Speciális osztálytermek kialakítását rendelné el a tanügyminisztérium, ahol órák után tanári felügyelet mellett „bűnhődnének” a rendetlenkedő, szabálysértő diákok. Az általunk megkérdezett székelyudvarhelyi iskolaigazgatók fölöslegesnek tartanak egy újabb büntetési formát. Van viszont olyan középiskola, ahol szigorítottak, és a dohányzáson kapott diákok adományaiból javítják a károkat.
2011. október 24., 18:382011. október 24., 18:38
2011. október 24., 19:182011. október 24., 19:18
Tanügyminisztéiumi ítélet: egyórás tanítás utáni elzárás és kötelező iskolai tevékenység
Speciális osztályok, úgynevezett elmélkedőtermek kialakítását rendelné el az oktatási minisztérium, ahol a tanítást követően a rendetlenkedő, szabálysértő diákoknak kötelezően el kellene tölteniük egy órát, tanári felügyelet mellett. Az iskolai szabályzat ellen vétő tanulók megbüntetését tanáruk, osztályfőnökük vagy az iskolaigazgató rendelhetné el, a büntetést valamilyen iskolai tevékenységgel, például munkafüzetek kitöltésével, feladatok megoldásával vagy a tananyaggal kapcsolatos olvasmányok böngészésével kellene tölteniük a megbüntetett diákoknak – áll az oktatási tárca javaslatában, ami az iskolai tevékenység megszervezésére és lebonyolítására vonatkozó szabályzat számos pontja közül az egyik. A javaslat megtalálható a szaktárca honlapján, és nemsokára a Hivatalos Közlönyben is megjelenik. Az általunk megkérdezett iskolaigazgatók nem támogatják az új büntetési forma bevezetését.
Az amerikai iskolarendszerről szóló filmekből már jól ismert módszer bevezetésének nálunk sok gyakorlati akadálya lenne – véli Végh Jenő, a Kós Károly Szakközépiskola igazgatója. Elsőként az ingázó diákok problémáját említi: több mint kétszáz ingázó diák jár az iskolába, akik ha a tanítás végén nem sietnek, lekésik autóbuszukat.
„Lötyögés, lumpolás” lenne az eredménye
– El tudom képzelni, mit szólnának a szülők, ha gyermeküknek büntetésből egy órával tovább kellene benn maradnia az iskolában, és csak hétkor menne haza, mert akkor van a következő busz – mondja az iskolaigazgató, hozzáfűzve, hogy az elmélet a gyakorlatban nem mindig kivitelezhető. Az egyórás büntetésnek az lenne az eredménye, hogy azt követően a vidéki diák még 3–4 órát „lötyögne, lumpolna” a városban, amíg a következő autóbuszra várna – véli a tanintézmény vezetője, akit az új büntetési módszer különösebben nem is érdekel addig, amíg a szaktárca ki nem dolgozza a szabályozás alkalmazási módszertanát.
– Nekem erről az jut eszembe, hogy a gyermeket itt lehet tartani, de csak a kihágást követő napon, miután a szülőnek megüzentem, hogy két tízórait pakoljon gyermekének – reagál az új büntetési módszer ötletére Lukács Barna, a Bethlen Gábor Általános Iskola vezetője. Mint mondja, neki csak ilyen prózai kifogásai vannak az intézkedés ellen, de az éhségen kívül a fáradtság is ezek közé tartozik, hiszen a tanítás végére már kimerülnek a diákok.
A büntetést a tanítás után, az úgynevezett elmélkedőtermekben kellene „letöltsék” a szabályszegők
A megbüntetett tanuló felügyelete miatt ugyan a pedagógus is kénytelen egy órával tovább maradni munkahelyén, ám ez az egy-két pluszóra a heti 40 órás munkaidőbe még belefér, valószínűleg a tanügyminisztériumnál is így gondolják – mondta el Lukács Barna. Mindazonáltal az a véleménye, hogy a kihágásokra az iskolának már van saját belső rendszabályzata, és a tanárok eddig is meg tudták oldani az ilyen jellegű problémákat, így nem látja elsődleges kérdésnek az új büntetési módszer bevezetését – közölte az igazgató.
Az új módszer nem is új
A tanítás utáni egyórás büntetésnek legfeljebb az elemi iskolákban lenne értelme, a nagyobb diákok esetében nem működne, és nem is lenne rá szükség. Ebből a szempontból könnyebb dolguk van a középiskoláknak, mint a kötelező oktatásban részt vevő tanintézményeknek, hiszen a líceumokból akár ki is lehet csapni a szabályszegő diákokat – mondja Ferencz Csaba, az Eötvös József Szakközépiskola igazgatója, akitől azt is megtudtuk, hogy az új módszer valójában nem is annyira új. „Első osztályban, annak idején, a \'60-as években minket is bezártak büntetésből. A tanító ott tartott egy órát, és ezalatt megírtuk a házi feladatot” – emlékszik vissza diákéveire az igazgató, de ismételten hangsúlyozza, hogy a középiskolás diákok esetében ez már nem működne.
Jótékony adomány a cigiző diákoktól
Az Eötvösben egyébként nemrég megszigorították a dohányzásra vonatkozó tiltást. Az általunk kapott információk szerint 100 lejes pénzbüntetést kell fizetnie az iskola területén dohányzáson ért diáknak, ám az igazgató ezt cáfolta, csupán jólelkű adományokról van szó, mondta el Ferencz Csaba.
– Pénzbüntetést mi nem tudunk kiróni, a dohányzáson ért diák adományoz, mert meg kell javítanunk a vécét, amit elrontottak – mondta a tanintézmény vezetője, elmagyarázva, hogy az iskola mosdójában a dohányzó diákok kiégették a vadonatúj vécéfülkék műanyag oldalát. Az, hogy ki mennyit ad, attól függ, hogy a szüleinek van-e pénzük, de adományozni sem kötelező, ez csupán kérés – hangsúlyozta Ferencz Csaba. Amint azt megtudtuk, a belső intézkedésnek egyelőre felemás hatása van, az iskolaigazgató ugyanis nem tud olyan diákról, aki a tiltott dohányzás miatt adományt fizetett volna, ám a szigorítás bevezetése óta megszűnt a cigarettázás a tanintézmény területén.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
Telefonon egyeztetett Orbán Viktor miniszterelnök szombat délután Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével. A magyar kormányfő erről a Facebook-oldalán számolt be.
szóljon hozzá!