Vasile Neagovici, a Sanitas Kovászna megyei elnöke attól tart, hogy a beígért fizetésemelésből gyakorlatilag nem lesz semmi
Fotó: Bíró Blanka
Becsapottnak érzik magukat az egészségügyben dolgozók. Attól tartanak, hogy noha jelentős béremeléseket ígértek az ágazatban jövő évtől a közalkalmazotti bértörvény alapján, a kormány kibújik a kötelezettségek alól.
2017. szeptember 19., 16:502017. szeptember 19., 16:50
Vasile Neagovici, a Sanitas egészségügyi szakszervezet Kovászna megyei elnöke keddi sajtótájékoztatóján elmondta, az elmúlt hónapokban több számítást végeztek, és a pesszimista forgatókönyvek szerint a beígért emelés a gyakorlatban sokkal kevesebb lehet, mint amit a bértörvény előirányoz. Aggodalmukat fokozza, hogy már augusztus végén kérték a kormányfőt, a pénzügy-, munka- és egészségügyi minisztériumot, foglaljanak állást például abban a kérdésben, hogy a társadalombiztosítási járulékok átruházása a munkaadóról a munkavállalóra, miként érinti majd az alkalmazottak nettó és bruttó fizetését. Erre vonatkozóan viszont semmi választ nem kaptak.
– mondta a szakszervezeti bizalmi. Első lépésben a prefektúrákat kérték, hogy közvetítsenek, ám ha nem járnak sikerrel, október 2-án, 4-én és 6-án a munkaügyi, az egészségügyi, majd a pénzügyminisztérium székháza elé vonulnak, október 19-én pedig a kormány előtt tüntetnek, tiltakozó felvonulást szerveznek, végül a figyelmeztető és az általános sztrájkot is kirobbantják. Az érdekvédelmi szervezet
mert az állam, vagyis munkáltató nem utalja az adókötelezettségnek megfelelő összeget pluszba az alkalmazottaknak. Valójában arra szerettek volna egyértelmű választ, hogy ez nem így történik, de nem kaptak.
Gondot jelent az is, hogy az egészségügyben az alkalmazó csak a béralap 30 százalékát fordíthatja a különböző pótlékokra, juttatásokra, így hiába jár például a tüdőbeteg-gondozóban dolgozóknak 100 százalékos veszélyességi pótlék, ha az alap korlátozása miatt már nem jut.
Neagovici hangsúlyozta, épp ezekkel a pótlékokkal lehetett ezeken a veszélyes területeken megtartani az alkalmazottakat. Kérik ugyanakkor, hogy a pótlékokat minden alkalmazott, például a gyógyszerészek is megkaphassák, 2018-ban is kapjanak ételjegyet, illetve az ágazatban mindenkinek – az adminisztratív személyzetnek is – egységesen növeljék a bérét jövő márciusig.
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
szóljon hozzá!