Fotó: Nagyálmos Ildikó
Zavaros az ivóvíz néhány udvarhelyszéki településen. A Harvíz Rt. vezetősége szerkesztőségünkbe eljuttatott levelében elnézést kér a lakosságtól, amiért a napokban nem teljesen tiszta víz folyt a csapokból Zetelaka, Fenyéd és Máréfalva községben, illetve a hozzájuk tartozó településeken. A problémát egyrészt az esős időszak, másrészt a fakitermelés okozta. A gond elhárításán már dolgoznak, a helyszínen néztünk utána, mi is történt valójában.
2013. július 03., 17:572013. július 03., 17:57
2013. július 03., 18:212013. július 03., 18:21
A Harvíz Rt. fenyédi munkapontjának vezetője, Szász Gábor a helyszínen számolt be arról, mi okozta az ivóvíz elszíneződését. Az említett települések ivóvize az Ivó patakból származik, amely a csíkdánfalvi legelőről ered. A szakember szerint a tavalyi szárazság sem okozott problémát, hiszen elegendő vízhozama volt a pataknak.
Az ivói víztároló 400 köbméter vizet képes tárolni, 250 köbméteres a zeteváraljai, a zetelaki és a máréfalvi, 150 köbméteres a fenyédi és a szentkirályi, valamint 100 köbméteres a fancsali. A víz szabadeséssel érkezik Zeteváraljától Máréfalváig, az oroszhegyi községekbe pumpával nyomják föl a vizet.
„Két hete észleltük, hogy zavarossá vált az Ivó-patak. Nyolc éve üzemeltetjük ezt a rendszert, de ilyenre még nem volt példa. Megfigyeltük, hogy a patak egy bizonyos szakaszon tiszta, viszont a tisztítóállomástól 800 méterre a domboldalból agyagos lé folyik be az árokba, onnan pedig a patakba. Annyira beszennyezte a patakot, hogy a vízmű nem tudta megtisztítani. Felvettük a kapcsolatot az erdészekkel, akik igazolták, hogy azon a szakaszon fakitermelés folyik, de rövidesen leállították a munkálatokat. Ismét szakemberek vizsgálták meg, hogy valóban onnan származik-e a szennyezés, s ezt követően leültünk a zetelaki közbirtokosság vezetőjével, hogy megoldást találjunk a problémára. Egy hete most már külön program szerint, reggel hattól délután négyig folyik a kitermelés, ezt követően megvárjuk, amíg megtisztul a patak, és csak azután engedjük fel a zsilipeket. Folyamatosan figyeljük, és ha úgy tapasztaljuk, hogy nem elég ez az ülepedési idő, új programot fogunk kérni a közbirtokosságtól, hiszen a beszélgetések alapján nem határolódtak el ettől” – mondta a Harvíz Rt. munkatársa.
A szakember szerint a víz ihatóságával nem volt baj, organikus anyagot nem tartalmazott, csupán az áttetszőségével voltak gondok, ami emberi fogyasztásra nem ártalmas. A vízhálózat hossza 68 kilométer, s amíg ez a víz átfolyik a rendszeren, akár 24 napba is beletelik. Az ivói ülepítő- és tisztítóállomásnál beérkező vízbe alumínium-szulfátot, illetve klórt adagolnak, emellett homokszűrőkön is áteresztik a vizet.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
szóljon hozzá!