Fotó: Nagyálmos Ildikó
Az oktatási tárca legfrissebb döntése szerint a szakoktatás ismét nyolcadik osztálytól indul, a fejlemények tükrében tehát a 2014–2015-ös beiskolázási terv szakoktatásra vonatkozó részének véglegesítését elhalasztotta a Hargita Megyei Tanfelügyelőség. A székelyudvarhely önkormányzat oktatási szakbizottsága által készített javaslat így érvényét veszti, a további egyeztetéseket megelőzően a helyi szakiskolák vezetői azt remélik: jövőtől nem kell majd csökkenteni a műszaki osztályok számát.
2014. január 14., 19:212014. január 14., 19:21
2014. január 14., 20:132014. január 14., 20:13
Mint arról már írtunk, felháborodást keltett a székelyudvarhelyi önkormányzati képviselő-testület oktatásért felelős szakbizottságának a következő tanévi beiskolázási tervre tett javaslata: a városatyák helyi tanintézet-vezetőkkel és munkaadókkal tárgyalva, a gyermeklétszám csökkenését figyelembe véve a Bányai János és az Eötvös József Szakközépiskolákban egy-egy osztály megszüntetését javasolták a következő tanévtől. A szakoktatásra vonatkozó újdonságokra való tekintettel (miszerint a szakoktatás nyolcadik osztálytól indul, így hároméves képzés lesz a nyolcadik osztályt végzett diákok számára és kétéves a kilencedik osztálytól szakoktatásba iratkozók számára) a tanfelügyelőség elnapolta a beiskolázási tervek véglegesítését, további egyeztetéseket helyezve kilátásba.
„Egyelőre nem ismerjük az új tanügyi rendelet részleteit, a régi rendszerhez való visszatérést viszont határozottan jó lépésnek tartjuk” – mondta el portálunknak kedden Szakács Paál István, a Bányai János Szakközépiskola igazgatója. A tanintézet vezetősége még tavaly decemberben nyújtotta be az oktatási bizottságnak a jövő tanévi beiskolázásra vonatkozó tervet, ebben hat kilencedik osztály indítása szerepelt. „Mint ismeretes, az eddigi törvények értelmében a szakiskolai oktatás eddig a kilencedik osztály után indult. Ennek tükrében egy sport-, illetve öt műszaki osztály indítását javasoltuk, fodrászat, építészet, számítástechnika, textil, illetve faipari szakágakon” – sorolta az intézményvezető. Az Udvarhelyszéki Kis- és Középvállalkozók Szövetségével folytatott egyeztetések nyomán egy megosztott mechanikai osztály indítását is tervezték, hisz a munkaerőpiacon jelenleg erre lenne igény. A Bányaiban egyébként a fodrászképzés beszüntetését javasolta az oktatási bizottság, azzal a kitétellel, hogy ezt minden második évben, tehát legközelebb a 2015-2016-os tanévben indítanák újra.
Népszerűtlen a szakoktatás
A Kós Károly Szakközépiskolában jövő tanévtől öt kilencedik osztályt indítottak volna, ezek mindenikét a szolgáltatási szakágon: egy gazdasági, két kereskedelmi, egy turisztikai és egy rendezvényszervezői-pincér szak indult volna. „Az elmúlt két év tapasztalata azt mutatta, hogy amikor arról kérdeztük a kilencedik osztályos diákokat, melyikük választana szakiskolát a következő évtől, évfolyamonként egy-egy tanuló jelentkezett” – fejtette ki Végh Jenő, a szakiskola igazgatója.
Az Eötvös József Szakközépiskola vezetősége is hat kilencedik osztály indítását javasolta, ebből ötöt hagyott jóvá az oktatási szakbizottság: érvelésük szerint a gazdasági osztályra azért nincs szükség, mert azonos profilú képzés zajlik a Kós Károly Szakközépiskolában is, ezzel szemben a mezőgazdasági szakoktatás újraindítását javasolták.
„Egyértelműen jó döntés a régi, de jól működő modellhez visszatérni. Ennek előnye, hogy így valószínűleg nem veszítünk az osztályszámból sem” – mondta el Ferencz Csaba, az Eötvös József Szakközépiskola igazgatója. Az intézményvezető hozzátette: a változás hátrányokkal is járhat, ha a nyolcadik osztályból a kilencedikbe való bejutáshoz nem vezetik vissza a felvételi vizsgát. „Egy nyolcadikos gyermek még annyira sem tudja eldönteni, hogy milyen szakon tanulna tovább, mint egy kilencedikes, a szülők pedig, gyerekükért aggódva, inkább az elméleti iskolákat részesítik előnyben” – magyarázta. A szakoktatásra vonatkozó tanügyi törvény módosítását megelőzően egyébként az Eötvösnél évente összesen hét kilencedik, négy elméleti és három szakiskolai osztályt indítottak. „Jelenleg sokkal nagyobb az elméleti iskolák száma a szakiskolákéhoz képest, holott a nyugati példák azt mutatják, hogy a működő gazdaságokban a végzősök harminc százaléka elméleti, míg hetven százalékuk szakoktatásban részesült. Ez az arány Udvarhelyen alig éri el az ötven-ötven százalékot úgy, hogy a Palló Imre Zene- és Képzőművészeti Szakközépiskola is a szakoktatási intézmények sorába számolódik” – summázott Ferencz Csaba.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
Jelentős beavatkozásokra van szükség a székelyudvarhelyi városközpontban lévő közvécé felújítására, és bár a projekt dokumentációja készül, a kivitelezés költsége is növekszik az évek alatt.
Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
Hagyományteremtő szándékkal szezonnyitó ünnepséget szerveznek vasárnap a homoródkarácsonyfalvi Dungó-feredőnél.
szóljon hozzá!