Fotó: Thomas Campean
Több mint tízezer trichinellavizsgálatot végeztek el Hargita megyében az elmúlt évben, a háztáji körülmények között levágott disznók mellett lovak, vaddisznók és medvék húsát vizsgáltatták be a Hargita megyei gazdák. Csak vadhúsokban találtak kórokozót a laborokban.
2015. február 11., 19:352015. február 11., 19:35
Összesítette a Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság az elmúlt évben elvégzett trichinellavizsgálatok eredményét: 10 621 húsmintát vizsgáltak meg a megye állat-egészségügyi laboratóriumaiban, a körzeti, valamint magán állatorvosoknál, és összesen hat esetben bizonyult életmentőnek az egyébként kötelező laborvizsgálat, ugyanis pozitív eredményt adott a trichinellára. Az éves összesítés adatairól Püsök László, a megyei állat-egészségügyi igazgatóság szóvivője tájékoztatott, elmondva, hogy a bevizsgált húsok jelentős része – összesen 9816 – háztáji körülmények között levágott disznókból vett minta volt, de 204 levágott ló húsát is bevizsgáltatták a megyében. Több száz, vadászaton elejtett vad húsát is laborvizsgálat alá vetették az elmúlt évben Hargita megyében, és ezek bizonyultak a leghasznosabbnak, ugyanis a húsmintákban több esetben is megtalálták a trichinellózis kórokozóját. Összesen 545 vaddisznóból, valamint 56 medvéből származó húsmintát vizsgáltak be az állatorvosok, és hatban – négy vaddisznó, valamint két medve húsában – megtalálták az élősködő fonálférget – közölte Püsök László.
A szóvivő azt is elmondta, nagyon jól tudják, hogy vannak olyanok, akik elmulasztják a laborvizsgálatot, de ahhoz, hogy ezt ellenőrizni tudják, a disznóvágási idényben minden faluban ott kellene lenniük, és bemenniük mindenhová, ahol disznóperzselésre utaló tüzet vagy füstöt látnak. Hozzáfűzte azt is, hogy véleménye szerint a gazdák többsége bevizsgáltatja a húst, ugyanis már tisztában vannak vele, mivel jár egy trichinellafertőzés, másrészt – mivel a legtöbb disznó családi fogyasztásra kerül – sok vidéki gazda városon élő gyerekei, unokái egészségét féltve vizsgáltatja be a húst.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
Gyengébb virágzást hozott idén a Farcád és Sükő környéki cseresznyefák számára az áprilisi fagy.
szóljon hozzá!