Fotó: Lukácsi Lehel
Újabb külföldi régészgyakornokok érkeztek Udvarhelyszékre, akik az előző évekhez hasonlóan elődeink sírhelyeinek feltárásával kívánják minél jobban megismerni, megismertetni múltunkat. Az első csoport már a múlt héten megkezdte a munkát: a fiatal szakemberek az előző évek leleteit elemzik a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban kialakított laboratóriumban.
2015. június 15., 14:182015. június 15., 14:18
A második csoportot, amely az ásatásoknál fog gyakornokoskodni, mára várják – tudtuk meg Nyárádi Zsolttól, a múzeum archeológusától, az ásatások koordinátorától. A feltárási munkálatokban huszonnégy gyakornok fog részt venni, két tanár vezetésével. Az előző évekhez hasonlóan ezúttal is angolszász területek egyetemi hallgatói érkeznek Udvarhelyre: tavaly zömében amerikai diákok vettek részt az Archaeotek Canada által szervezett projektben, de voltak köztük kanadaiak, új-zélandiak, sőt Hawaii is küldött gyakornokot.
Az utóbbi néhány évben olyan középkori templomoknál végeztek ásatásokat, amelyek temetővel rendelkeztek, így Telekfalván, Lövétén, Fenyéden, Bögözben, legutóbb pedig Patakfalván zajlott a régészeti feltárás. Eddig a bögözi helyszín bizonyult a leggazdagabbnak, a feltártakat az idei laboratóriumi munkában elemezik. Nyárádi szerint egyébként a tavaly elkezdett patakfalvi feltárás a bögözinél is izgalmasabb lesz. „Nem lehet elvitatni minden egyes ásatás érdemeit, hisz gazdag információanyag került feltárásra, viszont meglátásunk szerint a patakfalvi felülmúlja majd a bögözit” – véli az archeológus.
A tavaly megkezdett patakfalvi ásatás eddig is eredményesnek bizonyult: a másodlagos leletek már az elején egy korábbi templomrész és temető meglétére utaltak. A gótikus templomszentély feltárásakor továbbá ráakadtak egy Árpád-kori egyenes záródású szentélyre is. Idén nyugati irányban folytatják az ásatást, ahol tavaly egy vastag falakkal övezett torony is előkerült. Érdekességként az archeológus megemlítette: levéltári források alapján egy, az 1661-es török-tatár hadjárat idején történt tűzeset maradványait fedezték fel. Nyárádi ugyanakkor elmondta, a templomhajó mellé épített szentélyek datálását segíti a helyszínen talált tizenegy pénzérme. Eddig több mint száz sírhelyet tártak fel a régészek, az Árpád-kori temetőben találtak a korra valló gömbös hajtűket és S-végű hajkarikákat. A keltezésnél bizonyító értékű a gótikus templom ledöngölt járószintje alatt talált egyik pénzérme, illetve egy másik érme, melyet a szentély falába ágyazódva tártak fel.
Az idei év talán legfontosabb lelete az a fatemplommaradvány, mely feltevések szerint az Árpád-kort megelőzően épült. A lelet azért jelentős, magyarázta Nyárádi, mert nagyon nehéz ilyen templomra akadni, ugyanis a faanyag az évszázadok folyamán megsemmisül. Ezúttal például a templom sarokköveinek létezéséből következtettek a kegyhely valamikori helyszínére. A szakember reméli, hogy a feltételezésekre tárgyi bizonyítékokat is sikerül találni.
Konferenciákat szerveznek
A gyakornokok idén is beszámolnak a kutatás eredményeiről, két ízben is előadást tartanak a nagyközönségnek: előbb június végén, majd augusztus elején a laboratóriumi, később pedig az ásatási eredményeket hozzák nyilvánosságra.
A Romániai Könyvelők Napját ünnepelték Székelyudvarhelyen hétfőn. Az esemény középpontjában a szakma digitális jövője és emberi oldala állt: „a jövő könyvelője már nemcsak számol, hanem irányt mutat” – hangzott el a rendezvényen.
Már csak néhány csövet kell összehegeszteni ahhoz, hogy átirányíthassák a vezetékekbe a Korond-patakot, ideiglenesen elterelve azt a beszakadt parajdi sóbányától. Kiderült az is, hogy a patak vize sajnos a bánya feletti részen is sós.
Ünnepélyes bokrétaavatóval hívták fel a figyelmet Abásfalván arra a különleges közösségi projektre, amely nemcsak építészeti, hanem kulturális és közösségformáló jelentőséggel is bír.
A turisták közül többen érdeklődtek, hogy miért zavarosabb a víz a parajdi sós vizű strand medencéiben, amelyre meglehetősen pozitív választ kaptunk: a gyógyhatású termálvíz teszi opálosabbá a strand medencéit.
Több láda sör szóródott szét péntek délután Felsősófalva főútján, miután egy teherszállító jármű rakománya a földre esett. Az országutat félpályán lezárták, emiatt kisebb torlódás alakulhat ki.
Az esőzések miatti kétnapos kényszerleállást követően pénteken újraindultak a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatok a beszakadt bányarésznél. Időközben ugyanakkor növekedett a bányában lévő víz szintje.
Népi építészeti tábort szervez a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont és a Magyarországi Tájházak Központi Igazgatósága szeptember 1–5. között Tordátfalván. Jelentkezni augusztus 15-ig lehet.
A feltételes mód tizenkét név esetében már nem érvényes, ők ugyanis biztosan ott lesznek az idei TEDxUdvarhely színpadán. A szervezők bejelentették a konferencia előadóit.
Hetven parajdi vállalkozás tulajdonosa igényelte a gazdasági minisztérium által beígért támogatást. Az iratcsomókat fel kell juttatni Marosvásárhelyre, hetente egy nap azonban Parajdon is le lehet adni.
Megváltozott egy Bethlen-negyedi utca forgalmi rendje Székelyudvarhelyen: egyirányúvá vált a Céhek utca egy szakasza, érdemes figyelmesen közlekedni.
szóljon hozzá!