Vasile Neagovici, a Sanitas Kovászna megyei elnöke attól tart, hogy a beígért fizetésemelésből gyakorlatilag nem lesz semmi
Fotó: Bíró Blanka
Becsapottnak érzik magukat az egészségügyben dolgozók. Attól tartanak, hogy noha jelentős béremeléseket ígértek az ágazatban jövő évtől a közalkalmazotti bértörvény alapján, a kormány kibújik a kötelezettségek alól.
2017. szeptember 19., 16:502017. szeptember 19., 16:50
Vasile Neagovici, a Sanitas egészségügyi szakszervezet Kovászna megyei elnöke keddi sajtótájékoztatóján elmondta, az elmúlt hónapokban több számítást végeztek, és a pesszimista forgatókönyvek szerint a beígért emelés a gyakorlatban sokkal kevesebb lehet, mint amit a bértörvény előirányoz. Aggodalmukat fokozza, hogy már augusztus végén kérték a kormányfőt, a pénzügy-, munka- és egészségügyi minisztériumot, foglaljanak állást például abban a kérdésben, hogy a társadalombiztosítási járulékok átruházása a munkaadóról a munkavállalóra, miként érinti majd az alkalmazottak nettó és bruttó fizetését. Erre vonatkozóan viszont semmi választ nem kaptak.
– mondta a szakszervezeti bizalmi. Első lépésben a prefektúrákat kérték, hogy közvetítsenek, ám ha nem járnak sikerrel, október 2-án, 4-én és 6-án a munkaügyi, az egészségügyi, majd a pénzügyminisztérium székháza elé vonulnak, október 19-én pedig a kormány előtt tüntetnek, tiltakozó felvonulást szerveznek, végül a figyelmeztető és az általános sztrájkot is kirobbantják. Az érdekvédelmi szervezet
mert az állam, vagyis munkáltató nem utalja az adókötelezettségnek megfelelő összeget pluszba az alkalmazottaknak. Valójában arra szerettek volna egyértelmű választ, hogy ez nem így történik, de nem kaptak.
Gondot jelent az is, hogy az egészségügyben az alkalmazó csak a béralap 30 százalékát fordíthatja a különböző pótlékokra, juttatásokra, így hiába jár például a tüdőbeteg-gondozóban dolgozóknak 100 százalékos veszélyességi pótlék, ha az alap korlátozása miatt már nem jut.
Neagovici hangsúlyozta, épp ezekkel a pótlékokkal lehetett ezeken a veszélyes területeken megtartani az alkalmazottakat. Kérik ugyanakkor, hogy a pótlékokat minden alkalmazott, például a gyógyszerészek is megkaphassák, 2018-ban is kapjanak ételjegyet, illetve az ágazatban mindenkinek – az adminisztratív személyzetnek is – egységesen növeljék a bérét jövő márciusig.
Több részlet is kiderült a Transzfogarasi úton történt tegnapi halálos medvetámadást követően, aminek következtében egy olasz motoros vesztette életét.
Teherautó és személygépkocsi ütközött össze Ludason, a helyszínre nagy erőkkel szálltak ki a mentőegységek.
Tűzesethez riasztották a tűzoltókat Székelyvarságra az elmúlt éjszaka, ahol egy garázs kapott lángra – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság.
A deficitcsökkentő intézkedések részeként augusztus elsejétől megnövelné az áruforgalmi adót a kormány, és ezzel párhuzamosan áttérne a kétkulcsos áfára az ország. De mit hoz ez a gyakorlatban, mekkora lesz a drágulás jövő hónaptól?
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
szóljon hozzá!