejlesztéséről szóló elképzelésekről, melyeket Hargita megye fejlesztési stratégiatervezetében összesítettek a készítők.
2016. október 08., 10:592016. október 08., 10:59
2016. október 08., 11:052016. október 08., 11:05
Szerdáig lehetett észrevételeket, javaslatokat megfogalmazni Hargita megye nemrég bemutatott és közvitára bocsátott fejlesztési stratégiájával kapcsolatosan. Ilyés Szabolcs György, a Regional Consulting & Management Rt. ügyvezető igazgatója megkeresésünkre elmondta, több tíz hasznos hozzászólás érkezett hozzájuk mind intézményektől, mind vállalkozóktól, magánszemélyektől. Ezeket a javaslatokat összesítik és továbbítják a megrendelőnek, azaz Hargita Megye Tanácsának, és amennyiben ott rábólintanak, akkor beépítik a stratégiába.
„Hargita Megye Tanácsánál pattog a labda. Számos javaslatunkat még nem fogadták el, de volt, amit igen. Az egész stratégia jövője rajtuk múlik” – mondta az ügyvezető. A következő lépés az lesz, hogy véglegesítik a megyei fejlesztési stratégiát, amelyet majd a megyei önkormányzati képviselő-testület elé terjesztenek elfogadásra.
A mellékletekkel együtt 449 oldalas, román nyelvű dokumentumban számos projektet felsorolnak, amely a megye gazdasági, társadalmi, közigazgatási fejlődését szolgálná. A dokumentum magyar változatát 27 oldalba sűrítették. Mint Ilyés magyarázta, az elképzelés szintjén álló projektekhez nem, de a folyamatban lévő, előtanulmánnyal vagy megvalósíthatósági tanulmánnyal rendelkező projektek mellé becsült költségvetést is rendeltek. A 2015–2020-as időszakra szóló projektportfólióból több is érint udvarhelyszéki településeket, az alábbiakban ezekből ismertetünk néhányat.
A dokumentumból kiderül, hogy az elkövetkezőkben bővítenék a turisztikai központokat, egyebek közt Homoródfürdőn és Parajdon is létesítenének ilyen irodákat. Parajdon a Kiság és Nagyág zónában új turisztikai ösvényeket jelölnének ki, Székelyudvarhelyen is bővítenék a tanösvényeket, valamint a turisztikai jelöléseket. Udvarhelyen tervezik a Szejkefürdő teljes rehabilitálását, valamint a csillagvizsgáló felújítását. Székelykeresztúron is nyitnának információs központot, valamint 4,5 millió lejes keretösszegből végeznék el a Sóskút-fürdő felújítását. A dokumentum szerint Keresztúron lehetőségeket látnak off-road pályák kialakítására is.
Farkaslakán egy sípálya építése és a „gyógyturizmus fejlesztése” szerepel a stratégiai projektek között. Egymillió lejes költségvetéssel lehetne létrehozni egy üdülőtelepet Bögözben, ahol még horgászni is lehetne – derül ki az egyik projekt tervéből. A megvalósítandó elképzelések között szerepel egy korondi wellnessközpont és szabadtéri strand is, amelyre majdnem 14 millió lejt költenének. Lövéte községben a kirulyfürdői egykori pionírtábor felújítása szerepel a megvalósítandó elképzelések között, erre majdnem 17 millió lejt szánnak.
A fejlesztési stratégiában megjelenik Székelyudvarhely terelőútjának megépítése, valamint egy újabb körforgalom kialakítása majdnem másfél millió lejből a Bethlenfalvi úton. A tervek szerint felújítanák a 137-es megyei utat (Székelyudvarhely–Székelykeresztúr), a 131A-t Keményfalva és Homoródszentpál között, a 134A-t, a 13C országutat Kissolymos és Székelykeresztúr között.
Az udvarhelyszéki kerékpárútvonalak kialakítása több pontban is érintett a fejlesztési tervben. A dokumentum szerint Udvarhely területén ötmillió lejből építenének kerékpárutakat, és további ötmillióból biciklikölcsönző-rendszert hoznának létre. A Küköllő mentén, Felsőboldogfalva és a zeteváraljai víztározó között megépítendő bicikliút megvalósítása is szerepel a projektportfólióban, erre tízmillió lejt költenének. Sóvidéken Parajd és Szováta, illetve Parajd, Felső- és Alsósóvalva, valamint Korond között alakítanának ki bicikliutakat, de megjelenik a székelykeresztúri kerékpárút is a tervek között.
A dokumentumban több mint kétmillió lejes költségvetéssel szerepel az egykori székelyudvarhelyi Stúdió mozi előtti Zenegödör kialakítása, valamint a Kerekerdő multifunkcionális rehabilitálása. Továbbá a Székely Támadt-vár felújítása is szerepel a megvalósítandó elképzelések között, amelyre 7,1 millió lejt költenének. Székelykeresztúron a városközpontra fektetnének hangsúlyt. A farkaslaki projektek között szerepel egy sürgősségi betegellátó központ építése, Parajdon pedig egy orvosi laboratóriumé.
A fejlesztési stratégia szerint a megye kisebb városainak – többek közt Keresztúr és Szentegyháza – gazdasági fellendítésében látnak előrelépési lehetőséget. Keresztúrra a CristInvest nevű útmutatóval csalogatnák a befektetőket, amire negyvenezer lejt költenének, valamint egy ipari parkot is kialakítanának. A projektek között szerepel a farkaslaki gazdaságok modernizálása, valamint egy zöldségfeldolgozó kialakítása, amire 450 lejt költenének.
Nyilvánosan megtekinthető
A dokumentum nem Hargita Megye Tanácsának, hanem a megyének a fejlesztési stratégiája, ezért a benne megfogalmazott projekteket nem feltétlenül a megyei önkormányzatnak kell megvalósítania. A megyei önkormányzat honlapján lehet elérni a fejlesztési stratégia tervezetét román nyelven, amelyben megtalálható a konkrét projektek listája is. A dokumentum magyar nyelvű, rövid összefoglalóját is közzétették a honlapon. A 2015–2020-as időszakra vonatkozó fejlesztési irányvonalak kapcsán közvitát tartottak Székelyudvarhelyen is, ez múlt pénteken zajlott a városházán. A stratégiát a kolozsvári Regional Consulting & Management Rt. és a bukaresti RomActiv Business Consulting Kft. készítette el.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
Elkezdi a régi aszfalt felmarását a kivitelező kedden délben a Tamási Áron utcában, a művelődési ház és a körforgalom közötti szakaszon – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tagjai hétfői ülésükön a parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálták meg – számolt be az elnöki hivatal.
A tervezettnél lassabban haladnak a Korond-patak ideiglenes eltereléséhez szükséges csövek összehegesztésével és felszerelésével a parajdi sóbányánál, így tíz-tizennégy napos késéssel kell számolni a munkálatok július 1-jére ígért befejezéséhez képest.
szóljon hozzá!