Fotó: Barabás Ákos
Fontos, hogy a mai kornak megfelelő, eladható kézműves alkotások szülessenek – szögezte le Lőrincz Zsuzsánna, az udvarhelyi Artera Alapítvány vezetője csütörtökön tartott sajtótájékoztatóján.
2015. október 08., 19:082015. október 08., 19:08
2015. október 08., 19:172015. október 08., 19:17
Jelenleg kedvcsináló kiállítás zajlik az Artera Míves Házban, ízelítőt nyújtva azokból a kézműves termékekből, amelyeket az érdeklődők elkészíthetnek az alapítvány kalákakörein – adta a sajtó képviselőinek tudtára Lőrincz Zsuzsánna. A tárlat célja felkelteni az érdeklődést a szakkörök iránt, amelyekre a felnőtteket várják. Az érdeklődők nemezelést, kézi szövést, gyöngyfűzést, bútorfestést és hímzést tanulhatnak kalákában. A tárlat részeként népviseleteket is bemutatnak.
„Azt szeretnénk, hogy a székelyföldi tárgyformáló népművészetet és kézműves hagyományokat megörökítve a mai kornak megfelelő alkotások kerüljenek ki az alkotók kezéből” – ismertette a programok célját Lőrincz Zsuzsánna.
Mint kiderült, az alapítvány szeretne kihelyezett akkreditált képzéseket indítani a Békés Megyei Népművészeti Szakközépiskolával és más, erdélyi felnőttképző központokkal partnerségben. Egyebek mellett fazekasságot, hímzést, nemezelést, kosárfonást, fonottbútor-készítést, kádár- és bodnármesterséget, illetve népi játékokat tanítanának. Az alapítvány idén sikerrel zárt egy kétéves Leonardo da Vinci-programot.
Néhány kézműves igen rangos rendezvényen mutathatta be mesterségét. Takács Gizella, Jónás Gyöngyvirág és Kovács-Túri Emese a Milánói Világkiállításon szerzett tapasztalatait minden érdeklődővel megosztja október 22-én az Artera Míves Házban. November 12. és 15. között a Bocskai Közösségi Házban László Károly kézdivásárhelyi keramikus kályhacsempe-rekonstrukcióit állítják ki, de szintén novemberben zajlik a Hagyomány a divatban című konferencia is, melynek során különböző újratervezett tárgyakat, illetve divatbemutatót tekinthetnek meg az érdeklődők.
Decemberben a gyerekeket adventváró programokra várja az Artera Alapítvány, de igény szerint kézművesoktatást, kihelyezett gyerekprogramokat is tartanak. További információk az Artera Alapítvány szakköreiről és képzéseiről Lőrincz Zsuzsánnától igényelhetők a 0744-593192-es telefonszámon, illetve az office@artera.ro drótpostacímen.
szóljon hozzá!