Látványos fényképet tett közzé a Facebookon a Kuvar-negyedi biomasszás kazán füstölgő kéményéről egy udvarhelyi férfi. Ennek nyomán megkérdeztük az üzemeltető vállalat igazgatóját, aki szerint a füst csak néhány percig tart, amíg lángra kap a faőrlemény, egyébként a rendszeres mérések nem mutatnak légszennyezést. Állításait a környezetőrség vezetője is megerősítette.
2016. május 10., 19:202016. május 10., 19:20
2016. május 10., 19:242016. május 10., 19:24
A füstölgő kazánkéményt lefényképező férfi lapunknak elmondta, csak egy észrevételt tett közzé az interneten, amire magyarázatot szeretett volna kapni. Ráduly Mihály, az Urbana Rt. igazgatója kifejtette, Udvarhelyen öt biomasszás kazán van, ezekből kettő üzemel, egyik a Kuvar-negyedben.
„A kazánok faőrleménnyel üzemelnek, nem szárított, hanem nyers fával. Ilyen a technológia. A mostani körülmények között csak kevés hőenergiára van szükség, így a kazánoknak nem kell folyamatosan működniük” – magyarázta az igazgató. A megfelelő hőmennyiség előállítása után leállnak – standby üzemmódba váltanak –, az égéstérben ott marad a parázs, de azt már nem táplálja éghető anyag. Három-négy óra leállás után ismét adagolni kezdik a nyers faőrleményt, így ilyenkor elképzelhető, hogy nagyobb füst keletkezik. „Ez nagyon rövid ideig, csupán 1–2 percig tart. Utána a parázs miatt az egész fellángol, ilyenkor pedig már abszolút nincs füst. Elképzelhető, hogy naponta egyszer-kétszer rövid ideig füstölnek a kémények, de ez egy természetes folyamat, ha újragyújtunk egy tüzet” – közölte. Egyébként arra vonatkozóan is érkezett panasz szerkesztőségünkbe, hogy ez a néhány perc is kellemetlen lehet annak, aki a kémény közvetlen közelében lakik.
„Az, hogy a kazánok többet füstölnének az előírt mennyiségnél, nem felel meg a valóságnak” – szögezte le Ráduly. Mint mondta, a környezetvédelmi hatóság ellenőrizte a kazánokat, ráadásul folyamatosan végeznek méréseket, és eddig nem tapasztaltak rendellenességet. Egyébként amikor ég a biomassza, akkor alig látható füst távozik a kéményekből. Hangsúlyozta, a nyers fa égetésével lehet olcsóbb hőenergiát előállítani, hiszen ha szárítanák, az újabb energiaelvonással és költségekkel járna. Megjegyezte, Ausztriában és Finnországban is hasonló a helyzet, ahol biomasszás kazánokkal tüzelnek.
Balla Izabella, a Hargita Megyei Környezetőrség vezetője megerősítette a Ráduly által elmondottakat, hozzátéve, hogy indításkor nem is tudnak megfelelni a kazánok a füstkibocsátással kapcsolatos előírásoknak. Éppen ezért a méréseket sosem indításkor végzik, máskor viszont nem tapasztaltak rendellenességet az udvarhelyi kazánoknál. Balla megjegyezte, a környezetőrséghez is több panasz érkezett a témával kapcsolatban.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
szóljon hozzá!