Fotó: Barabás Ákos
Egyelőre nem tudni pontosan, mi okozott halpusztulást az elmúlt napokban a Nyikó-patakban, de felmerült annak a gyanúja is, hogy vegyszereket használó gazdák mérgezték meg a vizet – közölte lapunkkal kedden a Hargita Megyei Környezetőrség vezetője.
2016. július 19., 20:382016. július 19., 20:38
2016. július 19., 20:442016. július 19., 20:44
Balla Izabella, a Hargita Megyei Környezetőrség vezetője lapunknak elmondta, munkatársaik és a Maros Vízügyi Igazgatóság is vizsgálódott kedden a nyikómalomfalvi derítőállomásnál, illetve a patakban, hogy megtalálják a halakat megmérgező szennyezés forrását. A vízügyi igazgatóság munkatársai több helyszínen is mintát vettek a Nyikó vizéből, amelyeket az elkövetkező napokban fognak kielemezni.
A környezetvédelmi előírások értelmében a derítőállomásoknál havonta kell mérni, hogy mekkora a kiengedett víz szennyezettsége, a nyikómalomfalvi telep esetében az eddig rögzített adatok megfelelnek a kritériumoknak – közölte Balla Izabella. A frissen vett vízminták elemzése előtt nem lehet biztosan megállapítani, hogy a derítőállomástól kiengedett szennyvíz okozta-e a halak pusztulását – magyarázta a környezetőrség vezetője, hozzáfűzve, probléma esetén a vízügyi igazgatóság határozza meg a büntetés mértékét. Egyébként nem volt minden rendben a nyikómalomfalvi derítőállomásnál sem, a víztisztítási folyamatban találtak rendellenességet, ezért megbírságolták a működtetőt.
A környezetőrség vezetője azt is elképzelhetőnek tartja, hogy mezőgazdasági munkát végző gazdák szennyezték be a patakot valamilyen vegyszerrel. Mint mondta, ilyen esetben szinte lehetetlen kézre keríteni a tettest. A vízügyi igazgatóság munkatársai a pusztulásról készült fényképek alapján arra a megállapításra jutottak, hogy védett halak nem vesztek oda szennyezésben.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!