Fotó: Farkas Antal
A Székelygyümölcs Egyesület gyümölcsfeldolgozó manufaktúráiban jelenleg nem zajlik tevékenység, az év első felében az értékesítésen van a hangsúly. Már István igazgató szerint új termékek előállítását tervezik, a vörösáfonya-sűrítmény mellett szeretnék piacra dobni az erdeigyümölcs-koncentrátumokból, illetve gyógynövényekből készült téli és nyári jeges teát.
2014. január 22., 11:112014. január 22., 11:11
György Mátyás, a Székelygyümölcs Egyesület gazdasági igazgatója szerint kiváló évet zárt a két – farkaslaki és zetelaki – gyümölcsfeldolgozó manufaktúra, ahol háromszáznyolcvan tonna gyümölcsöt dolgoztak fel. Ebből negyvenezer ötliteres kiszerelésű különböző terméket állítottak elő.
Az elmúlt évben többnyire alma-, körte-, cékla- és szőlőlevet gyártottak a két üzemben, nagyjából ötezer kiló gombát gyűjtöttek be, és tizenkétezer kiló fekete áfonyát. Tavaly sem szedret, sem málnát nem sikerült begyűjteniük, hiszen az időjárás az elmúlt évben nem kedvezett ezeknek az erdei gyümölcsöknek. „Csak a begyűjtéssel nagyjából százhúsz ember foglalkozott tavaly Zetelakáról és környékéről, tehát ennyi családnak biztosított az üzem megélhetési lehetőséget a nyári periódusban. Az erdei gyümölcsöket leginkább a cigányok gyűjtik, hiszen ők tudják, hogy mit hol lehet nagyobb mennyiségben megtalálni. Nem kell kiállniuk a gyümölccsel az út szélére, nem kell napokig hordozniuk a piacon, hanem leadják a gyűjtőpontokon, ahol azonnal fizetünk” – mondja a gazdasági igazgató.
A gombák nagy részét fagyasztott formában értékesítik, de készítenek belőle fűszert is. „Tíz kiló nyers gombából egy kiló marad szárítva, darálás után nagyon intenzív íze van, olyan, akár a bors. Pici üvegekben áruljuk, de ez a mennyiség is hordoz annyi aromát, hogy elegendő az ételek fűszerezésére, ízesítésére.”
A fejlődést nem pénzben mérik
A Székelygyümölcs Egyesület 2010 óta, azaz negyedik éve működik, önfenntartó, és kiszolgálja a helyi közösséget. „A számok azt mutatják, hogy tavaly csak Farkaslakán 754 személynek dolgoztuk fel a gyümölcstermését, közülük 147-en többször is visszatértek. Ez azt jelenti, hogy van igény a munkánkra, hiszen az a gyümölcs, amelyet otthon nem tudtak feldolgozni, nem veszett kárba” – magyarázza Mátyás.
„Mindenki hazaviszi a gyümölcslevet, de ha befut egy nagyobb megrendelés, akkor tudjuk, kihez kell fordulnunk, ki az, aki nagyobb mennyiséget tud eladni. A fejlődés számunkra nem azt jelenti, hogy mennyi pénz van a bankszámlánkon, hanem hogy befektetés szempontjából hova jutottunk, hány gazda fordult meg nálunk, és hogy használjuk ezeket az üzemeket, illetve ösztönözzük a helybélieket a föld megművelésére, gyümölcsfáik gondozására” – teszi hozzá Már István.
Több felkérés érkezett környékbeli önkormányzatoktól, közbirtokosságoktól, civil szervezetektől, hogy településeiken segítsenek beindítani a gyümölcsfeldolgozót. „Ezek a visszajelzések a legfontosabbak az egyesületnek, hiszen tevékenységünk tulajdonképpen egy mozgalom, ezért várjuk, hogy minél többen csatlakozzanak hozzánk különböző kezdeményezésekkel, és ha valaki akár önerőből hozza létre az üzemét, csatlakozhat, és mi segítünk szakmai tanácsadással. A Civitas Alapítvány vállalta fel a tanfolyamok szervezését, mi gyakorlati tudásunkkal segítünk be” – ajánlja fel segítségét az egyesület elnöke.
Székely jeges teát akarnak piacra dobni
A feldolgozóban az őszi munka szeptemberben kezdődik, és a gyümölcsterméstől függően december közepéig le is jár. Az erdei gyümölcsöknél pedig a szezon június elsején kezdődik, és szeptemberben ér véget. „A téli és tavaszi hónapokban kísérletezni szoktunk, új termékeket fejlesztünk ki. Legújabb termékünk például a vörösáfonya-sűrítmény, amelyet szeretnénk bevezetni a piacra. Nem olcsó termék, de mivel hideg préssel készül, nagyon nagy vitamintartalma van. A raktáron lévő gyümölcseinket dolgozzuk fel. Emellett szeretnénk egy székely jeges teát előállítani, egészségesebb változatát az üzletben megvásárolhatónak, amelyet mézzel, citrommal ízesítenénk, és különböző gyógynövényekből, illetve erdeigyümölcs-koncentrátumból készülne. A téli változatnak immunerősítő, a nyárinak frissítő hatása lenne” – magyarázza Már István.
A terv nem olyan távoli, már most februárban elindítják a tesztfőzést, és márciusra várható az új termékek megjelenése. „A gyógynövényeket egyelőre ezzel foglalkozó vállalkozóktól vásároljuk fel, és hátha a székelygyümölcs keretében is felépül egy gyógynövényes mozgalom.”
Farkaslakán idén szeretnének egy nagyobb felújítást elvégezni, átrendezéssel akár hatékonyabbá tenni a helyszínt, Zetelakán pedig fejlesztésben is gondolkodnak, szeretnének szárított gyümölcsöt és gombát is előállítani. „Partnerségben az Átalvetővel szeretnénk ezt kivitelezni, és mivel nekik még nincs olyan bázisuk, ahol ezt megtehetnék, mi biztosítjuk nekik a helyet Zetelakán. Ez egy új vonal lenne, és nem csupán gyümölcsöket aszalnánk, hanem zöldséget is szárítanánk, amelyből egyfajta fűszerkeveréket, ételízesítőt is előállíthatnánk. Oda kell figyelnünk arra, hogy a gazdák jó minőségű alapanyagot termesszenek, de fontos a csomagolás és a marketing is” – vélekedik Már István.
Az egyesület elnöke arról is beszámolt, hogy tervezik egy online értékesítési felület létrehozását, és a jövőben egy mobil feldolgozót is szeretnének vásárolni, melynek segítségével a hátrányos helyzetű hegyvidéki zónákban a helyszínen feldolgozhatnák a különféle gyümölcsöket.
Ismét Székelyudvarhelyre látogatott a magyarországi Plüss Kommandó, amely ezúttal is értékes adományokat hozott a Székelyudvarhelyi Városi Kórház újszülött osztályának, szerdán.
Licitálás útján keresnek új üzemeltetőt Székelyudvarhelyen a strand és a jégpálya büféjéhez, ugyanakkor három alapvető termékre ársapkát vezetnek be. Közben javában zajlanak a strand karbantartási munkálatai.
Medvét észleltek a zetelaka Községhez tartozó Zeteváralján, ezért Ro-Alert figyelmeztetést küldtek a hatóságok a helyieknek. A lakosságot óvatosságra intették – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
szóljon hozzá!