Fotó: Barabás Ákos
Az árvátfalviak évek óta várják, hogy Udvarhelyről kivezetett víz folyjon a csapokból, de ez idén sem fog megvalósulni, hiszen a polgármesteri hivatal csak a munka elkezdését ígéri. A lakók szerint a bőséges esőzések miatt nyáron ugyan volt víz, de a korábbi évek tapasztalataiból kiindulva azért gyűjtik a pillepalackokat. Tudják, bármikor elapadhat a falut ellátó forrás, akkor pedig a központban lévő csorgótól kell hordani az ivóvizet.
2016. augusztus 31., 13:212016. augusztus 31., 13:21
Öt éve költözött Árvátfalvára az az asszony, aki lapunknak elmondta, ottléte óta az idei az első olyan nyár, amikor nem volt vízhiány. Ugyanakkor korábbi tapasztalatai miatt most sem lehet nyugodt, folyamatosan felmossa a padlót, akkor is mos, ha kevés a szennyes, hiszen fél attól, hogy szárazabb idő esetén elapad a falu vízvezetékeit tápláló forrás. Emellett a pillepalackokat is gyűjti, hogy probléma esetén rögtön mehessen a faluközpontban lévő csorgóhoz vizet hordani. Annyira a vízhiányhoz alakította életét, hogy otthonában a mosógépnek is van egy műanyag víztartálya. Távolról érkező vendégeket nem mer fogadni, attól tart, hogy szégyenkeznie kell, ha fürdővizet sem tud biztosítani számukra. Neki a falu magasabban fekvő területén van háza, ahol szárazság idején hamarabb kialakul a vízhiány, de olyan panaszossal is találkoztunk, aki alacsonyabb részen lakik, mégis jelentkeznek a gondok, sokszor a kertjében lévő kutat kell használja.
Panaszosaink azért nem vállalták nevüket, mert nem akarnak személyes konfliktust a polgármesterrel, abban reménykednek, hogy a többéves ígérgetés után végre tényleg kivezetik a székelyudvarhelyi vízszolgáltató által biztosítandó vizet Árvátfalvára. Mint mondták, csak a városi ivóvíz jelenthet végleges megoldást bajukra, a falu határában található forrás által táplált hálózatukra nem hagyatkozhatnak. Néhány hónappal ezelőtt a polgármesteri hivatal kivitette a munkához szükséges vezetékeket a faluba, akkor azt ígérték, hogy a választások után elkezdik a csövek lefektetését, ám ez máig nem történt meg. Éppen ezért a lakók egy petíciót is benyújtottak a hivatalhoz, amelyet több mint húszan írtak alá.
Múlt héten kezdődött el a közbeszerzési eljárás, amelyen kiválasztják, hogy melyik vállalkozó végzi el a vízvezetéssel, tartályok és pumpák elhelyezésével járó munkát – tudtuk meg Sándor Józseftől, Felsőboldogfalva polgármesterétől. Mint mondta, a gyorsított procedúra 23–24 napot vesz igénybe, ezután kötik meg a szerződést és kezdődik el a kivitelezés, várhatóan szeptember végén. A csövek lefektetésével kezdenek, majd a pumpák és a víztartályok elhelyezése következik. Noha lapunknak korábban őszre ígérte a megvalósítást, a polgármester szerint ez egy hosszas folyamat, idén biztosan nem tudják befejezni a munkát.
Bálint-Major Áron, a székelyudvarhelyi vízszolgáltató igazgatója elmondta, hivatalos megkeresést még nem kaptak a polgármesteri hivataltól arra vonatkozóan, hogy több vizet igényelne a község, azonban a vízhálózat bővítéséről szóló tervekről tudnak. Közölte, Udvarhely és Boldogfalva között már el van vezetve a víz, erre kéne rácsatlakoztatni Árvátfalvát. A községnek van érvényes szerződése nagyobb mennyiségű ivóvíz biztosítására, de ezt teljesen nem használják ki. Ám ha újabb falut kell ellátni, akkor arról a vállalatot is értesíteniük kell. Ez még nem múlta idejét, így nem is akadályozza a projekt kivitelezését.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba. A forgalom mindkét sávon áll a 138-as megyei úton.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
szóljon hozzá!