Fotó: Thomas Campean
Egyre rosszabb helyzetbe kerülnek az udvarhelyszéki gazdák, hiszen a szárazság miatt mind gabonából, mind pedig zöldségekből, gyümölcsökből kevesebb terményre számíthatnak.Elapadóban vannak a kutak és a mezei források is – jelzi csütörtöki címlapsztorijában az Udvarhelyi Híradó.
2015. augusztus 06., 12:582015. augusztus 06., 12:58
Különösen rossz helyzetben vannak a Bögöz községi gazdák, hiszen az elmúlt időszakban egy csepp eső sem jutott nekik, még akkor sem, amikor más közeli térségekben kisebb-nagyobb zivatarok voltak – panaszolta az Udvarhelyi Híradónak a helyi gazdaszövetség elnöke. Szilágyi Lajos úgy véli, a házaknál lévő kutak még nagyjából két hétig kitarthatnak, de azután már nincs mese, városi vízzel lesznek kénytelenek locsolni, ami természetesen jóval költségesebb megoldás.
Noha vannak néhányan, akik a Küküllő környékén művelik földjeiket, ők pedig hozhatnak onnan vizet, ez csak kevés embernek megoldás, mivel a megművelt területek többsége távol esik a folyótól, a szállítás pedig nagy költségekkel jár. „A kukoricának még hátravan a szezonja. Ha nem kap hamarosan esőt, nem tudnak kifejlődni a csövek” – részletezte a gazda.
A szénakaszáláson már túl kell lennie mindenkinek, viszont félő, hogy nem lesz sarjú – aggodalmaskodik Szilágyi. A tápanyagban szegény takarmány miatt a tehenek is kevesebb tejet adnak. A helyi gazdák helyzetét az is nehezíti, hogy a magasabban lévő kutak és források nagy része már elapadt, így akár költséges, akár nem, vizet kell szállítani az itatóvályúkba.
Székely Csaba nyikómalomfalvi agrármérnök, a megyei mezőgazdasági igazgatóság udvarhelyszéki területi képviselője is a szárazság okozta károkat említette az újságnak. „Aki természetes gyepterületre alapozta takarmányát, annak veszteséges lesz az esztendeje. Ezért a téli csapadékhiány is felelős” – magyarázta Székely.
„Tavasszal ugyan volt eső, ami nagyon jót tett a gyümölcsfáknak, viszont a mostani szárazság miatt éretlenül hull a földre a termény. Noha a fák gyökerei mélyre leérnek, ahol még van némi nedvesség, de hamarosan már ott sem kapnak vizet” – mutatott rá Szilágyi Lajos. „Az igazság az, hogy nem vagyunk felkészülve erre az időjárásra, hiszen az utóbbi évekig nem volt ilyen probléma” – szögezte le a gazda.
Nem gyűjti be a lekaszált füvet nyikómalomfalvi gyümölcsöséből Székely Csaba, remélve, így talán sikerül némileg mérsékelni a föld kipárolgását, és a harmatcseppekből is visszajut egy kevés a talajba. Mint mondta, az almák a szárazság miatt nem nőttek meg a fákon, egyes szilvafajták esetében pedig még rosszabb a helyzet, ugyanis a gyümölcsök idő előtt elkezdtek kékülni, és a beérés előtt lehulltak a fáról. Érdemes olyan fajták meghonosításában gondolkodni, amelyek terménye korábban beérik – tanácsolja.
Mindenképp jelezni kell a hatóságoknak a szárazság okozta károkat a termőföldeken, ellenkező esetben a gazdák eleshetnek az utólagosan bejelentett állami kárpótlástól – hangsúlyozta az Udvarhelyi Híradónak Székely Csaba. Mint mondta, ezt a termelők úgy tehetik meg, ha elmennek az illető település önkormányzatához, ahol kitöltik az ezzel kapcsolatos formanyomtatványt, melyben közölhetik, mekkora területen és milyen mértékű káruk keletkezett. Ezt a helyi vezetőknek kötelességük továbbítani a megye illetékes szakosztályának.
Juhokat, nyulakat és számos csirkét megölt tavaly november óta egy fiatal medve Székelyvarságon, az utóbbi napokban ráadásul nappal is többször felbukkant az egyed a település főbb utcáin. Kedden kilőtték a garázdálkodó példányt.
Kitartanak a turisztikai vállalkozások, nem nőtt jelentősen az elbocsátások száma Parajdon ebben a hónapban. Székelyudvarhelyen azonban újabb tömeges elbocsátásra kényszerül egy bútoripari vállalat.
Közel húsz éve földbe helyezett szennyvízhálózati vezetékeket kell megjavítani Oroszhegyben, Tibódban és Székelyszentkirályon, továbbá ki kell terjeszteni a hálózatot a portákig. A község vezetősége aláírta a projekt finanszírozási szerződését.
Jubiláló házaspárok jelentkezését várja a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal.
Kék, fehér, vörös, barna és számos más színű trópusi lepkében gyönyörködhetnek azok, akik ellátogatnak a parajdi Lepkeházba – a turisták száma azonban lényegesen megcsappant a bányakatasztrófát követő időszakban.
Egy évvel az indulása után beváltotta a hozzá fűzött reményeket a székelyudvarhelyi városvezetés által fejlesztett applikáció: az eszközt a lakók egyre gyakrabban használják ügyintézésre, bejelentésekre, befizetésekre, vagy épp időpontfoglalásra.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés csak az, hogy mikor omlik be – nyilatkozta szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Kaszáló kaláka, ahogy régen: negyven nyikómalomfalvi férfi gyűlt össze hajnalban, hogy közösen kaszáljanak a réten – a kaláka nemcsak múltidéző élmény, hanem a falunapok hangulatos nyitánya is volt.
Egy idős nőt szállítottak kórházba egy Homorófürdőnél történt baleset után szombaton délben.
Hétfőn reggel 8 és délután 17.30 között teljes útlezárás lesz Székelyudvarhelyen a Tamási Áron utca Dózsa György és Varga Katalin utcák közötti szakaszán. A korlátozásra munkálatok miatt van szükség.
szóljon hozzá!