Nem bánnák Székelykeresztúron és Szentegyházán a települések január elsejétől történő átminősítését, még akkor sem, ha mindkettő elveszíti városi rangját. Parajdon, a megye legnépesebb községében az egyenlőtlen bérek miatt támogatják az intézkedés bevezetését.
2013. szeptember 18., 10:272013. szeptember 18., 10:27
Január elsejétől tervezik bevezetni azt az intézkedést, melynek értelmében a lakosság száma alapján átminősítik a településeket, és a huszonötezernél kisebb lélekszámú kisvárosok vidéki jellegű településekké válnak, egyes polgármesterek pedig az általuk vezetett település népességéhez mérten béremelést kapnak – erről Liviu Dragnea miniszterelnök-helyettes beszélt a hónap első felében, miután Victor Ponta kormányfő is egyetértett az intézkedéssel. Liviu Dragnea a Polgármesterek Szövetsége képviselőivel folytatott megbeszélésen jelentette be a Romániai Községek Szövetsége által tett javaslat alapján tervezett intézkedéseket, mondván, hogy a településeknek a lakosság száma szerint kell megkapniuk közigazgatási besorolásukat, ugyanis igazságtalan, hogy egy 1700-as lélekszámú város polgármesterének nagyobb legyen a bére, mint egy 15 000 lakosú község vezetőjének.
Cselezik a kormány
Hargita megyében hét, Udvarhelyszéken két települést, a mintegy 9500 lakosú Székelykeresztúrt és a 6800-as lélekszámú Szentegyházát érintheti majd a januári átminősítés.
Rafai Emil, Székelykeresztúr polgármestere lehetőséget is lát a település átminősítésében, ugyanis, mint azt elmondta, voltak korábban olyan európai uniós pályázatok, amelyeken a községek és a municípiumok igen, de a kis, tízezernél kisebb lélekszámú városok – mint amilyen Székelykeresztúr is – nem tudtak pályázni fejlesztési, infrastrukturális pénzalapokra. Ha Hargita megyében két város nyerhetett el ilyen jellegű finanszírozást, akkor abban a kettőben Keresztúr biztosan nem volt benne – magyarázta példaként a település elöljárója.
Ha Székelykeresztúr elveszíti városi besorolását, az biztosan presztízsveszteség lesz, a köztudatban kiválthat negatív érzéseket, de ez végül is csak egy adminisztratív átszervezés – mondta a polgármester. Úgy véli, a kormány cselezik, és ezzel a huszárvágás jellegű intézkedéssel próbál EU-s pénzeket juttatni a hátrányos helyzetű településekre. A félő viszont az, hogy az átminősítés következtében a település közigazgatási állásainak száma is csökkenhet – említette a tervezet esetleges hátulütőit Rafai Emil.
Ködösek a távlati következmények
Csakis előnyös változásokat hozhat a – bejelentés szerint – jövőtől bevezetésre kerülő intézkedés, még akkor is, ha a település elveszíti városi besorolását, ugyanis akkor legalább lesz lehetőségük indulni a községek és falvak számára kiírt pályázatokon, mivel kisvárosként csak nagyon gyenge esélyekkel tudnak részt venni a városoknak indított pályázatokon – mondta el az átminősítéssel kapcsolatos véleményét Rus Sándor, Szentegyháza polgármestere. Lövéte önkormányzata például ílyen pályázati pénzekből le tudta aszfaltozni a Szelterszfürdőtől Kirulyfürdő felé vezető összes utat, Szentegyháza viszont városként nem is indulhatott ezen a pályázaton – magyarázta a település jelenlegi besorolásának hátrányait a polgármester.
Azt viszont nem tudni, hogy hosszú távon milyen következményei lesznek az esetleges átminősítésnek, ugyanis úgy értesült, hogy a 2014–2020-as romániai és európai uniós stratégiai fejlesztési programban a korábbinál jobb esélyekkel indulhatnak majd a kisvárosok, így rövid távon előnyös, de többéves távlatokban akár hátrányos változásokkal is járhat a tervezett intézkedés – vélekedett az elöljáró.
Az iskolában jobban keresnek, mint a hivatalban
Községvezetőként Bokor Sándor, Parajd polgármestere is támogatja az intézkedés bevezetését, mint azt elmondta, egyebek mellett a bérek egyenlőtlensége miatt már régóta szorgalmazzák a közigazgatási besorolási rendszer módosítását. Parajd 6600-as lélekszámú község, azaz mintegy kétszázzal lakják kevesebben, mint Szentegyházát, de községként a 6600 lakosra csak öt-hat rendőr jut, miközben az alig 1700-as lakosú, ám városi rangú Tusnádfürdőn 25–30-as állománnyal dolgozik a hatóság – említette meg a rendfenntartás szempontjából a legjelentősebb különbséget a településvezető. Az anomáliák sorolását a bérekkel folytatta: egy iskolaigazgatónak nagyobb a bére, mint a község polgármesterének, de az iskola könyvelője is jóval többet keres, mint a település önkormányzatának főkönyvelője. A polgármesteri hivatalba 750 lejes fizetésért jár be dolgozni a könyvelő, miközben a minimálbér 800 lej – mondta el Bokor Sándor, aki szerint nem az a baj, hogy más intézményekben nagyok a bérek, hanem az, hogy az önkormányzatnál alacsonyak.
Nem lehet egy egészséges országot működtetni egészséges önkormányzatok nélkül – mondta a polgármester, aki szerint feltétlenül szükség van a bérrendszer hibáinak kiigazítására, de a településvezetőknek a számonkérés mellett az alkalmazottak jutalmazására is lehetőséget kellene adjon a kormány. Parajdnak a 2000-es évek elején lett volna lehetősége megszerezni a városi rangot, de ez továbbra sem céljuk, jobb egy erős községként működni, mint egy gyenge városként – fogalmazott Bokor Sándor, hozzáfűzve, hogy a fejlesztéseket nem csak városként lehet megvalósítani.
Négyszázhetven középiskolás vesz részt a 31. Székelyudvarhelyi Diáknapokon, amelyet május 5. és 11. között tartanak Székelyudvarhelyen. Az idei rendezvény számos újdonsággal, mesevilágot idéző tematikával és sokszínű programmal várja a fiatalokat.
A Black Comedy borzasztóan vicces, ugyanakkor helyenként igencsak elgondolkodtató előadás, amely egy zseniális színházi ötletre épül – hangzott el a Tomcsa Sándor Színházban tartott sajtótájékoztatón.
Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
szóljon hozzá!