Épített örökségünk az új múzeumi belépőkön

•  Fotó: Thomas Campean

Fotó: Thomas Campean

Székelyudvarhely épített örökségét bemutató képzőművészeti alkotások kaptak helyet a Haáz Rezső Múzeum nemrégiben kiadott új belépőin: az igényes kivitelezésű jegyeken a város főtere, a Székely Támadt-vár, illetve a Jézus-kápolna látható.

Kovács Eszter

2013. július 15., 18:012013. július 15., 18:01

2013. július 15., 18:342013. július 15., 18:34

A közgyűjtemény gondozása mellett Székelyudvarhely épített örökségének népszerűsítését is felvállalja a Haáz Rezső Múzeum, az újonnan kiadott felnőtt-, diák- és tiszteletjegyeken tehát a hajdani város elevenedik meg. „A körgyűjteményben lévő három képzőművészeti alkotást választottunk, melyek mindegyike rövidebb vagy hosszabb ideig valamelyik tárlat részét képezte” – avatott be a részletekbe Miklós Zoltán múzeumigazgató. A új belépőknek üzenethordozó szerepük is van: egyrészt az Udvarhelyre látogató turisták felé, remélhetőleg felkeltvén érdeklődésüket a város látványosságai, történelme iránt, másrészt a helybéliekben ily módon próbálván nyomatékosítani a helyi értékek, az épített örökség jelentőségét.

Az osztrák származású Hermann Molzer, az egykori Udvarhely Vármegye közhivatalnokának festménye ékesíti a felnőttjegyeket. Az 1914-es városképet megörökítő alkotás a valamikori Alsó Piacteret, a város főterének észak-nyugati oldalát ábrázolja. A várostörténeti szempontból is rendkívül fontos műtárgy érdekessége, hogy az új mellett a régi vármegyeháza is látható rajta, amely az 1916-os első román betöréskor égett le. A diákjegyeken a vörös darabontok, lovas harcosok, városlakók elevenednek meg: a belépőn látható, a Székely Támadt-várról készített fantáziakép nemcsak pedagógiai szempontból értékes alkotás, hanem a festő képzőművészeti munkásságának egyik jeles darabja is.

A nagyközönség előtt idén megnyitott Jézus-kápolna látható a tiszteletjegyeken: Erdély egyik legismertebb fametszőjének, Gy. Szabó Bélának az alkotása a négykaréjos kápolnát észak-nyugati oldaláról ábrázolja. A mű egyébként ez erdélyi fametszés egyik kiemelkedő alkotásának számít.
A múzeum vezetősége a belépők hátoldalát helyi vállalkozóknak ajánlotta fel reklámfelületként úgy, hogy a különböző korosztályoknak szánt belépőkre az ennek megfelelő célközönséggel rendelkező vállalkozások reklámjai kerüljenek. A felnőttjegy hátoldalán tehát a Góbé márkanév tűnik fel, hisz a székelyföldi üzletlánc visszatérő támogatója a Haáz Rezső Múzeumnak: a tavalyi Leonardo da Vinci zseniális találmányai című kiállítás és az idei Múzeumok éjszakája rendezvénysorozat főtámogatója volt. „A SIC Cardot, azaz a székelyföldi diákigazolványt jó, a székelyföldi fiatalok identitástudatát erősítő kezdeményezésnek tartjuk, ezért a csökkentett értékű diákjegyek hátoldalára ez került” – magyarázta az intézményvezető. A múzeum partnere a Székelyföldi Legendárium is, az egyre növekvő legendás termékcsalád emblémája került tehát a tiszteletjegyek hátára.

Az egész- (5 lejes) és féláron (2,5 lejes) váltható, illetve a tiszteletjegyek a múzeum főépületében, a Képtárban, a Jézus-kápolnánál, a Tompa László Emlékszobánál, a szejkefürdői Borvízmúzeumnál, a székelyszentléleki Tájháznál és a farkaslaki Tamási Áron Emlékháznál is használhatók.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei