Fotó: Szigeti Vajk István
Több hónapos projekt részeként jött létre idén tavasszal a lókodi kísérleti kert: a kezdeményezők, a székelyudvarhelyi Civitas Alapítvány és a Lókodi Ifjúsági Egyesület most betekintést nyújt a létesítménybe.
2015. augusztus 26., 19:362015. augusztus 26., 19:36
A Hagyományos magok – a biodiverzitás megőrzésének kulcsa elnevezésű projekt célja egy hálózat kialakítása olyan személyek és szervezetek között, akik fontosnak tartják Erdély agro-biodiverzitásának megőrzését. További céljuk megmenteni és újra életre kelteni a hagyományos magokat egy olyan együttműködés kialakításával, amelynek részeként feltárják, összegyűjtik, szaporítják és újra elérhetővé, hozzáférhetővé teszik ezeket a magokat. A projekt során közösségi találkozókat, képzéseket tartottak, illetve terveznek, amelyeken a hagyományos magok megmentésének fontosságáról, mikéntjéről tanulhatnak az érdeklődők. A program harmadik pillére egy olyan kelet-európai civil érdekképviseleti hálózat kialakítása, amely segíti a térségben a hagyományos magok sokszínűségét és szabad forgalmazását.
A kezdeményezés részeként jött létre a lókodi kísérleti kert, melynek kialakítását és működtetését egy kertész, illetve számos önkéntes végzi. Az elültetett magok elsősorban Székelyföldről származnak, amelyeket a múlt év folyamán gyűjtöttek össze a partnerek, önkéntesek bevonásával. A kolozsvári partnerszervezettől, az Eco Ruralistól kapott szabad magokat pedig olyan gazdáknak, illetve hobbikertészeknek adták oda, akik vállalták a fajták szaporítását és megmentését. Terv szerint a megmentett tájfajta magok 2016 tavaszán lesznek ingyen elérhetők azok számára, akik maguk is magvetők kívánnak lenni, és saját kertjükben tájfajtákat szeretnének ültetni.
A kezdeményezők augusztus 28-án, pénteken délelőtt tíz órától nyílt napot tartanak a kertben, ahová olyan érdeklődőket várnak, akik részt szeretnének vállalni a hagyományos és szabad magok megmentésében. Bővebb információkért a projekt felelősét, Pakot Mónikát lehet keresni a 0726-388.757-es telefonszámon vagy a pakotmonika@gmail.com e-mail címen.
Jubiláló házaspárok jelentkezését várja a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal.
Kék, fehér, vörös, barna és számos más színű trópusi lepkében gyönyörködhetnek azok, akik ellátogatnak a parajdi Lepkeházba – a turisták száma azonban lényegesen megcsappant a bányakatasztrófát követő időszakban.
Egy évvel az indulása után beváltotta a hozzá fűzött reményeket a székelyudvarhelyi városvezetés által fejlesztett applikáció: az eszközt a lakók egyre gyakrabban használják ügyintézésre, bejelentésekre, befizetésekre, vagy épp időpontfoglalásra.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés csak az, hogy mikor omlik be – nyilatkozta szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Kaszáló kaláka, ahogy régen: negyven nyikómalomfalvi férfi gyűlt össze hajnalban, hogy közösen kaszáljanak a réten – a kaláka nemcsak múltidéző élmény, hanem a falunapok hangulatos nyitánya is volt.
Egy idős nőt szállítottak kórházba egy Homorófürdőnél történt baleset után szombaton délben.
Hétfőn reggel 8 és délután 17.30 között teljes útlezárás lesz Székelyudvarhelyen a Tamási Áron utca Dózsa György és Varga Katalin utcák közötti szakaszán. A korlátozásra munkálatok miatt van szükség.
Drágul az élet, megszűnnek mentességek: augusztustól új adók, emelkedő ÁFA és szigorodó szabályok sújtják a lakosságot Romániában. A vállalkozók mellett nyugdíjasok, kismamák és családok is komoly terhekkel szembesülnek.
Jelentős felújítás kezdődött a székelyudvarhelyi Orbán Balázs Általános Iskolában: a munkálatok idejére a diákokat más iskolák fogadják be szeptembertől, az önkormányzat pedig saját forrásból is hozzájárul a költségekhez.
Különleges filmes hétvégével várják az érdeklődőket Székelyudvarhelyen a városi könyvtár előtti térre. Július 18–19-én dokumentumfilm-vetítéseket és közönségtalálkozókat tartanak, neves rendezők és televíziós szakemberek részvételével.
szóljon hozzá!