Fotó: Veres Nándor
Hargita megyében ugyan még nem jelentettek madárinfluenza-gyanús esetet, de Maros és Bákó megyékben felmerült a gyanú, Brassó megyében pedig már kimutatták a vírustörzset elhullt állatokban.
2017. január 30., 18:032017. január 30., 18:03
A madárinfluenza egész Európában gyorsan terjed, Románia minden szomszédos országában kimutatták már a betegséget okozó vírustörzset. Az országban tíz gócpontot azonosítottak – számolt be az Agerpres hírügynökség Dorin Enache, a Brassó Megyei Élelmiszer-biztonsági és Állat-egészségügyi Igazgatóság vezetőjének múlt heti bejelentéséről. A szakember annak kapcsán ismertette az adatokat, hogy H5N8 vírussal fertőzött madárinfluenza-gócpont jelent meg a Brassó megyei Alsóucsa község közelében.
Azzal kapcsolatban, hogy mire érdemes figyelniük a Hargita megyei szárnyastartóknak, Püsök Lászlót kérdeztük. A Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság szóvivője kiemelte, figyelni kell arra, hogy a háziszárnyasok ne érintkezzenek vadmadarakkal, amelyek vírushordozók lehetnek. Azokban a községekben, ahol kisebb-nagyobb tavak vannak, ott fokozottan vigyázni kell, hogy a vízszerető szárnyasok – kacsák, libák – ne menjenek a vízpartra, ott ugyanis nagyobb eséllyel érintkezhetnek vadmadarakkal. Az is jó megoldás lehet, ha a madárinfluenza visszaszorításáig zárt helyen tartják a szárnyasokat – sorolta a megelőzést segítő intézkedéseket a szóvivő.
Azt is megtudtuk, hogy Hargita megyében mindeddig nem volt madárinfluenza-gyanús eset, de az állatorvosok fel vannak készítve a vírustörzs esetleges megjelenésekor teendő lépésekre, figyelik ugyanakkor a vízpartokat is. Fokozottan ellenőrzik a nagy kereskedelmi farmokat – Gyergyószéken és Székelykeresztúron –, ahol a járványvédelmi szabályokat kötelezően be kell tartani. Számukra azt javasolják, függesszék fel a látogatók fogadását, hiszen ruházaton keresztül is behordható a vírus.
Emellett az igazgatóság munkatársai madarászokkal és vadászokkal is egyeztettek, akik ha a természetestől eltérő viselkedésű vagy elpusztult madarat találnak, felkeresik vele az illetékes igazgatóságot a kivizsgálás végett.
Brassó megyében már kimutatták a vírust, illetve Maros és Bákó megyéből származó elhullott állatok mintáját is vizsgálják az országos szaklaboratóriumban – ez esetekben még nem erősítették meg a gyanút – tisztázta a Püsök László.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!