
Az udvarhelyi úrnapi kikerülésen a mindenkori főpásztor viszi az Oltáriszentséget. Archív
Fotó: Pál Árpád
Jézus Testének és Vérének főünnepén, Úrnapján a délelőtt tizenegykor kezdődő szentmiseáldozatot a kerület papjaival mutatja be Jakubinyi György, a gyulafehérvári főegyházmegye érseke az udvarhelyi Márton Áron téren felállított oltárnál.
2018. május 30., 18:502018. május 30., 18:50
A húsvéti időt lezáró pünkösdvasárnap utáni tizedik napon tartja a katolikus egyház Úrnapját, amely Udvarhelyszék zarándokünnepe is. Eme búcsújárás szokása a jezsuiták udvarhelyi működéséhez kötődik. A mainál kisebb ünneplést 1849-ig a Jézus-kápolnánál tartották. A körmenet a Botos, ma II. Rákóczi Ferenc utcán haladt a Szent Miklós-hegyi templom felé. Ott Te Deumot énekeltek, és szentségi áldásban részesültek. 1949-ben, az utolsó szabad főtéri körmeneten Márton Áron püspök vitte az Oltáriszentséget. Ennek emlékezetére az udvarhelyi úrnapi búcsú főcelebránsa az egyházmegye mindenkori főpásztora.
A zarándokbúcsú-tartás a székelyudvarhelyi főesperesi kerület sajátossága: csak itt maradt fenn a közös ünneplés szokása, amit 1827-ben Szepesy Ignác püspök egyházmegyei körlevélben kért: a plébániák együtt, a legnagyobb ünnepélyességgel üljék meg az Oltáriszentség főünnepét.
Csütörtökön a város római katolikus egyházközségeinek kórusai: a Szent Miklós Schola, a Psallite Vegyeskar, a Jubilate Deo Vegyeskar és a Musica Sacra Kamarakórus Rózsa Imre kántor-karnagy vezényletével, Pap Zoltán orgonajátékával Halmos László Ecce sacerdos magnus, Gabrielle Deschamps Ave verum corpus és Caspar Ett Tantum ergo című művét éneklik, kísérik a szentmise és körmenet énekeit.
„Úrnapján nagycsütörtökre emlékezünk, de nem az utolsó vacsorára, hanem ami a cönákulumban történt – foglalta össze Mátyás Károly főesperes-plébános. – Az egyház az utolsó vacsorából született, Krisztus halálából és feltámadásából, amit testének és vérének adományában elővételezett. A kenyérben és borban adta testét és vérét mint a feltámadás és örök élet zálogát. Az Eucharisztia magában foglalja Krisztus valódi létét – a másokért való létet. Ez az egyház legnagyobb kincse, éltető ereje és küldetésének forrása. Ha ezt sikerül megértenünk, akkor valóban megközelítettük Jézus titkát, és akkor azt is tudjuk, mit jelent követni Őt. Ez az Úrnap üzenete.”
Archív
Fotó: Pál Árpád
Székely Dénes kanonok-adjunktus Nyikómalomfalván született 1957. május 5-én. Teológiai tanulmányait Gyulafehérváron végezte, Jakab Antal püspök 1982. június 20-án szentelte pappá. 1987–1992 között a római Collegium Germanicum et Hungaricumban tanult. 1993-ban doktori címet szerzett a Pázmány Péter Római Katolikus Egyetemen. Brassó-belvárosban majd Miklósváron volt lelkipásztor. 1992-től 1994-ig Gyulafehérváron a Hittudományi Főiskola tanára és spirituális a kisszemináriumban. 1997–2000 között a Hittudományi Főiskola rektora volt, 2000-től tanára. 1993-tól a Societas Ethica, 1994-től az Europäische Gesellschaft für Katholische Theologie tagja. Idéntől kolozsmonostori plébános is.

Az úrnapi szentmise szónokát, Székely Dénes kanonok-adjunktust arról kérdeztük, hogy igehirdetőként milyen érzésekkel, gondolatokkal készül Székelyudvarhelyre.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
1 hozzászólás