A szilvatermés is tönkrement

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Az idei, példátlan szárazság okozta károk lajstromára, a krumpli és számos gabonaféle mellé a szilvatermés is felkerült. Az aszály miatt Oroszhegyen legalább 90 százalékos terméskieséssel számolnak, a gyümölcsök kényszerérésben vannak, egy hónappal korábban lehullanak a fákról. Idén nem lesz szilvapálinka, és az Oroszhegyi Szilvanapokra is csak mutatóban marad szilva.

Széchely István

2012. augusztus 19., 17:262012. augusztus 19., 17:26

2012. augusztus 19., 18:142012. augusztus 19., 18:14

Tönkretette a szárazság a szilvatermés jelentős részét Oroszhegyen, legalább 90 százalékos terméskieséssel számolnak idén a gazdák. Szilva ugyan termett, de a hónapok óta tartó súlyos csapadékhiány miatt a gyümölcsök nagyon alulfejlettek – tudtuk meg Bálint Elemértől. Az oroszhegyi polgármester elmondta, van néhány mélyen fekvő, a szárazságtól védettebb terület, ahol a fák reggelente egy kevés vízpárához jutottak, de máshol a szilvatermés nagy része tönkrement, vagy lehulltak már a gyümölcsök, vagy kényszerérésben vannak, de többnyire csak magból és héjból állnak, húsuk alig van.

Normális esetben szeptember közepére kellene beérjen a gyümölcs, de a kényszerérés miatt már most be van érve a megmaradt szilva – közölte a településvezető. Nem lesz szemet gyönyörködtető az idei szilvatermés, de arra elegendő lesz, hogy az Oroszhegyi Szilvanapokat meg tudják tartani, pálinka viszont nem lesz az idei termésből. Elő kell venni a finom „kincstári” tartalékokat – fogalmazott tréfásan a polgármester. Egyébként a szilvatermés szempontjából ez már a második nehéz év Oroszhegyen, tavaly a májusi fagy akkora károkat okozott az oroszhegyi gyümölcsösökben, hogy a szilvanapokra a szomszédos településekről, illetve Szatmárról kellett szilvát vásároljanak – mondta el Bálint Elemér.


Elapadtak a források

A súlyos szárazság miatt a magasan fekvő településen a vízellátással is gondok vannak, a község vízvezetékrendszerét tápláló forrás hozama a 4,2 literes másodpercenkénti átlagmennyiségről 3 deciliterre csökkent. „Ami kicsi vizünk van, azt megpróbáljuk testvériesen elosztani, hogy naponta 3–4 órát mindenkinek legyen vize” – közölte a településvezető. Ezt úgy oldották meg, hogy minden utcába szakaszoló csapokat szereltek fel, és sorra, órarend szerint engedik, illetve zárják el azokat.

Kilenc közkút van a településen, de a szárazság miatt ezekből csak négy használható. A lakosság nagy része ezekből horja az állatok itatásához szükséges vizet, állandóan sorok vannak ezeknél a forrásoknál – vázolta a helyzetet a polgármester, hozzáfűzve, hogy a legelőtestek egy részén is elapadtak a források, ezért a nyájak itatását, illetve a forrásokhoz történő vándorlását is külön meg kellett szervezni, hogy emiatt ne legyen feszültség a juhászok között.

A vízellátással egyébként nem csak a községközpontban, hanem a hozzá tartozó falvakban is gondok vannak – közölte Bálint Elemér.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei