
A környezetvédelmi miniszter hosszútávú megoldást keres a medveproblémára
Fotó: Gábos Albin
Cselekvési akciótervet ültetnek gyakorlatba a medveprobléma kezelésére – többek között erről beszéltek szombaton Graţiela Gavrilescu környezetvédelmi tárcavezető tusnádfürdői látogatásán. Rövidtávú megoldásként egyelőre négy medve és kilenc medvebocs áthelyezésére, illetve két hím kilövésére adott ki rendeletet a minisztérium. A fürdőváros önkormányzata további hat medve eltávolítását fogja kérvényezni.
2018. augusztus 11., 20:542018. augusztus 11., 20:54
Graţiela Gavrilescu környezetvédelmi tárcavezető a tusnádfürdői találkozón tudatta, több hónapos közvita után
A tusnádfürdői medveprobléma kapcsán elmondta, amennyiben hiánytalan dokumentációt kapnak a medvék elköltöztetésére, akkor az intervenciós kvóta terhére jóvá tudják hagyni azok elszállíttatását.
Korodi Attila volt környezetvédelmi miniszter, aki szintén jelen volt a sajtótájékoztatón, elmondta,
Graţiela Gavrilescu erre válaszként megígérte, úgy módosítják a vonatkozó jogszabályokat, hogy erre is megoldást találjanak.
Korodi Attila és Graţiela Gavrilescu
Fotó: Gábos Albin
Több javaslatot is megfogalmazott a Hargita megyei önkormányzat a medvepopuláció kezelésére, amelyeket Borboly Csaba megyei tanácselnök nyújtott át Graţiela Gavrilescunak. Egyik javaslatuk szerint a megyei önkormányzatoknak levetővé kellene tenni, hogy adott esetben közbeléphessenek, amennyiben sürgősen cselekedni kell: ha egy medvét el kell szállítani, vagy ki kell lőni.
Egy másik elképzelés szerint a vadkárok megtérítését is a megyei önkormányzat fizetné ki, az összeget pedig a környezetvédelmi alapból biztosítanák.
Graţiela Gavrilescu környezetvédelmi tárcavezető a javaslatcsomag kapcsán elmondta, ő is egyetért a benne foglaltakkal, azonban még át kell nézniük, meg kell vizsgálniuk, hogy jogszabályi szempontból is megfelelnek-e minden törvényi előírásnak.
Fotó: Gábos Albin
Noha a környezetvédelmi minisztérium Tusnádfürdőről négy medve és kilenc medvebocs áthelyezésére, illetve két hím medve kilövésére adott ki rendeletet, a Szent Anna Vadásztársaság csak a két medve kilövésére kért engedélyt a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökségtől, az elköltöztetéshez nem – tudtuk meg Domokos Lászlótól, az intézmény vezetőjétől.
Több projektet indít a környezetvédelmi tárca
Graţiela Gavrilescu környezetvédelmi tárcavezető tusnádfürdői látogatásán a minisztérium jövőbeli projektjeiről is beszélt. Mint mondta, a szelektív hulladék kezelésével foglalkozó cégek létrehozását, vagy bővítését tervezik támogatni, illetve képzéseket is finanszíroznának többek között a szelektív hulladékgyűjtés témában. A levegő minőségének javítása céljából elektromos tömegközlekedési buszokra, elektromos töltőállomásokra biztosítanának támogatást. Ugyanakkor folytatnák a zöld ház programot, napelemek telepítésére adnának finanszírozást, továbbá vissza nem térítendő támogatást biztosítanának szintén napelemek felszerelésére olyan lakásokban, ahol nincs bevezetve a villanyáram.
A tárcavezető kitért arra is, hogy megyei ügynökségeket hoznak majd létre a Természetvédelmi Területek Országos Hatóságán belül (ANANP). Korábban írtunk arról, hogy ez a hatóság veszi át a természetvédelmi területek kezelését, amelyek egy részét eddig civil szervezetek gondoztak. Ezt az intézkedést azonban az érintetett területkezelők kifogásolták, attól tartva, hogy az állam nem lenne megfelelő gazdája e természetvédelmi területeknek. A tárcavezető azonban kiemelte, azokkal a területgondnokokkal, akik megfelelően kezelték a rájuk bízott területet, továbbra is együttműködnek majd.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!