Fotó: FB
Gyógynövényeket ismerhetnek meg az érdeklődők, valamint az azokból készített termékek előállításának csínját-bínját sajátíthatják el pénteken a lókodi tájháznál a Civitas Alapítvány képviselőinek segítségével. Az Erdélyi gyógynövénykert nevű projekt részeként tartanak nyílt napot.
2016. szeptember 07., 13:302016. szeptember 07., 13:30
Erdélyi gyógynövénykert névvel indította el kétéves projektjét tavaly májusban a székelyudvarhelyi Civitas Alapítvány a Polgári Társadalomért, partnerségben a Lókodi Ifjúsági Alapítvánnyal, a kolozsvári Civitas Alapítvánnyal, valamint a svájci Biodinamikus Mezőgazdaságért Egyesülettel. A Székely Gyümölcs projekt mintája alapján megálmodott program fő célja a vidéken élő hátrányos helyzetű személyek szociális integrációja. A jövő áprilisig tartó kezdeményezésben a begyűjtött gyógynövények feldolgozásával, illetve az erről szóló tudás átadásával segítik a vidéki hátrányos helyzetű, többgyerekes, munkanélküli, beteg vagy idős személyeket. A projekt részeként Udvarhelyszéken és Kolozs megyében alakultak csoportok, két kompetenciaközpontot is kialakítottak, ahol a csoportok a növények gyűjtéséről és feldolgozásáról tanultak a romániai és svájci előadóktól. Udvarhelyszéken Lókodban létesítettek központot, ahol gyógynövények feldolgozására alkalmas részleget, valamint egy gyógynövénykertet is kialakítottak.
Udvarhelyszéken hét önkéntescsoportot alkotott a 29 részvevő. A Homoródkarácsonyfalva, Kénos, Recsenyéd, Gyepes, Homoródalmás, Bikafalva, Nagygalambfalva, Bögöz, Muzsna, Máréfalva, Lázárfalva, Küküllőkeményfalva, Fenyőkút, Énlaka, Székelypálfalva, Firtosmartonos, Szentábrahám, Csekefalva, Rugonfalva, Oroszhegy, Székelyszentkirály, Zetelaka, Deság, Ivó, Zeteváralja és Varság településeken élő önkéntesek feltérképezték az otthonaik közelében található gyógynövények lelőhelyeit. A részvevők szakmai találkozókon, képzéseken bővítették ismereteiket, hogy a gyűjtésről és feldolgozásról szerzett tudással jövedelemkiegészítési lehetőségekhez jussanak: az elsajátított tudásnak köszönhetően saját gyógynövényalapú termékeket készíthetnek és forgalmazhatnak – mondta a keddi sajtótájékoztatón Bákai Magdolna projektasszisztens.
Az érdeklődők a pénteken tartandó nyílt napon megtekinthetik a lókodi központot, valamint növényismereteiket is bővíthetik a műhelygyakorlatokon. Reggel tíztől a szárítást és lepárlás folyamatát kísérhetik végig a Swedt-házban, tizenegytől a patak mellett gyógynövényalapú termékek előállítását szemléltetik a szervezők: egyebek közt rózsás-zsályás fűszersót, teakeverékeket, fűszerolajakat, tárkonyecetet is készítenek. A szabadidőközpont nagytermében délelőtt tíztől a program részvevői ismertetik a különböző fűszerek és gyógynövények sajátosságait és a gyűjtésükkel kapcsolatos tudnivalókat, tizenkettőtől pedig a levendulatermesztésről lesz szó – ismertette a programot Bákai Magdolna. A nyílt napon a projekt során létrehozott gyógynövénykertet is megtekinthetik a látogatók.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba. A forgalom mindkét sávon áll a 138-as megyei úton.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
szóljon hozzá!