Fotó: Mihály Csaba
Noha az áramszolgáltató feladata, hogy megmetssze a fákat a villamossági vezetékek közelében, állandó konfliktust okoz, hogy erre legtöbbször nem kap engedélyt a magánterületek tulajdonosaitól. A hét közepén kidőlt Vágásban egy diófa, amely túl közel állt az elektromos vezetékekhez: a feszültség alatt lévő kábeleket az oszlophoz szorítva leföldelte az áramot. Szemtanúk szerint füst tört fel a földből, ez figyelmeztette őket a veszélyre. A meghibásodás elhárításán két napon is dolgoztak a tűzoltók és az áramszolgáltató munkatársai.
2016. április 22., 12:402016. április 22., 12:40
Az esőzésektől felázott talaj miatt dőlhetett ki a kiszáradt diófa az egyik vágási gazda kertjében, amely a villanykábelekre esve leföldelte az áramot, a közeli oszlop fémkonzoljához szorítva a huzalokat – mondta el lapunknak Szigyártó János Attila, a helyszínre riasztott bögözi önkéntes tűzoltók vezetője. A közelben élők arra lettek figyelmesek, hogy az oszlop tövében fortyogó hanggal jön fel a füst a földből, ráadásul számtalan elpusztult földigilisztát is láttak a villanyoszlop körül, melyeket a tyúkok ugrálva próbáltak megközelíteni. Áramkimaradásról senki sem számolt be. Szigyártó szerint roppant veszélyes volt a helyzet, hiszen az úton átfolyó víz vezeti az áramot, így abba belelépve – főleg egy vékonyabb lábbeliben – bárki megsérülhetett volna. Szerencsére ez nem történt meg – tette hozzá.
Helyszínre érkezésünkkor a tűzoltócsapat biztosította a terepet, illetve segítette az áramszolgáltató munkatársait, akik igyekeztek eltávolítani az időközben áramtalanított huzalokra dőlt fát. Utóbbiak munkáját nehezítette, hogy a vezetékekre ránőttek az említett telek kerítése gyanánt ültetett bokrok, így nehéz volt hozzáférni a problémás részhez. A jelenlévők szerint a gazda dolga lett volna, hogy kivágja a kiszáradt fát, így elkerülhető lett volna az életveszélyes helyzet. Ezzel a tűzoltók vezetője is egyetértett, mondván, hogy idejében meg kell nyírni a bokrokat és fákat, mielőtt még a magasfeszültségű huzalok közelébe kerülnének. „Nagyobb baj is történhetett volna, ha például elszakad a huzal és valakit megüt az áram” – magyarázta.
Antal Imre, az Electrica Rt. Hargita megyei kirendeltségének vezérigazgatója lapunknak elmondta, különösen sok probléma adódik abból, hogy a fák elérik a magasfeszültségű huzalokat. Egyrészt pillanatokra megszakadhat az áramszolgáltatás a háztartásokban, de nagyobb áramkiesés is történhet. Utóbbi esetben a problémát okozó fa megkeresése hosszú időbe is telhet munkatársainak, addig pedig szünetel a szolgáltatás. Ilyenkor technikai veszteség is keletkezik, hiszen a fák leföldelik az áramot. Antal rámutatott, a szolgáltató feladata az ágak lenyírása a huzalok környékén – erre törvény is kötelezi őket –, ám ha magánterületről van szó, akkor az illető tulajdonos beleegyezését kell kérniük, amit nem mindig kapnak meg. Sőt több esetben elkergetik a gazdák az áramszolgáltató munkatársait. Ugyan van rá módszer, hogy mégis elvégezhesse a szolgáltató a munkát, ám ehhez egy roppant bürokratikus engedélyeztetés szükséges. „Ilyen esetekben akár tűz is keletkezhet, de az emberek sajnos nem veszik komolyan a problémát. Inkább azt nézik, hogy az az ág még terem két almát” – fakadt ki az igazgató.
A legnagyobb probléma az, hogy a kommunizmus idején a vezetők nem voltak tekintettel a magántulajdonokra, így tetszés szerint vezették a villamossági kábeleket, a rendszerváltás után azonban az emberek visszakapták földjeiket, ahova nem minden esetben engedik be a szolgáltató munkatársait. Antal Imre szerint a legjobb megoldás az lenne, ha a polgármesteri hivatalokkal közösen szerveznék meg a fák nyírását: az intézmények értesítenék az embereket, hogy mikor és hol dolgozik a szolgáltató, a munkások pedig nyugodtan végezhetnék a munkájukat.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
szóljon hozzá!