Fotó: Veres Nándor
A tűzoltóság összesítése szerint Hargita megyében júniusban a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint negyven százalékkal emelkedett a bevetések száma. A tűzoltók viszont „nyugodtabb” időszakon vannak túl.
2013. július 11., 11:072013. július 11., 11:07
2013. július 11., 11:532013. július 11., 11:53
Az összesítés alapján Hargita megyében száznegyven alkalommal riasztották a tűzoltóságot, ezek kilencvenhárom százalékában – százharminc alkalommal – volt szükség a tűzoltók, az elsősegélynyújtó csapatok és a műszaki mentők segítségére. A bevetések túlnyomó többségénél – száztizenötször – a mentőalakulatok munkáját vették igénybe.
A tűzoltóság közbelépésére kilenc alkalommal volt szükség – a tavaly júniusban jegyzett tizenhattal szemben. A csíkszeredai katonai tűzoltóság „pihenhetett”, a gyergyószentmiklósi és maroshévízi alegységek azonban két-két, a székelyudvarhelyi és balánbányai tűzoltók pedig egy-egy oltásban vettek részt. Két tűzesetnél a helyi – vaslábi, illetve csíkszenttamási és csíkszentdomokosi – önkéntesek is segítették a hivatásosok munkáját, míg további három szerencsétlenségnél a parajdi, székelykeresztúri, szentábrahámi és szentegyházi önkormányzati egységek oltottak tüzet. A kilenc esetből hatszor lakóház és gazdasági melléképület gyulladt ki. A leggyakoribb kiváltó ok a rövidzárlat, de a nyílt láng felelőtlen használata és a nem megfelelően szigetelt kémény is „előkelő” helyet foglal el. A tűzvészek során keletkezett anyagi károk összértéke meghaladja a százhatezer lejt.
Júniusban az elsősegélynyújtó alakulatok és a műszaki mentők – riasztásoktól számított átlagosan kilenc és fél percen belüli – helyszínre sietése és erőfeszítése ellenére a közutakon egy gépjárműroncs közé szorult áldozat és egy segítségnyújtás alatt lévő személy vesztette életét. A sürgősségi ellátást igénylő kiszállások során ugyanakkor százkét felnőtt és tizenegy gyerek esetében bizonyult sikeresnek a bevetés.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
Jelentős beavatkozásokra van szükség a székelyudvarhelyi városközpontban lévő közvécé felújítására, és bár a projekt dokumentációja készül, a kivitelezés költsége is növekszik az évek alatt.
Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
Hagyományteremtő szándékkal szezonnyitó ünnepséget szerveznek vasárnap a homoródkarácsonyfalvi Dungó-feredőnél.
szóljon hozzá!