Fotó: Barabás Ákos
Az első világháborúban elesettek felújított emlékoszlopa előtt négy nemzedék hajtott fejet vasárnap Kénosban. Az istentiszteleten áldozatvállalásukra emlékeztek, hálát adtak a jelenbeliek életéért, és áldást kértek a jövő nemzedékekre. Gidó Csaba helytörténész előadása kénosi adatokkal gazdagította a részvevők világháborús ismereteit, majd az alsóboldogfalvi Kőkemény Süti zenekar egyházi dalokat adott elő.
2016. július 11., 13:122016. július 11., 13:12
Az emlékoszlop létéről első ízben az 1924-ben kelt vizitációs jegyzőkönyv tudósított – mondta el lapunknak Andorkó Attila helyi lelkész. „A templom bejáratánál terméskőből szép emlékmű van állítva” – írta Boros György püspöki helynök. Megjegyezve, hogy gondozás alatti hadiárva nem volt az akkor 420 lelket számláló faluban.
Az emlékművön meglátszott az elmúlt évszázad. A helyi lelkész és az Alsóboldogfalván élő Vida Zsombor szívügyének tekintette, hogy az egykor kőbe rótt nevek a jövőben is olvashatók legyenek. A napokban mindet újrafestették.
Vida Rozália alsóboldogfalvi unitárius lelkész köszönetet mondott Istennek az előttünk járókért és mindazokért, akik az előző nemzedékre emlékezhettek ezen a napon. Hálával említette a déd- és nagyszülőket, akiknek saját életünket köszönhetjük. Majd Isten segítségét kérte, hogy megmaradhassunk mi és utódaink. A lelkésznő ama hitének is hangot adott, hogy az ősök lélekben jelen vannak, velük teljes a gyülekezet. A szépszámú gyermek jelenléte jövőt ígér Kénosnak.
Gidó Csaba Sándor Gergely kénosi unitárius lelkésznek közel száz éve kelt összegzését idézte, amely a totális háborúról néhány mondatban összefoglalja mindazt, amiről még ma is köteteket írnak a hadtörténészek. Majd a négy éven át pusztító világégés kitörésének okait, lefolyását és székelyföldi vonatkozásait ismertette. Megtudtuk, a román hadsereg 1916. szeptember 17-én, vasárnap délután érte el Kénos területét. (…) Az itthon maradt Sándor Gergely lelkész fogadta Gál Áron helyettes bíróval, aki tudott egy keveset románul. (…) Csak a 17–55 év közti férfiak hagyták el a települést. (…) A román csapatok 1916. október 6-án vonultak ki Kénosból, majd a következő nap megjelentek a magyar csapatok.” A csatasorba állított harangok között volt az 1896-ban készült kénosi is.
Miután elhangzott a tizenhét helyi áldozat neve, az előadó hozzátette: „A kénosi világháborús hősök emlékoszlopa azoknak is emléket állít, akik hazatértek, akik újrakezdték az életet az első világégés után, azoknak a nőknek, öregeknek, gyerekeknek, akik nehéz körülmények közepette vállalták a hadba vonult férfiak munkáját és küzdöttek egy szebb jövőért.”
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!