Fotó: Veres Nándor
Hargita megyében ugyan még nem jelentettek madárinfluenza-gyanús esetet, de Maros és Bákó megyékben felmerült a gyanú, Brassó megyében pedig már kimutatták a vírustörzset elhullt állatokban.
2017. január 30., 18:032017. január 30., 18:03
A madárinfluenza egész Európában gyorsan terjed, Románia minden szomszédos országában kimutatták már a betegséget okozó vírustörzset. Az országban tíz gócpontot azonosítottak – számolt be az Agerpres hírügynökség Dorin Enache, a Brassó Megyei Élelmiszer-biztonsági és Állat-egészségügyi Igazgatóság vezetőjének múlt heti bejelentéséről. A szakember annak kapcsán ismertette az adatokat, hogy H5N8 vírussal fertőzött madárinfluenza-gócpont jelent meg a Brassó megyei Alsóucsa község közelében.
Azzal kapcsolatban, hogy mire érdemes figyelniük a Hargita megyei szárnyastartóknak, Püsök Lászlót kérdeztük. A Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság szóvivője kiemelte, figyelni kell arra, hogy a háziszárnyasok ne érintkezzenek vadmadarakkal, amelyek vírushordozók lehetnek. Azokban a községekben, ahol kisebb-nagyobb tavak vannak, ott fokozottan vigyázni kell, hogy a vízszerető szárnyasok – kacsák, libák – ne menjenek a vízpartra, ott ugyanis nagyobb eséllyel érintkezhetnek vadmadarakkal. Az is jó megoldás lehet, ha a madárinfluenza visszaszorításáig zárt helyen tartják a szárnyasokat – sorolta a megelőzést segítő intézkedéseket a szóvivő.
Azt is megtudtuk, hogy Hargita megyében mindeddig nem volt madárinfluenza-gyanús eset, de az állatorvosok fel vannak készítve a vírustörzs esetleges megjelenésekor teendő lépésekre, figyelik ugyanakkor a vízpartokat is. Fokozottan ellenőrzik a nagy kereskedelmi farmokat – Gyergyószéken és Székelykeresztúron –, ahol a járványvédelmi szabályokat kötelezően be kell tartani. Számukra azt javasolják, függesszék fel a látogatók fogadását, hiszen ruházaton keresztül is behordható a vírus.
Emellett az igazgatóság munkatársai madarászokkal és vadászokkal is egyeztettek, akik ha a természetestől eltérő viselkedésű vagy elpusztult madarat találnak, felkeresik vele az illetékes igazgatóságot a kivizsgálás végett.
Brassó megyében már kimutatták a vírust, illetve Maros és Bákó megyéből származó elhullott állatok mintáját is vizsgálják az országos szaklaboratóriumban – ez esetekben még nem erősítették meg a gyanút – tisztázta a Püsök László.
Rendkívül fontos három vasárnap előtt áll a romániai magyarság – jelezte sajtótájékoztatóján két csíkszeredai politikus. A december elsejére eső vasárnap mégis kiemelkedik mind közül: akkor dől el ugyanis, hogy bejut-e ismét a parlamentbe az RMDSZ.
Hatvan gyermek befogadására alkalmas óvoda épült meg Tusnádfürdőn, amelynek avatóünnepségét pénteken tartották. A rendezvényen megemlékeztek az elhunyt Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős egykori államtitkárról is.
Megérkeztek az első digitális hulladékgyűjtő konténerek Csíkszeredába, ezek telepítése a helyszínek előkészítésével párhuzamosan történik. A rendszert idén be kell üzemelni, de még sok a kérdőjel az akadálytalan működtetést, használatot illetően.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.
szóljon hozzá!