Chipezés: nincs idő az ellenőrzésre

•  Fotó: Thomas Campean

Fotó: Thomas Campean

Bár a tervek szerint már tavasszal ellenőrzés-sorozatba fogott volna a szakhatóság, még egyetlen kutyatartó gazdát sem büntettek meg vagy szólítottak fel azért, mert kedvencének nem volt azonosító chipje. A vizsgálatokat erről a hónapról is elhalasztották, az ebek chipezésének ügye elévülni látszik.

Kovács Eszter

2015. június 18., 14:422015. június 18., 14:42

Mint ismeretes, a hatályos törvény értelmében idén február közepéig kellett minden belföldi kutyatartónak gondoskodnia arról, hogy kedvencét bevezessék az országos regiszterbe: ennek feltétele, hogy az állatot azonosító chippel lássák el. A rövid beavatkozást csupán a megfelelő felszerelésekkel ellátott állatorvosi rendelőkben végzik el, ára egységesen 50 lej, amit a gazdinak kell fizetni. A törvény felháborodást keltett az állattartók körében, de mindettől függetlenül a chipezés tekintetében Hargita megye országos szinten igen előkelő helyen végzett. Mint Pál Ágoston, a Hargita Megyei Állatorvosi Kamara elnöke elmondta: bár a megyében tartott ebek számát csak megbecsülni tudják – hisz erről pontos felmérés nem készült –, az állatorvosok által leközölt összesített adatok azt mutatják, hogy a térségben lévő kutyák mintegy kilencven százaléka már rendelkezik azonosító chippel.

Pál Ágoston korábban már elmondta: az elképzelés szerint a továbbiakban a szakhatóság illetékesei ellenőrzéseket végeztek volna a megye területén, és büntetették volna azokat a kutyatartókat, akik nem tettek eleget a hatályos törvénynek. A chip hiányáért például 2000-től 5000 lejig terjedő büntetés szabható ki.

A kutyák helyzete azonban az elmúlt hónapokban lekerült a napirendről, tudtuk meg újfent az állatorvostól, így az ellenőrzések is elhalasztódtak. „Mintegy két hónapja csak a területalapú támogatáshoz szükséges vizsgálatok elvégzésével és az igényléshez szükséges papírok kiállításával foglalkozunk, gyakorlatilag nem volt idő másra” – magyarázta Pál Ágoston. Hozzátette: a támogatásigénylés végső határidejének lejártával – július közepe után – esedékes az ellenőrzések elkezdése, bár erre vonatkozóan még semmilyen konkrét módszertant nem közölt az állat-egészségügyi igazgatóság. „A törvény célja minden bizonnyal nem a büntetések kiszabása volt, hanem hogy reális regiszter készüljön az országban lévő kutyákról. Ez pedig többé-kevésbé megvalósult” – jegyezte meg.

Egyébként fontos tudni, hogy az azonosítóval nem rendelkező kutyákat nem tudják beoltani az állatorvosok, a törvény betűje szerint állatorvosi ellátásban sem részesülhetnek a rendszerben nem szereplő ebek.

A chipezésre vonatkozó törvény egyik cikkelye arra is kitér, hogy a nem fajtiszta kutyákat ivartalanítani kellene. A jogszabály alkalmazására azonban egyelőre nincs módszertan. Az ivartalanítási beavatkozás nemcsak az állatorvosi rendelők tarifáitól, hanem a kutya fajtájától is függhet, a szukáknál minimálisan 100 lejbe, kanoknál ennél valamivel kevesebbe kerül a műtét, és a chipezéshez hasonlóan ez is a gazda pénztárcáját terhelné.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 14., szerda

Új sportbázist avattak Borszéken

Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.

Új sportbázist avattak Borszéken
Új sportbázist avattak Borszéken
2025. május 14., szerda

Új sportbázist avattak Borszéken

2025. május 13., kedd

Vasárnap óta keresik eredménytelenül a Marosban eltűnt férfit

Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.

Vasárnap óta keresik eredménytelenül a Marosban eltűnt férfit
2025. május 13., kedd

Jubilál az Erőss Zsolt teljesítménytúra

Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.

Jubilál az Erőss Zsolt teljesítménytúra
2025. május 13., kedd

Nem lesz áram néhány gyergyószentmiklósi utcában

Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.

Nem lesz áram néhány gyergyószentmiklósi utcában
2025. május 12., hétfő

Plüsskommandó Gyergyószentmiklóson

Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.

Plüsskommandó Gyergyószentmiklóson
Plüsskommandó Gyergyószentmiklóson
2025. május 12., hétfő

Plüsskommandó Gyergyószentmiklóson

2025. május 11., vasárnap

Osztják a fűtéstámogatást Gyergyószentmiklóson

Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.

Osztják a fűtéstámogatást Gyergyószentmiklóson
2025. május 10., szombat

Jótékonysági nap Ilonáért, a ritka betegséggel küzdő kislányért

Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.

Jótékonysági nap Ilonáért, a ritka betegséggel küzdő kislányért
2025. május 10., szombat

Újra táncra perdül a vidék – néptánctalálkozó Gyergyóremetén

Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.

Újra táncra perdül a vidék – néptánctalálkozó Gyergyóremetén
2025. május 09., péntek

A végéhez közelít két fontos községi út modernizálása Gyergyócsomafalván

Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.

A végéhez közelít két fontos községi út modernizálása Gyergyócsomafalván
2025. május 07., szerda

Fiataloknak szóló előadás a felelősségről és bűnmegelőzésről – Dr. Budai István tábornok Gyergyóban

Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.

Fiataloknak szóló előadás a felelősségről és bűnmegelőzésről – Dr. Budai István tábornok Gyergyóban