Fotó: Thomas Câmpean
A magyar kultúra alapvetően folyóirat-kultúra: a folyóiratok olyanok a kultúrának, mint a pórusok, amelyeken keresztül a kortárs kultúra, a kortárs irodalom lélegzik. A magyar nyelvterületen sok folyóirat működik, a kulturális lapok „elitje” közé sorolható az idén negyedszázados fennállását ünneplő Hitel. A Balassi Intézet – Magyarország Kulturális Központja (MKK) rendezésében a lap szerkesztőivel találkozhatott az udvarhelyi közönség szerdán délután a városi tékában.
2013. június 13., 17:522013. június 13., 17:52
2013. június 17., 14:542013. június 17., 14:54
„Ha valaki arra kíváncsi, hogy napjainkban miről gondolkodnak, miket írnak íróink, akkor elsősorban folyóiratokból kell tájékozódnia. A könyvbe az írások már beérve érkeznek, tehát ez egy hosszabb folyamat végeredménye” – mondta el bevezetőként Lakatos Mihály, az MKK igazgatója. A magyar nyelvterületen igen sok folyóirat működik, mindenféle tematikában, ha csak a kulturális folyóiratokat vesszük, körülbelül 110-120 ilyen van a Kárpát-medencében. Ebből nyolc-tíz, amelyik az élvonalba tartozik, ún. elit folyóirat. Elit folyóirat az – mondta Lakatos Mihály –, amelyet a közvélekedés tesz azzá. Azon folyóiratok tartoznak ide, amelyekben a szerzők maguk is legszívesebben közölnek, és az olvasók érdeklődése is elsősorban ezek felé irányul. Az est házigazdája itt az anyaországi lapok közül a Hitel, a Kortárs, az Élet és Irodalom címűeket említette, mondván: Erdélyben nincs akkora dúskálás, mint Magyarországon, viszont említésre méltó a Székelyföld, a Látó, a Helikon, a Korunk, a Várad és az Irodalmi Jelen.
A Hitel szerkesztői legutóbb 2010-ben jártak Udvarhelyen, ezúttal Papp Endre felelős szerkesztő, Falusi Márton költő, szerkesztő és Nagy Gábor költő, szerkesztő találkozott az udvarhelyi olvasókkal, irodalombarátokkal.
A szerkesztői kör a folyóirat irányultságát is megszabja, így a Hitelnél úgy tartják, hogy az irodalomnak van felelőssége a társadalommal és a nemzeti sorskérdésekkel kapcsolatban is. Mint Papp Endre elmondta: a munkatársak feltett célja a lap közéleti, társadalmi kérdések iránti fogékonyságát, arculatát továbbra is megtartani, sőt erősíteni azt. Az irodalom mellett minden olyan témával (így a határon túli magyarság kérdésével is) szeretnének foglalkozni, amely korunkban a magyarság számára fontos, akár sorskérdés. A felolvasásokkal tűzdelt irodalmi esten egyebek mellett szó esett a Hitel több mint két évtizedes történetéről, a rendszerváltozás(ok)nak a magyar kultúrára, értelmiségre kifejtett hatásáról, illetve az irodalom közösségépítő, közösségformáló szerepéről is.
Drágul az élet, megszűnnek mentességek: augusztustól új adók, emelkedő ÁFA és szigorodó szabályok sújtják a lakosságot Romániában. A vállalkozók mellett nyugdíjasok, kismamák és családok is komoly terhekkel szembesülnek.
Jelentős felújítás kezdődött a székelyudvarhelyi Orbán Balázs Általános Iskolában: a munkálatok idejére a diákokat más iskolák fogadják be szeptembertől, az önkormányzat pedig saját forrásból is hozzájárul a költségekhez.
Különleges filmes hétvégével várják az érdeklődőket Székelyudvarhelyen a városi könyvtár előtti térre. Július 18–19-én dokumentumfilm-vetítéseket és közönségtalálkozókat tartanak, neves rendezők és televíziós szakemberek részvételével.
A vezetékek befogadó és kifolyó részénél újabb betonozási munkálatokra van szükség, így csak nagyjából két hét múlva terelhetik el a Korond patakot. Jó hír viszont, hogy megérkezett az első előzetes jelentés a földtani mérésekről.
Kápolnásfaluban és Székelyudvarhelyen két egymást követő napon lesz áramszünet karbantartási munkálatok miatt – közölte az Electrica áramszolgáltató.
A Romániai Könyvelők Napját ünnepelték Székelyudvarhelyen hétfőn. Az esemény középpontjában a szakma digitális jövője és emberi oldala állt: „a jövő könyvelője már nemcsak számol, hanem irányt mutat” – hangzott el a rendezvényen.
Már csak néhány csövet kell összehegeszteni ahhoz, hogy átirányíthassák a vezetékekbe a Korond-patakot, ideiglenesen elterelve azt a beszakadt parajdi sóbányától. Kiderült az is, hogy a patak vize sajnos a bánya feletti részen is sós.
Ünnepélyes bokrétaavatóval hívták fel a figyelmet Abásfalván arra a különleges közösségi projektre, amely nemcsak építészeti, hanem kulturális és közösségformáló jelentőséggel is bír.
A turisták közül többen érdeklődtek, hogy miért zavarosabb a víz a parajdi sós vizű strand medencéiben, amelyre meglehetősen pozitív választ kaptunk: a gyógyhatású termálvíz teszi opálosabbá a strand medencéit.
Több láda sör szóródott szét péntek délután Felsősófalva főútján, miután egy teherszállító jármű rakománya a földre esett. Az országutat félpályán lezárták, emiatt kisebb torlódás alakulhat ki.
szóljon hozzá!