A tavasz és a vele járó hóolvadás közeledtével nő a veszélye annak, hogy csúszásnak indul az épületek tetején a tél során felhalmozódott hóréteg. A leszakadó jégcsapok vagy a hócsúszás akár súlyos károkat, személyi sérülést is okozhat, ha gépkocsira vagy emberre zúdul rá. Az ilyen jellegű belesetek ellen leginkább a megelőzéssel, azaz hótalanítással, hófogók felszerelésével, illetve ezek ellenőrzésével lehetne tenni, ez viszont nem kötelező.
2010. február 16., 22:312010. február 16., 22:31
2010. március 08., 17:062010. március 08., 17:06
A székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal városgazdálkodási osztályán érdeklődve megtudtuk, nem végeznek ilyen jellegű ellenörzéseket és nem is tudnak olyan törvényről vagy tanácshatározatról, amely az ilyen esetek megelőzését szolgáló teendőket írna elő. Az építkezési standardok szerint a sátortetejű házak esetében hófogókat kellene használni, de ennek ellenőrzése nem tartozik a hatáskörükbe – közölte az urbanisztikai osztály vezetője. Farkas Domokos azt is elmondta, tapasztalata szerint az újonnan épült házakat már a kivitelezés során ellátják a tetőn felhalmozódó hó lecsúszását megakadályozó hófogókkal, hiszen a gyártók kínálatában már nem csak a korszerű tetőcserepek, hanem az ezekre könnyedén rászerelhető hófogók is megtalálhatóak. Azonban a legforgalmasabbnak városrészeken, például a város központjában található házak jó része az 1800-as évek végén, az 1900-as évek elején épült, így azok többségén nincs hófogó, ami megakadályozhatná a tetőn lévő hóréteg lezúdulását.
Ritkán van ilyen jellegű kártalanítási ügyük, legutóbb 2007-ben történt egy eset, amikor cserepeket is magával sodorva parkoló gépkocsira csúszott rá egy háztetőről a hó, annyira összetörve azt, hogy szélvédőjét és tetejét ki kellett cserélni – közölték az egyik biztosítótársaság helyi kirendeltségénél, hozzátéve, hogy a kárt megtérítették, hiszen cascóval rendelkezett a gépkocsi tulajdonosa.
Egyébként az úgynevezett hósúly okozta károk az épületek esetében gyakoribbak, leginkább a régi házak tetőszerkezetében tesz kárt az, ha nagy mennyiségű hó halmozódik fel rajtuk – mondták el a biztosítónál.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Kidőlt fa miatt lezárták a 12C jelű országutat Gyergyószentmiklós és a Gyilkos-tó között kedden este. Áramszünet is van a térségben a vihar okozta károk miatt.
Megtalálták annak a medvének a bocsát, amelynek az anyja a napokban egy motorost ölt meg a Transzfogarason. A tragédiát követően a nagyvadat kilőtték, a bocs pedig anya nélkül maradt.
Lezárták az utat a Bucsin-tető térségében egy kidőlt fa miatt kedden este. A hatóságok este kilenckor még dolgoztak az útszaszakasz felszabadításán.
Hét megye 35 településén okozott károkat a viharos időjárás a keddi nap folyamán – derül ki a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) összesítéséből.
Felhőszakadás, erős szél, jégeső várható Maros megyében kedden délután. A meteorológiai szolgálat narancs színű (másodfokú) riasztása kedden 22 óráig marad érvényben.
Közel tízezer pedagógus mérette meg magát július 8-án a véglegesítő vizsga írásbeli részén. A siker itt kulcsfontosságú: e nélkül nem lehet hosszú távon a tanári pályán maradni. Székelyföldön a legtöbben óvónői és tanítói vizsgára iratkoztak.
Három új alkotmánybíró kezdi el kilenc évre szóló megbízatását ezen a héten – írja az Agerpres hírügynökség.
Alkotmánybírói kinevezést kapott kedden Dacian Cosmin Dragoș egyetemi tanár. Az erről szóló rendeletet Nicușor Dan államfő írta alá.
szóljon hozzá!