Fotó: Barabás Ákos
Mit lehet tenni amíg, megérkezik a mentő? Negyvennyolc hetedik osztályos gyermek tette próbára elsősegélynyújtásról szerzett tudását szombat délelőtt Székelyudvarhelyen a Septimia udvarán, akkor még mit sem sejtve, hogy „az életmentés” során egy balatoni nyaralásért is küzdenek. A vetélkedőt az AMBACH Alapítvány és a Rotary Club közösen szervezték.
2016. június 04., 17:582016. június 04., 17:58
Egy elméleti szintfelmérőt követően helyzetekbe hozva gyakorolhatták az iskola által megszervezett két hónapos felkészülés alatt elsajátított technikákat. Egyik sátor alatt egy János bácsinak keresztelt mentőbábut kellett újraéleszteni, aki séta közben összeesett és eszméletét vesztette: a mindig érvényes helyzetbiztosítás és a mentő értesítése közben ketten már neki is láttak a mellkaskompressziónak, a szájból szájba lélegeztetésnek. Majd egy eszméletlenül fekvő gyermeknek volt szüksége segítségre, őt stabil oldalfekvéses helyzetbe kellett fordítaniuk. Egy barátjuk biciklizés közben elesett, szilánk fúródott az alkarjába és sötét színű vér csordogált a sebből – ekkor, leültették vagy lefektették a sérültet, nyomókötést helyeztek a fertőtlenített sebre. Végül azzal a helyzettel találták szembe magukat, hogy egy kisgyermek leesett a fáról, nagyon fájtatta az alkarját – törést kellett rögzíteniük.
Összesen tizenhat háromfős csapat vett részt Udvarhelyszék vidéki iskoláiból. A legtöbb iskola asszisztensek segítségét is kérte a felkészülés során. „Azért fontos ez, mert másokon segíthetünk, családbab, az osztályközösségekben” – mesélte el Toth Kincső, aki a korondi iskola tanulója, az ő csapatukat osztályfőnökük, Balázs Melinda, készítette fel, akinek az a véleménye, hogy tantárgyként is jó lenne bevezetni az elsősegélynyújtás alapjainak elsajátítását. „Ha elmegyünk kirándulni vagy az utcán rosszul lesz valaki, nem mindegy hogyan segítünk neki, ilyenkor egy ember élete forog kockán” – mondta Györfi Antónia, a boldogfalvi csapat egy tagja.
A gyakorlati tapasztalat mellett, értékes díjban is részesültek. Az első díjat az oroszhegyi Petőfi Sándor Általános Iskola tanulói vihették haza, ami a Magyar Vöröskereszt jóvoltából egy öt napos balatoni nyaralás lesz. A második és harmadik díjazottak a zetelaki Dr. P.Boros Fortunát Elméleti Középiskola és a Korondi Szakközép Iskola tanulói, ők a Septimia egy-egy ingyenes wellness belépőjét vihették haza, felkészítő tanáraikkal együtt, emellett az Oriente pizzázó felajánlásával egy-egy pizza utalványt is kaptak. Különdíjban a Vágási Márton Áron Általános Iskola diákjai részesültek. A verseny összes résztvevője kapott csomagot, ugyanakkor fagylaltot és üdítőt is fogyaszthattak.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
szóljon hozzá!