A méhészek számára katasztrofális tavalyi év után idén is csak közepes mennyiségű lett a méztermés. A múlt évi hűvös esős szezon után idén éppen a meleg és a szárazság hozott terméskiesést az udvarhelyszéki méhészeknek.
2015. augusztus 12., 19:552015. augusztus 12., 19:55
A kedvezőnek tűnő időjárás ellenére nem teljesen felhőtlen a méhészek öröme a gyűjtési idény végén, ugyanis csak átlagos az idei méztermés Udvarhelyszéken. A vándorméhészek csak közepes mennyiségű mézet – kaptáronként 10–15 kilogrammnyit, ritkább esetben legfeljebb 20-at – tudtak kipergetni idén, ugyanis a Bărăganban és Dobrudzsában is egyaránt szárazság volt – mondta el Ádám József, az udvarhelyszéki méhészeket tömörítő Örösi Méhész Egyesület elnöke. Minden mézfajtából átlagos mennyiségű a termés, sőt napraforgóméz alig lett idén – fűzte hozzá a méhész, aki majdnem ötszáz méhcsaládot tart. Az itthon maradt, azaz nem vándorló méhészek költségei kisebbek, de méztermésük is szerényebb, ők kaptáronként 5–10 kilogrammnyi mézet tudtak kipergetni idén.
A nagyobb baj azonban nem a mennyiséggel, hanem a méz árával van – véli a méhészegyesület elnöke. Egyrészt az, hogy a nagybani felvásárlási ár még bizonytalan, azaz „még nem állt be”, viszont máris túl alacsony. Ádám József szerint a kereskedők próbálják lenyomni az árakat, arra alapozva, hogy felméréseik szerint Romániában idén tízszer nagyobb a méztermés, mint tavaly. Csakhogy tavaly szinte egyáltalán nem volt méz, így az idei termés csak ahhoz mérten nagy, de nincs túltermelés, ami indokolná a felvásárlási ár csökkenését – magyarázta a szakember.
„Megpróbálják lenyomni az árat, mert tudják, hogy a méhésznek kisebb a termése, de azt muszáj eladnia” – fogalmazott Ádám József, aki szerint a kereskedőknek ez azért sikerül, mert a kezdő méhészek, akiknek nincs tőkéjük, nem tudnak kivárni, minél hamarabb el kell adniuk méztermésüket, ellentétben a nagyobb, több száz méhcsaláddal gazdálkodó méztermelőkkel, akik ki tudnak tartani a felvásárlási árak javulásáig.
Az árakkal kapcsolatban azt mondta, az akácméz felvásárlási ára 20–21 lejről 18-ra csökkent – ám ennyiért nem akarják eladni termésüket a méhészek –, a repceméz kilogrammonkénti ára 10 lej, a vegyesmézé 11–12 lej, a hársméz nagybani ára pedig 13–14 lej.
Juhokat, nyulakat és számos csirkét megölt tavaly november óta egy fiatal medve Székelyvarságon, az utóbbi napokban ráadásul nappal is többször felbukkant az egyed a település főbb utcáin. Kedden kilőtték a garázdálkodó példányt.
Kitartanak a turisztikai vállalkozások, nem nőtt jelentősen az elbocsátások száma Parajdon ebben a hónapban. Székelyudvarhelyen azonban újabb tömeges elbocsátásra kényszerül egy bútoripari vállalat.
Közel húsz éve földbe helyezett szennyvízhálózati vezetékeket kell megjavítani Oroszhegyben, Tibódban és Székelyszentkirályon, továbbá ki kell terjeszteni a hálózatot a portákig. A község vezetősége aláírta a projekt finanszírozási szerződését.
Jubiláló házaspárok jelentkezését várja a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal.
Kék, fehér, vörös, barna és számos más színű trópusi lepkében gyönyörködhetnek azok, akik ellátogatnak a parajdi Lepkeházba – a turisták száma azonban lényegesen megcsappant a bányakatasztrófát követő időszakban.
Egy évvel az indulása után beváltotta a hozzá fűzött reményeket a székelyudvarhelyi városvezetés által fejlesztett applikáció: az eszközt a lakók egyre gyakrabban használják ügyintézésre, bejelentésekre, befizetésekre, vagy épp időpontfoglalásra.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés csak az, hogy mikor omlik be – nyilatkozta szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Kaszáló kaláka, ahogy régen: negyven nyikómalomfalvi férfi gyűlt össze hajnalban, hogy közösen kaszáljanak a réten – a kaláka nemcsak múltidéző élmény, hanem a falunapok hangulatos nyitánya is volt.
Egy idős nőt szállítottak kórházba egy Homorófürdőnél történt baleset után szombaton délben.
Hétfőn reggel 8 és délután 17.30 között teljes útlezárás lesz Székelyudvarhelyen a Tamási Áron utca Dózsa György és Varga Katalin utcák közötti szakaszán. A korlátozásra munkálatok miatt van szükség.
szóljon hozzá!