APIA: egy évtizede támogatják a gazdákat

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Huszonhatezer gazda mintegy 195 ezer hektárnyi, a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség által támogatott területet művel meg jelenleg Hargita megyében. Haschi András megyei APIA-igazgatót a tíz éve elkezdett munkájukról kérdeztük.

Szabó Kamilla-Mária

2016. február 04., 22:182016. február 04., 22:18

– Mikor és hogyan indult a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség?

– Tízéves működését ünnepli idén a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA). Az Európai Unióhoz való csatlakozás alapfeltétele volt, hogy létrejöjjön egy olyan hivatal, amely a gazdák által igényelhető támogatási kérelmeket elbírálja és a pénzeket kiosztja. Azonban nemcsak az uniós pénzekkel, hanem az országos kiegészítő támogatásokkal is foglalkozunk. Azt is kell tudni, hogy ez olyan intézményként indult, amelynek célját, működési elképzelését a vezetőség közül egyesek ismerték, de azok az alkalmazottak már kevésbé, akiket egyik napról a másikra írtak át a mezőgazdasági igazgatóságtól az ügynökséghez.

– Mit érdemes tudni az elmúlt évek kifizetéseiről?

– Sajnos azt kell mondjam, hogy ami a kifizetéseket illeti, újra visszaestünk arra a pontra, ahol tíz éve voltunk. 2007-ben vettük el ugyanis az első igényléseket, azokat csak 2008-ban fizettük ki, úgy, hogy még azelőtt elvettük a következő évi támogatási kérelmeket, mielőtt a korábbit kifizettük volna. Idén is hasonló helyzetben vagyunk: a 2015-ös kéréseket elvettük tavaly – valami minimális pénzeket ugyan kifizettünk decemberben –, de a teljes kifizetés csak a várhatóan márciusban elkezdődő idei kérelmezési időszak után történik meg. Időközben persze volt nyolc év, amikor a kifizetések teljesen rendben mentek. Volt arra is példa, hogy még az igénylés évében, szilveszterig kifizettük az összes gazda minden támogatását.

– Hogyan alakult a gazdák száma, a területek mérete?

– Célunk mindig is az volt, hogy minél több pénz bejöjjön a megyébe – talán a hibát országos szinten ott követtük el, hogy bármi áron akartuk. A gazdák az elején nem hitték, hogy pénzt fognak kapni, később viszont már kötelező érvényűnek tekintették a jöttét. A mai napig, 10 év után sem értik meg az ügyfeleink, hogy ez a pénz a munkára jár és nem a tulajdonjogra. Tehát ha egy bérlő műveli meg a földet, annak jár a támogatás, nem pedig a tulajdonosnak. Visszatérve a célokra: a felső határ Hargita megye teljes mezőgazdasági területe, amit 360 ezer hektárra becsülnek, mi szerettük volna, hogy ebből minél többre igényeljenek támogatást. A legnagyobb terület, amire támogatást igényeltek az elmúlt 10 évben, az 195 ezer hektár volt. Az évek során ez változott 185 ezer és 195 ezer hektár között. Erre a területre viszont nagyon sok a gazdánk, jelenleg 26 ezren gazdálkodnak. De a gazdák száma az elmúlt években volt közel 32 ezer is. Tavaly volt az első olyan év, amikor drasztikusan csökkent a gazdaszám, amikor is hatezer gazda megértette, hogy ha nem gazdálkodik, akkor inkább hivatalosan is adja bérbe területeit.

– Milyen célt tűztek ki az idei évre? Mindeddig mi volt az erősségük?

– Erősségünk a rugalmasság: törekszünk arra, hogy ha egy gazda bejön az ügynökséghez, azt ne tegye hiába, tudja elintézni a papírügyeit. Amiben tudunk, segítünk – persze törvényes kereteken belül. Talán emiatt alakult ki egy jó viszony a gazdáink és alkalmazottaink között. Ugyanakkor vannak időszakok, amikor a munka milyensége és mennyisége miatt kevésbé türelmesek a kollégák, de néha a türelmetlenség jellemző a gazdákra is – ami szintén érthető. Egymásért vagyunk, munkánkat is csak közösen tudjuk jól végezni, emiatt azt javaslom, hogy közösen próbáljunk a viszonyunkon, közös munkánkon javítani.

– Achim Irimescu mezőgazdasági miniszter a keddi bizottsági ülésen azt mondta, 2020-tól felszámolhatják a két kifizetési ügynökséget, az APIA-t és az AFIR-t. Mi a véleménye ezzel kapcsolatban?

– Minden új mezőgazdasági ciklusban feltevődik az a kérdés, hogy lesz-e egy következő. 2007-ben sem tudtuk, hogy lesz egy 2014–2020-as vidékfejlesztési program, most 2016-ban sem tudjuk, hogy lesz-e 2021–2027-es időszak. Ezek olyan dolgok, amelyeket nem mi döntünk el, hanem egymás közt az EU tagországai.

A teljes interjú a Csíki Hírlap február 5-én, pénteken megjelenő lapszámában olvasható.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 15., csütörtök

Korodi: aggasztó helyzetben az erdélyi magyarság

Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.

Korodi: aggasztó helyzetben az erdélyi magyarság
2025. május 14., szerda

Saját kezébe venné a város a parkolóház megépítését

Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.

Saját kezébe venné a város a parkolóház megépítését
2025. május 13., kedd

Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje módosul pont pünkösd előtt

Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.

Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje módosul pont pünkösd előtt
2025. május 13., kedd

Szülővárosában állítják ki Szabó János festőművész munkáit

Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.

Szülővárosában állítják ki Szabó János festőművész munkáit
2025. május 13., kedd

A divaton keresztül mutatkozik meg a történelem Csíkszeredában

Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.

A divaton keresztül mutatkozik meg a történelem Csíkszeredában
2025. május 12., hétfő

Először szerveznek pályaválasztási börzét Csíkszeredában

Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.

Először szerveznek pályaválasztási börzét Csíkszeredában
2025. május 12., hétfő

Engedélyezésre és üzemeltetőre várnak a Gyimes-völgyi víz- és szennyvízhálózatok

A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.

Engedélyezésre és üzemeltetőre várnak a Gyimes-völgyi víz- és szennyvízhálózatok
2025. május 12., hétfő

Nem teltek meg, de beváltak a kerékpártárolók Csíkszeredában

Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.

Nem teltek meg, de beváltak a kerékpártárolók Csíkszeredában
2025. május 11., vasárnap

Borbáth Erzsébet: a tanítás a szereteten múlik

Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.

Borbáth Erzsébet: a tanítás a szereteten múlik
2025. május 08., csütörtök

Két elnökválasztási forduló között van idő egy jó kis UNSCENE-re is

Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.

Két elnökválasztási forduló között van idő egy jó kis UNSCENE-re is