Hargita megyében februárban az egészségügyi kártyák több mint hat százalékát aktiválták. A megyei egészségbiztosító pénztár vezetője úgy véli, ez nem rossz arány a kártyahasználat első hónapjára. Ugyanakkor több mint négyezer azonosító még átvételre vár a pénztárnál.
2015. március 03., 11:122015. március 03., 11:12
Február elsejétől kezdődött el az egészségügyi kártyák használata, ami két hónapig az eddigi rendszerrel párhuzamosan fog működni, május elsejétől viszont már csak a kártyák alapján zajlik a biztosítottak azonosítása és a szolgáltatások elszámolása az egészségbiztosítás keretében.
Hargita megyében a felnőtt, egészségbiztosítással rendelkező személyek számára kinyomtatott 203 669 egészségügyi kártya közül 5382 kártyát nem tudott kézbesíteni, és visszavitte a posta az egészségbiztosító pénztárhoz. Február végéig e kártyák közül 654-ért jelentkeztek személyesen tulajdonosaik, további 330 kártyát pedig 17 családorvos vett át és juttat el a hozzá feliratkozottakhoz – közölte Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosító Pénztár elnök-vezérigazgatója. Elmondta, írásban is megtette és ezúton is kéri a háziorvosok támogatását a kártyák kiosztásában. Nem kell kivigyék a személyekhez, hanem vegyék át a kártyákat, ha a pénztárnál járnak, és amikor a páciensek felkeresik a háziorvosi rendelőt, adják át nekik az azonosítókat – részletezte.
Akik rendelkeznek egészségbiztosítással, de nem kapták meg az egészségügyi kártyájukat, az egészségbiztosító pénztárnál kell érdeklődjenek, vagy személyesen, vagy pedig telefonon, e-mailben. A pénztár csíkszeredai, Jégpálya utca 3. szám alatti székhelyén kedden és csütörtökön 8.30 és 15 óra, szerdán 8.30 és 16.30 óra, pénteken pedig 8.30 és 13 óra között lehet érdeklődni, illetve felvenni az egészségügyi kártyákat. Utóbbit nemcsak személyesen lehet, más is elviheti a kártyát. Tájékoztatás igényelhető a 0266-310260-ás és a 0266-310 311-es telefonszámokon, a 127-es melléken, illetve a cardsanatate@cashr.ro e-mail címen is.
Hargita megyében is van most már olyan, aki nem kívánja használni az egészségügyi kártyát. Duda Tihamér közölte, egy személy írásban jelezte a pénztárnál, hogy a kártyáját nem akarja felvenni és használni. Számára május elsejétől kibocsátanak egy igazolást, amellyel igénybe veheti az egészségügyi szolgáltatásokat, és amelyet háromhavonta fel kell újítania a pénztárnál. Az ország más megyéiből már korábban beszámolt a sajtó arról, hogy bizonyos, vallási eredetű meggyőződés miatt egyesek nem akarják használni a kártyát.
Az egészségügyi kártyákat tulajdonosaik magukkal kell vigyék akkor, amikor átvételük után először orvosi szolgáltatást vesznek igénybe. A szolgáltatók – zömében a háziorvosok, hisz hozzájuk fordulnak a betegek először panaszaikkal – aktiválják a kártyákat, tehát a beteg által megadott négy számjegyű kóddal először használják azt a rendszerben. Az egészségbiztosító pénztár adatai szerint Hargita megyében februárban 18.773 kártyát aktiváltak. Duda Tihamér elmondta, ez az összes kártya 6,2 százalékát jelenti. Úgy értékelte, ez nem nagyon rossz arány ahhoz viszonyítva, hogy még csak a használat első hónapja telt el. A pénztár vezetője hozzátette, szem előtt kell tartani, hogy múlt hónapban a háziorvosoknál nagyon sok volt a beteg, ezért kevés idejük maradt a kártyák bevezetésével is foglalkozni. Duda Tihamér még ismertette, a kártyák használatával kapcsolatosan jelezték a háziorvosok, hogy az elektronikus nyilvántartó rendszer néha nem működik megfelelően, egyéb probléma viszont nem adódott.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
Gyengébb virágzást hozott idén a Farcád és Sükő környéki cseresznyefák számára az áprilisi fagy.
szóljon hozzá!