Gyógyítás a természetben

•  Fotó: Pál Gábor

Fotó: Pál Gábor

Augusztus utolsó hétvégéjén egy különleges terápiával gyógyító csoport érkezik Székelyvarságra, ahol különböző betegségekben szenvedőkön segítenek egy ötnapos táborozás során. Balla Tibor, a rendezvény egyik kezdeményezője helyi segítséggel szervezi a tábort, és hátrányos helyzetű családok gyerekeinek egy olyan gyógykezelést nyújtanak, ami környékünkön kevésbé ismert, azonban a visszajelzések alapján nagyon hatékony.

Pál Gábor

2012. augusztus 16., 09:592012. augusztus 16., 09:59

Balla Tibor néhány kollégájának közreműködésével 5 napon át napi 3–4 órát foglalkozik külön-külön minden gyermekkel. Mivel a terápia költségei elég magasak, és ezt saját zsebükből nem tudnák előteremteni a beteg gyerekek szülei, várják olyan vállalkozók támogatását, akik besegítenének a tábor megszervezésének anyagi támogatásába. Ezúttal nyolc gyerek kezelésével foglalkoznak, azonban a továbbiakban szeretnének hasonló táborokat szervezni. A rendezvény részleteiről és a terápia hatékonyságáról kérdeztük Balla Tibort.

– Hogyan látja, főképp milyen betegségekkel küszködnek manapság a gyerekek? Mik az okai ezen kórok kialakulásának?
– Budapesti rendelőnkben felnőtt pácienseink mellett sok kisgyermeket és csecsemőt kezelünk. Leggyakrabban központi idegrendszeri sérült, epilepsziás, autista, viselkedés- vagy figyelemzavaros, tanulási nehézségekkel küzdő gyermekek szülei kérnek tőlünk segítséget, de gyakran fordulnak hozzánk különböző allergiával, légúti panaszokkal, alvászavarral és gyermekkori elhízással is. A problémák köre sajnos igen széles.

– Hogyan lehet ezeket a betegségeket legkönnyebben orvosolni?
– A betegségek orvoslását illetően legfontosabbnak a megelőzést tartjuk. Ez mindannyiunk érdeke és felelőssége. Sokkal könnyebb és kevesebb időt, energiát igényel egy kicsit odafigyelni életmódunkra, mint a már kialakult problémákat megoldani, betegségeket kezelni.
Kiváló lehetőséget nyújt a megelőzésre az általunk végzett egyik gyógymód, a craniosacralis terápia is. Születése után minél hamarabb kap kezelést a csecsemő, annál kisebb a valószínűsége a kisgyermekkorban vagy azt követően kialakuló problémáknak, betegségeknek. Amikor már kialakultak a tünetek, felütötte fejét a betegség, több lehetőségünk is van. Járhatjuk a hagyományos orvoslás útját, illetve kereshetünk természetes gyógymódokat is.

– Milyenek a visszajelzések a terápiák hatékonyságával kapcsolatban?
– Gyermekek kezelése után mindig megkérjük a szülőket, figyeljék a gyermekben bekövetkező fizikai, mentális és érzelmi változásokat. A fejlődés sok esetben már az első kezelés után észrevehető, és gyakran felülmúlja a szülők elvárásait. Csodálatos dolog látni, hogyan nyílik meg egyre inkább a környezetének egy autista gyermek, hogyan képes egyre fokozottabb koncentrációra egy figyelemzavaros kisiskolás, hogyan csökkennek, majd múlnak el végleg az epilepsziás rohamok stb. Természetesen előfordul, hogy több kezelés is szükséges, amíg látványos eredményeket érünk el, és persze vannak olyan problémák is, amelyek folyamatos kezelést igényelnek.

– Hamarosan szerveznek egy tábort is Székelyvarságon a beteg gyerekek gyógyításáért. Hogyan történt a választás, miért épp ezen a településen rendezik a megmozdulást?
– Nekem Székelyföld egy megmagyarázhatatlan, egyben különleges szerelem. Már korábban is sokat hallottam a falu varázsáról. Egyik alkalommal megkértek, látogassak el hozzájuk. Ekkor ismerkedtem meg egyik kis páciensem édesapjával. Beszélgetésünk során felvetette, ő is szeretne valamilyen formában segíteni a beteg gyermekeknek. Így született meg az ötlet a tábor létrehozásáról, ahol egy teljes héten át, különféle terápiákkal, több szakember bevonásával, főleg hátrányos helyzetű családban élő beteg gyermekeket kezelünk. A kezelések költségeit adományokból próbáljuk finanszírozni. A táborban a következő terápiákat alkalmazzuk: craniosacralis terápia, pránanadi-masszázs, gyógytorna, gyermekpszichológia és SPCR-teszt.    

– Önök többek között egy különleges terápiával  a craniosacralis terápiával gyógyítanak, mely környékünkön ismeretlen. Megkérem, néhány mondatban foglalja össze a módszert és hatékonyságát.
– A craniosacralis terápia sikeresen ötvözi a hagyományos orvoslást és a természetes gyógymódokat. Egy tudományos alapokra épült, de holisztikus szemléletű módszerről van szó, amely rendkívül gyengéd manuális technikáinak és széles körű alkalmazási lehetőségeinek köszönhetően ma a világ egyik vezető alternatív gyógyászati eljárása.

Ez a terápia egy nemrégiben felfedezett élettani rendszer, az ún. craniosacralis rendszer kezelésére, harmonizálására irányuló természetes gyógymód, amely az Egyesült Államokból származik. A craniosacralis rendszer testünk egyik legfontosabb rendszere, hiszen központi idegrendszerünk, agyunk és gerincvelőnk élettani környezetét biztosítja. Harmonikus működése egészségünk, testi és lelki jólétünk szempontjából elengedhetetlen.

A terápia a szervezet öngyógyító folyamataira, természetes védekezőképességére gyakorol rendkívüli hatást, általa javíthatjuk az életminőséget, és konkrét betegségek, problémák leküzdésében is segít. A módszerrel az idegrendszeren keresztül minden szervre és szervrendszerre hatást gyakorolhatunk, így befolyásolni tudjuk az immunrendszer, a váz-izomrendszer, a hormonrendszer, a szív- és érrendszer, a kötőszövetek stb. működését.

– Mondana néhány szót a táborban alkalmazott többi terápiáról is?
A pránanadi-masszázs alapvető eleme az érintés. Mint tudjuk, szervi problémáink zömét tudatunk kelti életre. A módszer hidat alkot a test és a tudat kommunikációjában. Mentális szinten is hatást gyakorol, melynek következménye az, hogy a tudatunk által produkált betegségek gyógyulási folyamata elkezdődik. Sajnos civilizált életünk hátrányaihoz sorolható, hogy szervezetünk egyre több méreganyagot halmoz fel az étkezéssel bevitt adalékanyagokkal, állományjavítókkal.

A masszázs ezeket az anyagokat is eltávolítja szervezetünkből. Beindítja a nyirokkeringést, normalizálja a vérkeringést. Testi szempontból az ellazulásból és az izmok tonizálásából származik haszon, de elősegíti a vénás vér áramlását, növeli a hemoglobinszintet, pezsdíti a nyirokáramlást és nyújtja az ízületek kötőszöveti elemeit. A gyermekgyógytorna a gyerek által végzett aktív tevékenység, amit egy szakképzett gyógytornász végeztet különböző módszereket/technikákat alkalmazva.

Az, hogy melyik módszert alkalmazza, a gyerek életkora, diagnózisa, értelmi képessége, a foglalkozások gyakorisága határozzák meg. A gyógytorna eredményesen alkalmazható születésileg sérült gyermekeknél, ortopédiai, reumatológiai és neurológiai betegségekkel rendelkező gyerekeknél is.

A táborban pszichológus szakember foglalkozik egyénileg és csoportosan a gyermekekkel és azok szüleivel. A beteg gyerekek szüleinek nagyon fontos, hogy megkapják a megfelelő támogatást gyermekük nevelésében. Azért különösen fontos ez, mert bennük (egy „átlaggyereket” nevelő szülőhöz képest) sokkal több a kétely, a bizonytalanság gyermekük nevelésével kapcsolatban. Már maga a sorstársakkal való találkozás, az, hogy nincsenek egyedül problémáikkal, kedvező hatással lehet a szülőkre.

Igény szerint lehetőség lesz továbbá egy Érzékelési Állapotfelmérő Kérdőív (SPCR-teszt) kitöltésére is. Az érzékelési profil egy olyan szűrőeszköz, amelynek segítségével kialakítható a gyermek érzékelési „térképe”. A gyerek érzékelési profiljának meghatározása segít a problémás területek, az erősségek, az előnyben részesített, élénkebben használt érzékelési csatorna azonosításában, valamint a megfelelő fejlesztési stratégia kiválasztásában is, ami egyedien illeszkedik a gyermek erősségeihez és gyengeségeihez.

– A későbbiekben is kívánnak hasonló táborokat szervezni?
– Feltétlenül szeretnék még több hasonló tábort szervezni. Mivel ezen a vidéken ez lesz az első, most a gyermekek gyógyítása mellett elsősorban a tapasztalatszerzés a cél. Bízunk benne, hogy szeretetteljes hozzáállásunkkal, szakértelmünkkel látványos eredményeket érünk el, ami majd egyre többeket ösztönöz arra, hogy kipróbálják az általunk alkalmazott gyógymódokat.

Várják az adományokat

Mint azt a cikk elején írtuk, a tábor költségeit a beteg gyerekek szülei nem tudnák fizetni, ezért olyan vállalkozók és támogatók segítségét várják, akik szívesen hozzájárulnának a beteg csöppségek gyógyulásához. Pénzadományokat a RO14BRDE210SV32398222100 bankszámlaszámra lehet utalni, és amennyiben nagyobb összeg gyűl össze, mint ami ehhez a rendezvényhez szükséges, egy következő tábor kiadásaihoz számolják.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei