Több mint fél kilométeres jégtorlasz alakult ki a Nagy-Küküllőn Betfalva közelében szerdán. Délutánig csak a partot érték el a harminc-negyven centis jégtömbök, de a keresztúri tűzoltók figyelemmel követték a jégzajlást az árvízveszély megelőzése érdekében.
2017. február 08., 21:342017. február 08., 21:34
2017. február 08., 22:202017. február 08., 22:20
Mintegy hatszáz méteres jégtorlasz alakult ki Betfalva közelében szerdán hajnalban, de délutánig nem öntött ki sehol a Nagy-Küküllő. Rácz István megyei tanácsost egyik szomszédja értesítette a kialakult helyzetről, elmondva, hogy egy, a part közelében élő család az egyik épületből ki is vezette az állatokat, mert tartottak attól, hogy a folyó kilép a medréből. Rácz elmondta, ilyet még sosem látott, csak gyermekként hallott a jelenségről – hobbipecásként egyébként úgy véli, hogy a hatalmas, negyven centi vastagságú jégtáblák árthatnak a halállománynak.
A helyszínre riasztották a Székelykeresztúri Villám Önkéntes Tűzoltó-alakulat tagjait is. Szali Mózes parancsnok elmondta, hogy Mihálydeák Antal fotós segítségével drón segítségével mérték fel a helyzetet, majd felügyelet alatt tartották a folyószakaszt, hogy szükség esetén időben tudjanak beavatkozni, megelőzve az esetleges tragédiákat.
A kisgalambfalvi hídnál Ádám Mózes, a vízügyi hatóság helyi kirendeltségének vezetője, Gyerkó Levente, Nagygalambfalva polgármestere és Péter Levente, Székelykeresztúr önkormányzati tűzoltóságának parancsnoka közösen vette szemügyre a felgyülemlett jégtorlaszt. Péter szerint egyes jégtáblák vastagsága elérte a hatvan centimétert is, így csak munkagépekkel lehetett volna eltávolítani. Annak ellenére, hogy feltorlódott a jég, alatta el tudott folyni a víz, így nem jelentett veszélyt a jégtorlasz – állapították meg. A parancsnok elmondta, a többméteres táblák zöme továbbúszott a folyón, csak kisebb dugulások alakultak ki, azok is csupán rövid ideig.
A tűzoltók is meghökkentőnek találták az úszó jégtömbök méretét, korábban már volt dolguk jégtorlasszal, de az sokkal vékonyabb darabokból alakult ki. A parancsnok szerint kézzel még eltaszítani sem igazán lehetett volna a jégtömböket, gépekkel viszont nem lehet megközelíteni az érintett területet. „A vízszint nem magas, a jégtömbök többsége pedig elmozdul, amikor az újabbak nekiütköznek, így továbbhaladnak a folyón” – magyarázta a látottakat. Megjegyezte ugyanakkor, hogy veszélyessé válhat a helyzet, ha az elkövetkező napokban csapadékosra fordul az időjárás és újabb jégzajlások keletkeznek a folyón.
szóljon hozzá!