Az esőzések ellenére továbbra is csapadékhiányos a talaj Hargita megyében, a múlt évi rendkívüli szárazság hatásai még nem múltak el. A korai felmelegedés a kártevők elszaporodásának is kedvezett.
2013. május 26., 17:492013. május 26., 17:49
2013. május 26., 18:062013. május 26., 18:06
Egészen az utóbbi napokig jelentéktelen mennyiségű volt a lehulló csapadék mennyisége Hargita megyében, a talaj mélyebb rétegei szárazak, szinte minden növénykultúra megsínylette a vízhiányt. Nem katasztrofális a helyzet, de látható, hogy a kelleténél sárgábbak a földparcellák például az őszi búza esetében, különösen akkor, ha a csapadékhiány tápanyaghiánnyal párosult – fejtette ki Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetője. Egyenlőtlen volt a növények kelése, a kukorica, cukorrépa, árpa, lucerna, lóhere, a kaszálók és legelők egyaránt megsínylették a vízhiányt. A pityókaföldek egyelőre még nem, mert a növények kikelésig a gumókból tudtak táplálkozni, de ha továbbra sem lesz megfelelő mennyiségű csapadék, akkor a krumpliban is kárt tehet a vízhiány – mondta el Török Jenő. Az őszi búza egészen április közepéig nagyon szép volt, de most már csak közepesnek mondható, tisztán látszik, hogy a szalma rövidebb lesz, vélhetően a kalászok is kisebbek lesznek, valószínűleg terméskieséssel is számolni kell – fogalmazott az igazgató, de hozzáfűzte, a terméskieséssel kapcsolatban még korai lenne jóslásokba bocsátkozni, mert az érésig még valamelyest pótolhatja a természet a csapadékhiányt.
Megyeszinten Udvarhelyszék és Gyergyószék volt a legerősebb a szárazság az utóbbi időben, de általánosságban elmondható, hogy mindenütt 400-700 köbméternyi víz hiányzik a talajból hektáronként – mondta el Török Jenő. Ugyanakkor azt is közölte, a korai felmelegedés a kártevők elszaporodásának is kedvezett, több a levéltetű és más kártevők is, mint az elmúlt években, ezért – főként a gyümölcsfák esetében – fontos a permetezés.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
szóljon hozzá!