A Madarasi Hargitán kezdődik meg a 2015–2016-os udvarhelyszéki síszezon. December 12-én, szombaton, más környékbeli pályákat megelőzve a hegyi síközpont elindítja a felvonókat, s módosult bérletrendszerrel várja a látogatókat. A többi, alacsonyabban fekvő pályán leghamarabb jövő hét végén nyitnak, az időjárás függvényében.
2015. december 07., 19:022015. december 07., 19:02
Megkezdődik a síszezon a legmagasabban fekvő székelyföldi síközpontban, a Madarasi Hargitán szombaton. A hegyen öt különböző hosszúságú és nehézségű sípálya, valamint hódeszkások és szabad stílusú sízők számára kialakított hópark található. A Nagy Mihály pálya kivételével mindegyik használható lesz már az első napon, és a hópark is megnyílik a főszezonra – közölték a működtetők, hozzáfűzve, a pályákon kívül már 40–50 centiméteres természetes hó borítja a Hargitát, a karbantartott sípályákon pedig mintegy 20–30 centis a megtaposott, tömörített hó.
A felvonók ebben a szezonban is naponta 10 és 16 óra között üzemelnek, ám a látogatóknak számolniuk kell néhány fontos újdonsággal: a működtetők eltörölték a félnapos síbérletet, ehelyett két- vagy négyórás jegyek közül választhatnak az érdeklődők. A bérletrendszer másképp működik a főszezonban, valamint az elő- és utószezonban: a sízésre leginkább alkalmas időszakban, 2015. december 21. és 2016. március 20. között másféle díjszabás érvényes, mint az előtt és után. Egy kétórás jegy például felnőtteknek 35, gyerekeknek és nyugdíjasoknak 25 lejbe kerül a főszezonban, és 32, illetve 21 lejbe a szezonon kívül. Egy négyórás jegy teljes ára 55, egy egész naposé 63 lej, egy hatnapos bérlet pedig 312 lejbe kerül felnőtteknek a főszezonban. A teljes árlista megtekinthető a síközpont honlapján, ahol január második felére érvényes speciális bérletkedvezményt is hirdetnek. A működtetők továbbá felhívják a figyelmet arra, hogy új beléptető rendszert helyeztek üzembe, amely nem eldobható jegyekkel, hanem visszaváltható kártyákkal üzemel. A kártyára fizetendő garanciaösszeg 10 lej, az ép kártyákat a sízés befejeztével visszaváltják.
Az alacsonyabban fekvő udvarhelyszéki sípályák azonban ezen a héten még nem készülnek nyitásra: a túlságosan magas hőmérséklet még a hóágyúval rendelkező központoknak sem kedvez, mások azonban még csapadékra is várnak. Utóbbi érvényes a Havas Bucsin sípályára, amelyen – mint az ügyfélszolgálatnál elmondták – csakis azzal a hóval dolgozhatnak, „amit fentről adnak”. Mostanáig azonban nem hullott elegendő hó, és a meglévő kevés is gyorsan olvad – ismertették, hozzáfűzve, csak minimum ötven centiméteres hórétegből lehet megfelelő minőségű pályákat taposni. Ha pedig nincs elég hideg, nem fagy meg, sőt inkább megolvad a pálya felülete, ez pedig sízésre alkalmatlanná teszi – mondták. Ha az időjárás melléjük szegődik, jövő hét végén nyitnának, de az sem elképzelhetetlen, hogy csak karácsony után tudnak sízési lehetőséget biztosítani. Hasonlóan bizonytalan a homoródfürdői Lobogó sípálya nyitásának időpontja is – Benedek Lukács, a hóágyúval is rendelkező szabadidőközpont működtetője arról számolt be, hogy a mesterséges hó készítéséhez túlságosan meleg van.
A Bucsin-tetőn található Bogdán sípálya megnyílhat jövő hét végén: mint Székely Béla tulajdonos közölte, csütörtökön fognának neki a hóágyúzásnak, ami után a pályát még öt-hat napig nem ildomos használni. Hóágyúzás nélkül majdnem lehetetlen megnyitni a pályákat, különben azokról percek alatt lesíznék a havat a látogatók – magyarázta. A bucsini síközpontok a téli ünnepek környékén, a vakáció idején mindennap nyitva tartanak, ám iskolaidőben hétvégenként várják a látogatókat. Előzetes bejelentkezés esetén hétköznap is fogadnak csoportokat – a bejelentkezés főként azért szükséges, mert a Bucsin-tetőn nincs vezetékes áram, így áramfejlesztő működteti a felvonókat.
Különleges filmes hétvégével várják az érdeklődőket Székelyudvarhelyen a városi könyvtár előtti térre. Július 18–19-én dokumentumfilm-vetítéseket és közönségtalálkozókat tartanak, neves rendezők és televíziós szakemberek részvételével.
A vezetékek befogadó és kifolyó részénél újabb betonozási munkálatokra van szükség, így csak nagyjából két hét múlva terelhetik el a Korond patakot. Jó hír viszont, hogy megérkezett az első előzetes jelentés a földtani mérésekről.
Kápolnásfaluban és Székelyudvarhelyen két egymást követő napon lesz áramszünet karbantartási munkálatok miatt – közölte az Electrica áramszolgáltató.
A Romániai Könyvelők Napját ünnepelték Székelyudvarhelyen hétfőn. Az esemény középpontjában a szakma digitális jövője és emberi oldala állt: „a jövő könyvelője már nemcsak számol, hanem irányt mutat” – hangzott el a rendezvényen.
Már csak néhány csövet kell összehegeszteni ahhoz, hogy átirányíthassák a vezetékekbe a Korond-patakot, ideiglenesen elterelve azt a beszakadt parajdi sóbányától. Kiderült az is, hogy a patak vize sajnos a bánya feletti részen is sós.
Ünnepélyes bokrétaavatóval hívták fel a figyelmet Abásfalván arra a különleges közösségi projektre, amely nemcsak építészeti, hanem kulturális és közösségformáló jelentőséggel is bír.
A turisták közül többen érdeklődtek, hogy miért zavarosabb a víz a parajdi sós vizű strand medencéiben, amelyre meglehetősen pozitív választ kaptunk: a gyógyhatású termálvíz teszi opálosabbá a strand medencéit.
Több láda sör szóródott szét péntek délután Felsősófalva főútján, miután egy teherszállító jármű rakománya a földre esett. Az országutat félpályán lezárták, emiatt kisebb torlódás alakulhat ki.
Az esőzések miatti kétnapos kényszerleállást követően pénteken újraindultak a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatok a beszakadt bányarésznél. Időközben ugyanakkor növekedett a bányában lévő víz szintje.
Népi építészeti tábort szervez a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont és a Magyarországi Tájházak Központi Igazgatósága szeptember 1–5. között Tordátfalván. Jelentkezni augusztus 15-ig lehet.
szóljon hozzá!