Betöltötte már negyvenedik évét a székelyudvarhelyi tízemeletes tömbházak felvonóinak többsége, ezért nemcsak karbantartásra, hanem teljes felújításra szorulnak. A folyamat zajlik, eddig a régi liftek háromnegyedét sikerült korszerűsíteni: volt, ahol a telefonszolgáltatóknak bérbe adott tetőtér használati díjából, ahol pedig erre nem volt lehetőség, ott saját zsebből fizették.
2017. február 15., 14:012017. február 15., 14:01
A felvonók zöme több mint negyven éve üzemel Székelyudvarhelyen: tízet a hetvenes években, hetet pedig 1985-ben helyeztek üzembe. A legújabb az 1997-ben épült, II. Rákóczi Ferenc utcai tömbházban szállítja a lakókat – mondta Lőrincz Kálmán, a liftek beszerelésével és karbantartásával foglalkozó vállalkozás ügyvezetője. Mivel nincs az a szerkezet, amely meghibásodás nélkül bírná évtizedeken keresztül, főként ha folyamatos terhelésnek van kitéve, az évek során a székelyudvarhelyi liftek is, bár működnek, jelentősen megkoptak. A javításokat, felújításokat, alkatrészcseréket, karbantartási díjakat a toronyblokkok lakói anyagi lehetőségeikhez mérten igyekeztek fizetni, mivel a felvonók a lakóközösség tulajdonát képezik. Eddig tizenhárom udvarhelyi lépcsőház felvonóit sikerült különböző mértékben korszerűsíteni.
A Bethlen-negyedben még mindig van olyan lift, ahol a belső fémajtót időközben fára cserélték, és hiába nyomjuk a gombokat, a szerkezet csak akkor lendül működésbe, ha lábunkkal megtámasztjuk a festékét vedlő „szekrényajtót”. Érkezéskor a kabin már nem ereszkedik le teljesen, így nagyot kell lépni, amikor be- és kiszállunk, a megkopott falak, a fakó kis tükör, a fémforgácsoló műhelyekre emlékeztető szag, a koszos, meggörbült műanyaglemez-borítású mennyezeti égő halvány fénye negyed évszázaddal korábbi időkbe repít vissza.
Az itt lakók azt remélik, hogy az önkormányzat segítségével sikerül pályázati pénzhez jutniuk és a tömbházszigeteléssel együtt a kommunista időket idéző, kattogó felvonót is korszerűsíteni tudják. Az is igaz, hogy a közel ötezer lejes önrészt nem biztos, hogy minden lakó fizetni tudja majd, hiszen egyedül élő nyugdíjas is él itt, aki jövedelméből nem igazán tudja kispórolni ezt az összeget. A lift azonban sürgős felújításra szorul, hiszen előfordul, hogy az utazók beragadnak.
„Volt olyan, hogy dörömbölést hallottam. Szerencsére az ajtó mellett van egy kis gomb, azt elforgatva kinyílik, ha van az embernek patentfogója” – mesélt egy esetet az idős lakó, ahol ő segített. A liftszerviz ügyvezetője szerint azokat a felvonókat nem szabad működtetni, amelyek belső ajtaja induláskor nyitva marad. Ha kis rásegítéssel érintkezésbe lép a rendszer, akkor biztonsági szempontból rendben van. Ezért a Tihadar 5-ben lévő még használható, azonban minél hamarabb korszerűsíteni kell. Ezeket a szerkezeteket évente újravizsgálják, hogy megfelelnek-e mechanikai szempontból.
Mivel nem minden lakó kapcsolódott be a felújítási projektbe, a Bethlen-negyedi hét tízemeletes tömbházból kettőben nem újították fel a lifteket – közölte Szász Ferenc, az Ifjúság lakástulajdonosi társulás elnöke. Hozzátette, hogy egy teljes rehabilitáció 28 ezer lejbe kerül, ami családonként akár ezerháromszáz lejes hozzájárulást jelent, azonban a lakók fele nyugdíjas.
„A javítási alapból keveset tudnánk pótolni. Nagyon gondolkodom, hogy sikerülne két-három év alatt kicserélni előbb az elektronikai vezérlést, majd utána a kabint” – avatott be terveibe Szász. „Sokan használják, jönnek a látogatók, olyan is volt, hogy két-három napig nem működött” – tette hozzá. A negyedben a mobilszolgáltatók bérlési díjából felújított öt lift jól működik, nincs panasz rájuk. Nagyjából harminchat lakrészt szolgál ki egyenként a Függetlenség sugárúton működő hat felvonó. Karbantartásuk családonként havonta közel öt lejbe kerül, azonban a földszinten és az első emeleten élők nem kötelesek ezt fizetni. A díjért cserébe a szervizelő cégnek egy órán belül orvosolnia kell a meghibásodást – tudtuk meg Varga Istvántól, a Tábor 3. lakástulajdonosi társulás elnökétől, miként azt is, hogy eddig nem volt panasz a karbantartásra.
A Függetlenség 10-ben a legrégebbi a lift, ott nagyobb javításra, alkatrészcserére eddig nem volt lehetőség. A tömbház lakói kérést nyújtottak be az önkormányzathoz az épület szigetelésére, ezzel együtt a liftet is szeretnék felújíttatni. A 16-os lépcsőházi felvonó hasonló korú, gyakran meghibásodik – az ott lakók önerőből gyűjtik a pénzt korszerűsítésére. A másik négy lépcsőházban az utóbbi években motort, illetve vonókábelt cseréltek, kabint újítottak, többségükben új külső ajtókat szereltek a földszintre. Az ott lakók nem panaszkodtak a működésükre.
Bár részletfizetési lehetőséget is felajánlottak a lakóknak, nem mindenhol tudták előteremteni a felújításhoz szükséges anyagiakat, ezért vannak még Székelyudvarhelyen régi, rosszul működő szerkezetek. „Volt, amelyeket teljesen felújítottunk, sok liftnél meg bizonyos biztonsági alkatrészeket kicseréltünk: a vezérlést, a motort, a reduktort, azonban ezeket a többinél is mielőbb meg kell csinálni” – tájékoztatott Lőrincz Kálmán, a Lift Service ügyvezetője. Lehetőség van arra is, hogy az aknán kívül mindent kicseréljenek új, minőségi, márkás szerkezetre, azonban ennek költsége már meghaladhatja a húszezer eurót. Azt viszont állapotuktól és koruktól függetlenül tudni kell, hogy kizárólag személy- és kézipoggyász-szállításra alkalmasak. A babakocsit szükség esetén fel szabad vinni vele, azonban szigorúan gyerek nélkül. Szász szerint ez más országokban is biztonsági előírás.
Uniós támogatás
Az épületszigetelési program újraindulása esetén a polgármesteri hivatal ismét be szeretné nyújtani a támogatási kérést az átalakítások miatt kizárt három udvarhelyi tömbházra vonatkozóan. Az egyikben lift is van, ennek felújítását is belefoglalták a korszerűsítési projektbe – tájékoztatott Orbán Árpád alpolgármester.
Befejeződött a Küküllőkeményfalva és Székelyszentkirály közötti 58-as községi út Fenyédhez tartozó szakaszának felújítása. Többen azonban nem tartják be a 7,5 tonnás súlykorlátozást, ezért kamerát szereltet fel a helyszínen az önkormányzat.
Korondon, életnagyságú szobra mellett helyezték örök nyugalomra csütörtökön Lőrincz Márton birkózó olimpiai bajnok Argentínából hazahozott hamvait. Az újratemetési szertartás során felidézték a sportoló hányatott életútját is.
Két, a helyi színháztörténetben meghatározó személy sírját újítják fel a székelyudvarhelyi belvárosi református temetőkertben a Tomcsa Sándor Színház közreműködésével.
Hétfő reggel 9 órától több ponton is forgalomelterelésre kell számítani Székelyudvarhelyen, ugyanis a Harvíz Rt. megkezdi munkálatait a Kaufland előtti körforgalomban.
1989-ben elhelyezett időkapszulát találtak a bikafalvi református templom felújítása során, amelynek tartalmát a sajtó előtt tárták fel pénteken. Az esemény során az épület helyreállításának részleteiről is mesélt a helyi lelkipásztor.
Az „együtt” ereje – élet, onkológiai diagnózis után címmel tartanak előadást pénteken délután öt órától a székelyudvarhelyi Hargita Business Centerben (HBC).
Kisebb-nagyobb módosításokkal elfogadta a székelyudvarhelyi képviselő-testület csütörtökön a város 220 millió lejes költségvetését, cserébe viszont a betervezett beruházások megvalósítását várja el.
Javítási munkálatok miatt szünetel az áramszolgálatatás több székelyudvarhelyi utcában csütörtökön, napközben.
Le kell győzni a kishitűséget, nem szabad engedni a nyugat csábításának, élettel kell megtölteni a felújított és felépített tanintézeteket – mondta el Soltész Miklós államtitkár pénteken Székelyudvarhelyen, a Tamási Áron Gimnázium épületének átadásán.
Egy fiatalokból álló társaság két tagja rongálta meg szilveszter éjjelén a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont (HMHF) által kiállított fényképeket a székelyudvarhelyi Sétatéren – kedden sikerült beazonosítani az elkövetőket.
szóljon hozzá!